SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ TRASA STAROMIEJSKA

⇒ Informacje ogólne

Mrągowa nie sposób jest pominąć zwiedzając Mazury. To miasto, które nie proponuje wszystkiego wszystkim, lecz wiele dla wielu. W Mrągowie i pośpiewasz na jednym z licznych koncertów i festiwali, i dobrze pojesz dzięki kulinarnym imprezom, i porządnie odpoczniesz. Miasto oferuje Tobie gwar i dobrą muzykę podczas Pikniku Country, Festiwalu Kultury Kresowej, Wieczoru Cygańskiego oraz licznych koncertów z serii „na deptaku”. Jeśli najdzie Cię ochota na zabawę do rozpuku, Mrągowo zaprasza na Mazurską Noc Kabaretową – najlepsi polscy kabareciarze rozbawią Cię do łez. A od szalonego tempa zabawy odpoczniesz nad czystymi wodami jeziora Czos, w zadbanych mrągowskich parkach bądź skwerach usianych rabatami i zapewniających orzeźwienie dzięki fontannom. To wszystko tylko u nas, tylko w Mrągowie…

⇒ Położenie

 Jeśli ktoś trafi tu z daleka,
(a będzie to czas wielkiego kłębowiska
zieleni i błyszczenia wody)
poniesie w oczach miasto-bukiet

Mrągowo położone jest pośród zieleni lasów i błękitu wód jezior Pojezierza Mrągowskiego. Piękne kamieniczki, parki posiadające swoją historię, aleje i kwieciste łąki okalające miasto, odbijają się w taflach kilku jezior, z których jeziora Juno, Czos oraz Czarne pojawiają się najczęściej we wspomnieniach turystów. Krajobraz miasta oraz okolicy wzbogacają wzgórza morenowe (Wzgórze Jaenicke, Góra Czterech Wiatrów, wzniesienia nad jeziorem Czarnym i w Polskiej Wsi) oraz bajkowe wąwozy (okolice jeziora Czarnego, Piecuda, Średniego, Głębokiego).

⇒ Informacje szczegółowe

Najczęściej turyści decydują się na spacer uliczkami Starego Miasta, a ich centralnym punktem jest mrągowski Ratusz. Jest to jeden z najcenniejszych w mieście zabytków, wybudowany w 1825 roku po wielkim pożarze trzy lata wcześniej. Wtedy to spłonęły najcenniejsze dokumenty, mówiące o historii miasta. Wędrówkę można rozpocząć właśnie tu. Warto wstąpić do Muzeum Ziemi Mrągowskiej, które jako jedyne w regionie ma własne zbiory. Przed budynkiem rosną dwa charakterystyczne pomniki przyrody – dęby piramidalne. Przy ratuszu od strony pl. Kajki widoczny jest charakterystyczny szachulcowy budynek zwany Strażnicą Bośniacką. A przy niej bank mieszczący się w dawnej przyrynkowej karczmie. Targi miejskie odbywały się kiedyś na Wielkim Rynku, obecnym placu Kajki. Udajemy się w kierunku ul. Kościelnej, przy której stoi XVIII-wieczny kościół ewangelicki. Jest to typowy przykład budownictwa sakralnego dawnych Prus Wschodnich. Podstawowym jego wyróżnikiem jest ścisła harmonia z otaczającym krajobrazem. Do 1786 r. kościół i jego bezpośrednie otoczenie były miejscami pochówku. W 1945 r. wkraczające oddziały Armii Czerwonej spaliły kościół. Jego odbudowa zaczęła się w 1952 r. Pierwsze nabożeństwo odprawiano w odbudowanym kościele 8 października 1961 r. Przy wieży kościelnej, od strony plebani rośnie piękny Cis - drzewo rzadko występujące w Polsce, objęte ochrona gatunkową. W tym miejscu można udać się do widocznego na ul. Roosevelta neogotyckiego budynku dawnej synagogi, obecnie kościoła prawosławnego pw. Przemienienia PańskiegoCentrum miasta mocno ucierpiało podczas II wojny światowej. Świadczą o tym puste miejsca, oraz budynki wzniesione po 1945 roku. Niedaleko budynku parafii, przy ul. Żeromskiego mieści się piekarnia z XIX wieku. Idąc ulicą Królewiecką, można dojść do miejskiego targowiska. Zachowana jest jeszcze stara jego część, wyłożona kamieniami. Dawniej w tej części sprzedawane były płody rolne, a gospodarze handlowali zwierzętami. Nowsza część była „miejska”. Idąc dalej ulicą Królewiecką, mijamy  kościół pw. św. Wojciecha, a potem okazały  budynek nr 41  – po wojnie, aż do czasu wybudowania nowego budynku, mieściła się tu spółdzielnia krawiecka im. Hanki Sawickiej. Natomiast w  budynku nr 49  mieściła się pierwsza po wojnie poczta. W zabytkowym budynku nr 60, wybudowanym w 1912 roku mieszczą się:  Urząd Miejski,  Urząd Gminy  i  Starostwo Powiatowe, przed budynkiem stoi pomnik Patrona Miasta, Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. Naprzeciwko mieści się  budynek sądu rejonowego  z 1898 roku. Ulicą Królewiecką można dojść do ulicy Wolności i zakończyć spacer trasą staromiejską.

⇒ Historia

Prawa miejskie Mrągowo, dawny Sensburg, otrzymało prawdopodobnie w latach 1404-1407. Przez wieki było to małe, pruskie miasteczko. Miasto początkowo było jedynie strażnicą, zabezpieczającą siedzibę zakonu krzyżackiego w sąsiednim Szestnie (kiedyś mieściła się tu siedziba powiatu).

⇒ Kontakt

Ref. Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie
tel. +48 721 620 555
www.it.mragowo.pl

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Szlaki piesze

Szlaki rowerowe

Obiekty muzealne

Miasteczko westernowe Mrongoville

Ośrodek "Góra Czterech Wiatrów"

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

⇒ Noclegi w pobliżu

Mrągowo

Kosewo

Młynowo

Piecki

Marcinkowo