SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ

Jest to propozycja szlaku rowerowego prowadzącego z Mikołajek przez Strzałowo i wracającego do Mikołajek. Długość szlaku to ok. 36 km.

 

Powiat mrągowski i piski.

 

Km Km Opis
 0,0   Mikołajki. Jedziemy ul. Mrągowską w kierunku zachodnim.
0,6  

Skręcamy w kierunku mostu pieszego przez jezioro Mikołajskie. Przed mostem w prawo (ul. Okrężna).

Na skrzyżowaniu prosto w Al. Spacerową. Skręcając jednak w lewo można dojechać do plaży miejskiej.

    Skręcamy w pierwszą polbrukową drogę wiodącą w górę (za przystanią kajakową).
1,0   Jedziemy ruchliwą drogą asfaltową nr 609 na południe. Ostrożnie! Po prawej stronie jest chodnik.
    Zjeżdżając z drogi asfaltowej, kierujemy się w lewo drogą z piękną aleją i kierunkowskazem do przeprawy promowej w Wierzbie.
   
 
    Dojeżdżając do pierwszego skrzyżowania w lesie skręcamy w prawo, by po ok. 600 m. przeciąć uczęszczaną drogę asfaltową nr 609. Ostrożnie!
   
 
3,2   Przy zjeździe w drogą szutrową z kamieniem wskazującym obieramy kierunek na Lisunie, czyli drogę przeciwpożarową nr 9.
   
 
    Docieramy do szerokiego skrzyżowania nad Łąkami Lisunie po lewej. Jedziemy prosto, cały czas drogą przeciwpożarową nr 8.
   
    Dojeżdżamy do dwóch domów nad jeziorem Lisunie - miejscowość Lisunie. Dom z prawej drewniany. Na skrzyżowaniu po lewej na górce charakterystyczny kamień. Skręcamy w lewo.
6,0  

Rezerwat Jezioro Lisunie jest rezerwatem florystycznym utworzonym w 1959 roku. Obejmuje śródleśne jezioro rynnowe Lisunie zarastające wielkim łanem kłoci wiechowatej, bór świerkowy na torfie i grąd z 230–letnimi grabami na stokach rynny. Można tam spotkać bardzo rzadkie gatunki roślin, jak przesiąkra okółkowa, jezierza giętka, grzybienie północne. Na uwagę zasługuje również bogactwo mchów.

Jedziemy dalej prosto, rozwidlenie dróg szutrowych, kierujemy się w prawo i jedziemy południowym brzegiem jeziora Lisunie.

   
 
7,0   Docieramy do szerokiej drogi szutrowej Zełwągi (w prawo) - Ukta (w lewo). Po drugiej stronie widać drogę przeciwpożarową nr 9 którą jedziemy. Na skrzyżowaniu widać kierunkowskaz w formie kamienia.
   
9,8   Docierając do skrzyżowania dróg przeciwpożarowych kierujemy się w lewo. Po kilkudziesięciu metrach mijamy z lewej leśniczówkę Lisunie. Jedziemy drogą p.poż. nr 9.
10,5   W miejscu z którego widać w oddali budynek Nadleśnictwa Strzałowo, a po lewej stronie pola, po prawej znajduje się ścieżka edukacyjna, która proawdzi do grobu Mety Wichert nad jeziorem Majcz Wielki. Po zobaczeniu cmentarzyka należy wrócić na szlak.
   
   
18,5  

Przy Nadleśnictwie Strzałowo jedziemy asfaltem.

Rezerwat Strzałowo jest rezerwatem leśnym utworzonym w 1958 roku. Chroni grąd z drzewostanem w wieku 150 lat, złożonym z sosny (sztucznie wprowadzonej), dębu szypułkowego, świerka i lipy drobnolistnej, w niższych warstwach roślinności występuje leszczyna, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów i inne.

Po ok 1 km dojeżdżamy do skrzyżowania dróg asfaltowych, skręcamy w prawo do miejscowości Lipowo. Przez miejscowość jedziemy cały czas asfaltem.

18,4   Skrzyżowanie dróg asfaltowych. Kierujemy się w prawo w kierunku osady leśnej Jeziorko.
22,2   Osada leśna Jeziorko.
22,3   Skręcamy w prawo, w przeciwpożarową drogę szutrową nr 2.
   
24,4  

Docieramy do skrzyżowania dróg szutrowych. W lewo (droga p.poż nr 4) można zjechać ze szlaku i dojechać do Fermy Jeleniowatych w Kosewie Górnym. Następnie należy powrócić na szlak.

Jedziemy dalej drogą p.poż. nr 2 na północ.

    Kilka zabudowań po prawej stronie - kolonia Śmietki Małe. Jedziemy szutrem prosto.
   
   
    Przejeżdżamy przez tory kolejowe. Po prawej stronie widać dawną stację kolejową "Baranowo". Tam się kierujemy. Przed stacją krótki odcinek bruku. Jedziemy drogą szutrową wzdłuż torów kolejowych.
   
   
    Przejeżdżamy przez tory. Aż do Śmietek jedziemy szutrową, użytkowaną drogą. Można spotkać momentami dołki i kałuże.
   
26,4   Śmietki. Bruk, kierujemy się w prawo, do miejscowości. Przed nami rozciąga się jezioro Inulec. Tu znajduje się trochę zaniedbany wiejski teren rekreacyjny z ławeczkami oraz stołem drewnianym, przy którym można odpocząć. Jest też zejście do wody.
   
26,5   Po kilkudziesięciu metrach, przed znakiem końca wsi, skręcamy w lewo, opuszczamy wieś i kierujemy się drogą szutrową w kierunku południowego brzegu jeziora Inulec
   
   
27,8   Wesołowo. Przy rozwidleniu dróg przy wysokim nasypie z murem okalającym i krzyżem, skręcamy w lewo.
28,2   Jedziemy południowym brzegiem jeziora Inulec.
29,3   Zełwągi. Wjeżdżamy do miejscowości, po lewej plaża wiejska z pomostem, toalety. Można tu odpocząć. Jadąc dalej mijamy drewnianą chatę mazurską po prawej. Naprzeciwko ceglanego budynku szkoły, kierujemy się w lewo do drogi krajowej nr 16. Sklep.
   
 
    W Zełwągach można zjechać ze szlaku kierujac się w lewo. Warto zobaczyć odnowiony dom mazurski i zrobić przerwę w gościńcu Cafe Bar. Następnie należy powrócić na szlak.
   
29,8   Kierujemy się w prawo. Uwaga! Kilkaset metrów jedziemy ruchliwa drogą krajową! Po prawej chodnik. Wiadukt kolejowy.
    Za wiaduktem przy drodze warto zrobić przerwę przy dawnym cmentarzu mormońskim.
   
30,3   Zjeżdżamy z drogi krajowej w drogę szutrową z kierunkowskazem „Lubiewo 2”. Po kilkuset metrach na rozwidleniu dróg szutrowych skręcamy w prawo.
   
   
32,3   Lubiewo. Docieramy do rozwidlenia dróg szutrowych z charakterystycznym kamiennym kierunkowskazem pośrodku. Skręcamy w prawo.
   
33,0   Rozwidlenie dróg szutrowych za znakiem końca miejscowości. Kierujemy się w lewo, w kierunku charakterystycznych starych wierzb.
   
 
34,0   Docieramy do asfaltu. Jedziemy w prawo, na wschód. W oddali widać hotel Gołębiewski. Przy drodze po lewej stronie w lesie znajduje się niewidoczny z drogi cmentarz. Prowadzi do niego droga.
   
 
35,0   Rozwidlenie dróg asfaltowych. Kierujemy się w prawo, na południe. Po lewej hotel Gołębiewski.
35,5   Przechodzimy przez drogę krajową nr. 16 (Ostrożnie!) i ścieżką pieszo-rowerową kierujemy się w lewo do miasta.
36,0   Mikołajki

 


 

W treści artykułu.

 

Bezpłatnie.

 

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej
ul. Warszawska 26
11-700 Mrągowo
tel. (89) 741 80 39
www.it.mragowo.pl

 

Mrągowo

Mikołajki

Ferma jeleniowatych w Kosewie Górnym

Szlaki piesze

Szlaki rowerowe

 

Mrągowo

Mikołajki

Kosewo Górne

Zełwągi

Lubiewo