II edycja Szlaku Maślanki Mrągowskiej za nami
II edycja Szlaku Maślanki Mrągowskiej za nami

Turystyka kulinarna to smakowanie potraw i produktów regionalnych, połączone ze zwiedzaniem, poznawaniem historii i kultury danego miejsca. Z wycieczek coraz częściej przywozimy regionalne przysmaki, ale również... przepisy, które testujemy we własnej kuchni, a w swoim mieście stajemy się stałymi bywalcami ulubionych kawiarni i restauracji, smakoszami dobrego lokalnego jedzenia.

 

2023 to drugi rok, w którym zarówno turyści, jak i miejscowi mogli posmakować potraw na Szlaku Maślanki Mrągowskiej. Maślanka Mrągowska to pyszny i lekki fermentowany napój mleczny. Powstaje podczas produkcji masła – otrzymuje się ją poprzez poddawanie śmietanki procesowi zmaślania. Ma w sobie ogromny potencjał odżywczy oraz kulinarny. Jest lekkostrawna i naturalna, pozytywnie wpływa na metabolizm. Ceniona za wyjątkowy smak i właściwości prozdrowotne, nazywana jest naturalnym probiotykiem. Dzięki tradycyjnej recepturze i naturalnemu składowi, Maślanka Mrągowska sprawdzi się, jako składnik wielu przepisów, który dodaje daniom smaku. Jest doskonała jako orzeźwienie w upalne dni, ale także wartościowe urozmaicenie diety przez cały rok.

 

Szlak Maślanki Mrągowskiej to nowy produkt turystyczny Mazur współtworzony przez branżę turystyczną zrzeszoną w Stowarzyszeniu Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska”, Spółdzielnię Mleczarską „MLEKPOL” oraz Gminę Miasto Mrągowo. Szlak to smakowity kąsek dla miłośników kulinariów, ale również idealna oferta dla rodzin z dziećmi. To turystyczno-kulinarna przygoda przez 21 wyjątkowych miejsc w Mrągowie i okolicy. 

 

Szlak Maślanki Mrągowskiej 2023 w liczbach to:

  • ponad 3 miesiące zabawy
  • 20 potraw na bazie Maślanki Mrągowskiej
  • 9 ambasadorów kulturalnych
  • 12 ambasadorów kulinarnych
  • ok 5 tys. wydanych kart do gry
  • 735 pieczątek przybitych na kartach do gry
  • 200 Zdobywców Szlaku

oraz media społecznościowe i www Szlaku:

W drugiej edycji Szlaku Maślanki Mrągowskiej wzięło udział 200 osób. Uczestnicy mieli do wyboru 9 ambasadorów kulturalnych w Mrągowie i Gminie Mrągowo (atrakcje turystyczne) oraz 10 ambasadorów kulinarnych z Mrągowa i 2 z Krutyni - są to miejsca, w których można było spróbować dań na bazie naszego produktu kulinarnego - Maślanki Mrągowskiej. Do zjedzenia był m.in. Chłodnik na Maślance Mrągowskiej, Filet z sandacza marynowanego w Maślance Mrągowskiej, Drożdżowe racuchy na Maślance Mrągowskiej z wędzonym łososiem i sosem jogurtowym ze szczypiorkiem, Koktajl Maślanka Mrągowska Sunrise, Lody o smaku Maślanki Mrągowskiej z konfiturą truskawkową... Wystarczyło odwiedzić 1 atrakcję oraz spróbować 3 potraw na bazie maślanki, by otrzymać nagrodę gwarantowaną oraz szansę na wejście na jedno z wielu wydarzeń zaplanowanych w Festiwalowym Mrągowie lub wygranie voucheru obiadowego.

 

Trzecia edycja Szlaku Maślanki Mrągowskiej już w 2024 r.

www.szlak.maslankamragowska.pl

FB Szlak Maślanki Mrągowskiej

IG szlak.maslankamragowska 

FB Visit Mrągowo