STAROSTWO POWIATOWE
ul. Królewiecka 60 A
11-700 Mrągowo
Telefon: +48 89 741 01 50
Fax: +48 89 741 72 75

www.powiat.mragowo.pl
BIP Starostwa Powiatowego w Mrągowie

Urząd czynny:
poniedziałek: 8.00 - 16.00
wtorek - piątek: 7.30 - 15.30
 

Powiat Mrągowski położony jest w północno-wschodniej Polsce, w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, a w jego skład wchodzą:
 

    * gmina miejska Mrągowo
    * gmina wiejsko- miejska Mikołajki
    * gmina wiejska Mragowo
    * gmina wiejska Piecki
    * gmina wiejska Sorkwity

   
Siedzibą władz samorządowych powiatu (Starostwo Powiatowe) jest miasto Mrągowo. Odległość do miasta wojewódzkiego (Olsztyn) wynosi ok. 70 km, natomiast do innych, dużych ośrodków miejskich od 220 do 230 km (Warszawa, Gdańsk). Granica Państwa (przejście Bezledy z Federacją Rosyjską - Obwód Kaliningradzki) znajduje się ok. 90 km od Mrągowa.

 

Starostwo Powiatowe w Mrągowie

 


Mapa Powiatu Mrągowskiego




Gdzie, jak nie na terenie Powiatu Mrągowskiego można znaleźć to wszystko, co jest tak charakterystyczne dla przyrody i kultury Mazur?

Małe miasteczka, nad brzegami jezior, w których granatowej wodzie odbijają się czerwone dachy domów, eleganckie hotele i pensjonaty, fragmenty lasów z ponad 160-letnimi drzewami, wśród których na szczególną uwagę zasługują strzeliste sosny mazurskie, dochodzące do 50-60 m wysokości, małe śródleśne jeziorka, otoczone wzgórzami czy rozległe łąki, pełne kwiatów i ptactwa. To tu, wędrując przed siebie można spotkać skryte wśród krzaków bzów i zdziczałych drzew owocowych pozostałości dawnych domostw, a w ich pobliżu zapomniane, wiejskie cmentarze, z napisami w różnych językach.

To tylko tu, na Mazurach posłyszymy dźwięk dzwonu w molennie starowierców w Wojnowie, a wśród drzew na brzegu urokliwego jeziora Duś zwiedzimy ich klasztor wraz z cmentarzem. Jadąc leśną drogą będziemy musieli się zatrzymać, aby przepuścić stado jeleni i łań lub watahę dzików. Tylko tu, poznamy świat przyrody i krajobrazów, którego już nie ma w żadnym innym zakątku Europy.

Tu, na terenie Powiatu Mrągowskiego ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc jest wiele. Aby jedynie rozpalić Państwa ciekawość, przedstawiamy więc, w dużym skrócie tylko kilka z nich:

Mikołajki - stolica żeglarzy i piosenki żeglarskiej, z wieloma hotelami, pensjonatami i ośrodkami wypoczynkowymi, z nowoczesnym zapleczem żeglarskim (jedna z najpiękniejszych środlądowych wiosek żeglarskich w Europie) i stale powiększającą się bazą usługową, nastawioną na spełnianie wszystkich życzeń przybywających tu gości. To tu, w ostatnich latach, nad samym brzegiem jeziora powstał piękny, stylowy zespół turystyczno-handlowy, z wąskim uliczkami, stylowymi latarniami, najróżniejszymi sklepami i kafejkami, z których dobiega gwar i dźwięki muzyki, tworząc niezapomniany klimat tego mazurskiego miasteczka.

Sorkwity
- to malowniczo położona wieś na przesmyku pomiędzy jeziorami Gieladzkim i Lampackim, z którego bierze początek szlak kajakowy rzeki Krutyni, jeden z piękniejszych szlaków Europy. Znajduje się tu zabytkowy pałac w stylu neogotyku angielskiego, w którym znajduje się hotel. Sorkwity to miejsce, z którego najlepiej rozpocząć wielodniową włóczęgę kajakiem po jednej z najpiękniejszy rzek w Europie, wijącej się wśród mazurskich łąk i lasów, łączącej kolejne jeziora, na brzegach których można znaleźć liczne ośrodki wypoczynkowe, stanice i campingi.

Inną atrakcją Sorkwit jest przerzucony nad łączącą dwa jeziora strugą żelazny most kolejowy pochodzący z końca XIX w. Z przejeżdżającego po nim pociągu widać stary ewangelicki kościółek. Wielokrotnie go przebudowywano. Pod drewnianym stropem świątyni szybuje podwieszony do powały malowany, lipowy anioł. Niewielu przyjezdnych poznaje te atrakcje. Niewielu też wie, że nazwa wsi wywodzi się z języka pruskiego i oznacza „miejsce wartownika”(...). Z uwagi na duże znaczenie strategiczne przesmyku stała tu kiedyś strażnica.

Sądry
- niewielka wioska w gminie Mrągowo, mieści się tu prywatne muzeum regionalne "Chata mazurska" gromadzące eksponaty związane z historią i kulturą mazurskiej wsi.

Krutyń - urocza mazurska wioska położona na szlaku przepięknego spływu kajakowego. Swą sławę zawdzięcza sztakerom, są to przewoźnicy, którzy drewnianą pryką, czyli długim kijem pchają łodzie po Krutyni. Wożą turystów krętymi jej korytarzami, gdzie ciemne domy dotykają rzeki otulającymi je ogrodami, a drzewa wdzięcznie się jej kłaniają. Zachęcamy też do odwiedzenia Muzeum Przyrodniczego, gdzie można obejrzeć okazy zwierząt, ptaków, ryb oraz roślin występujących w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Piersławek - znany przede wszystkim jako miejsce narodzin niemieckiego pisarza Ernsta Wiecherta. Do dzisiaj można oglądać dom, w którym urodził się Wiechert. Przyszedł on na świat 18 maja 1887 roku w piersławskiej leśniczówce, która stanowiła mieszkanie służbowe jego ojca. Dzieciństwo spędził na Mazurach, a następnie studiował filozofię i przyrodę na uniwersytecie w Królewcu. Czytelnikom znany jest jako autor takich dzieł, jak: "Missa sine nomine", "Mała pasja", "Las umarłych", a przede wszystkim "Dzieci Jerominów". Ta ostatnia powieść nazwana czasami epopeją Puszczy Piskiej, poświęcona jest ziemi i ludziom, wśród których Wiechert dorastał - Mazurom i ich mieszkańcom.