SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ TRASA FESTIWALOWA W MRĄGOWIE

⇒ Informacje ogólne

Mrągowa nie sposób jest pominąć zwiedzając Mazury. To miasto, które nie proponuje wszystkiego wszystkim, lecz wiele dla wielu. W Mrągowie i pośpiewasz na jednym z licznych koncertów i festiwali, i dobrze pojesz dzięki kulinarnym imprezom, i porządnie odpoczniesz. Miasto oferuje Tobie gwar i dobrą muzykę podczas Pikniku Country, Festiwalu Kultury Kresowej, Wieczoru Cygańskiego oraz licznych koncertów z serii „na deptaku”. Jeśli najdzie Cię ochota na zabawę do rozpuku, Mrągowo zaprasza na Mazurską Noc Kabaretową – najlepsi polscy kabareciarze rozbawią Cię do łez. A od szalonego tempa zabawy odpoczniesz nad czystymi wodami jeziora Czos, w zadbanych mrągowskich parkach bądź skwerach usianych rabatami i zapewniających orzeźwienie dzięki fontannom. To wszystko tylko u nas, tylko w Mrągowie…

⇒ Położenie

 Jeśli ktoś trafi tu z daleka,
(a będzie to czas wielkiego kłębowiska
zieleni i błyszczenia wody)
poniesie w oczach miasto-bukiet

Mrągowo położone jest pośród zieleni lasów i błękitu wód jezior Pojezierza Mrągowskiego. Piękne kamieniczki, parki posiadające swoją historię, aleje i kwieciste łąki okalające miasto, odbijają się w taflach kilku jezior, z których jeziora Juno, Czos oraz Czarne pojawiają się najczęściej we wspomnieniach turystów. Krajobraz miasta oraz okolicy wzbogacają wzgórza morenowe (Wzgórze Jaenicke, Góra Czterech Wiatrów, wzniesienia nad jeziorem Czarnym i w Polskiej Wsi) oraz bajkowe wąwozy (okolice jeziora Czarnego, Piecuda, Średniego, Głębokiego).

⇒ Informacje szczegółowe

Trasa (ok. 3,5 km) prezentuje te miejsca w Mrągowie, które związane są z organizowanymi tu festiwalami. Miejsca te ożywają wtedy, gdy w mieście odbywa się impreza, warte są jednak obejrzenia o każdej porze roku. Trasa rozpoczyna się w  Mrągowskim Centrum Kultury, gdzie latem często można obejrzeć wystawy ze zdjęciami mrągowskich festiwali. Niedaleko znajduje się  plac PCK z fontanną-rzeźbą Mrągowskiej Syrenki, autorstwa brukselskiego artysty, Filipa Brodzkiego. Niedaleko widać zejście w dół, do nowo wybudowanych, przy wsparciu UE, Pl. Unii Europejskiej i małego amfiteatru. To kolejne „koncertowe” miejsce, które przyciąga turystów jak magnes. Placem można dojść do jeziora Magistrackiego. To ważne dla miasta miejsce. Przed wojną teren ten był jednym z najpiękniejszych miejsc w Mrągowie – mieszkańcy spacerowali tu i bawili się, schodząc z dawnego Wzgórza Jäenike, na którym stoi Wieża Bismarcka. Dzięki pozyskanym przez miasto unijnym funduszom udało się to miejsce zrewitalizować. Idąc wzdłuż brzegu jeziora dochodzi się do ulicy Warszawskiej, która prowadzi do Ratusza. To tu mieścił się mrągowski rynek, dziś pozostały po nim szeregi kamienic. Naprzeciwko Ratusza znajduje się deptak, wzdłuż którego dochodzi się do mrągowskiego molo. To tutaj latem odbywa się wiele imprez plenerowych. Z jeziorem, żaglówkami i biciem ratuszowych kurantów w tle występują tu znani i mniej znani muzycy i artyści. Przy molo, nad brzegiem jeziora Czos trzeba skręcić w lewo w promenadę. Idąc nią, podziwiamy najpiękniejsze miejsca w Mrągowie: kościół ewangelicki i katolicki, szeregi kamienic, widziane z innej, niż z centrum perspektywie. Widok miasta od strony jeziora jest niepowtarzalny również nocą, kiedy promenada oświetlona jest stylowymi latarniami. Promenadą dochodzimy do plaży miejskiej, następnie do plaży hotelu Mrągowo i do  amfiteatru nad jeziorem Czos, gdzie co roku odbywają się najważniejsze dla miasta koncerty. Wnętrze amfiteatru można zobaczyć z ogólnodostępnego balkonu widokowego. Warto zwrócić uwagę na ścianę z podpisami gwiazd. Idąc pod górę, dochodzimy do bramy, a z niej prosto na Jaszczurczą Górę. Ulica ta podczas licznych koncertów organizowanych w amfiteatrze, zamienia się w handlowy pasaż. Przecinamy ulicę Giżycką i dochodzimy do  Miasteczka Westernowego Mrongoville  – jedynej tego typu atrakcji w całym regionie, wybudowanej przy wsparciu UE specjalnie dla miłośników mrągowskich Pikników Country.


Zobacz także  Piknik Country we wspomnieniach


⇒ Historia

W  roku 1348 w miejscu, gdzie obecnie leży Mrągowo, Krzyżacy założyli strażnicę zabezpieczająca siedzibę Zakonu Krzyżackiego, znajdującą się w odległym o 5 km Szestnie.

Nie zachował się dokument lokacyjny miasta, co nie pozwala określić dokładnej daty założenia. Na jednej z pieczęci miasta figuruje rok 1348. Obecnie uznaje się jednak, że jest to raczej data zbudowania wieży strażniczej mającej ostrzegać pobliskie Szestno. Dopiero z czasem w okolicy strażnicy powstała osada.

Wiadomo zaś, że w latach 1404-1407 komtur bałgijski Jan von Sayn, lokował miasto na prawie chełmińskim, a wielki mistrz krzyżacki Konrad von Jungingen nadał tej miejscowości prawa miejskie.


Poczytaj więcej...
 

⇒ Kontakt

Ref. Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie
tel. +48 721 620 555
www.it.mragowo.pl

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Szlaki piesze

Szlaki rowerowe

Obiekty muzealne

Miasteczko westernowe Mrongoville

Ośrodek "Góra Czterech Wiatrów"

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

⇒ Noclegi w pobliżu

Mrągowo

Kosewo

Młynowo

Piecki

Marcinkowo