SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ TRASA ZAKOCHANY W MRĄGOWIE

⇒ Informacje ogólne

Na Mazurach wszędzie dobrze, ale w Mrągowie najlepiej! To miasteczko oferujące w sezonie gwar i szaloną zabawę, a następnie – spokój i odpoczynek. Zainteresowany? To posłuchaj jeszcze… Sezon upływa w Mrągowie pod znakiem międzynarodowego Pikniku Country, refleksyjnego Festiwalu Kultury Kresowej i rozbawionej Mazurskiej Nocy Kabaretowej. Jeśli Mrągowo nie oczaruje Cię od pierwszego wejrzenia (bo od drugiego gwarantowane!), to oczarują Cię piękne Cyganki podczas Wieczoru Cygańskiego. A jakie jadło w Mrągowie… Te regionalne serwuje każda restauracja, a co jeszcze? Koncertów, widowisk, wernisaży, imprez sportowych jest w sezonie bez liku. Nie każdy jednak lubi takie tempo i taki gwar. A dla tych co nie lubią, posezonowe i nadal atrakcyjne Mrągowo proponuje relaksujące wędkowanie, żeglowanie już bez większej konkurencji, odprężające grzybobranie, upiększające SPA. A jeśli zimą znuży Cię zgiełk panujący w górach, szusowanie po mrągowskich stokach Góry Czterech Wiatrów jest dla Ciebie. Przybywaj do Mrągowa o każdej porze roku! 

⇒ Położenie

 Jeśli ktoś trafi tu z daleka,
(a będzie to czas wielkiego kłębowiska
zieleni i błyszczenia wody)
poniesie w oczach miasto-bukiet

Mrągowo położone jest pośród zieleni lasów i błękitu wód jezior Pojezierza Mrągowskiego. Piękne kamieniczki, parki posiadające swoją historię, aleje i kwieciste łąki okalające miasto, odbijają się w taflach kilku jezior, z których jeziora Juno, Czos oraz Czarne pojawiają się najczęściej we wspomnieniach turystów. Krajobraz miasta oraz okolicy wzbogacają wzgórza morenowe (Wzgórze Jaenicke, Góra Czterech Wiatrów, wzniesienia nad jeziorem Czarnym i w Polskiej Wsi) oraz bajkowe wąwozy (okolice jeziora Czarnego, Piecuda, Średniego, Głębokiego).

⇒ Informacje szczegółowe

Trasa z „przymrużeniem oka”, której celem jest pokazanie turystom miejsc, gdzie mogą wyznać miłość swoim wybrankom lub… zawrzeć małżeństwo.

Jej początek mieści się w Parku Sikorskiego, którego głównym punktem jest Wieża Bismarcka, która jest wieżą widokową i kawiarnią. Spacer alejkami po parku na pewno pozwoli nam przenieść się w przedwojenne czasy. To właśnie to miejsce wybierali mieszkańcy Sensburga na codzienną rekreacją. Schodząc w dół, ulicą Spacerową, mijamy budynek po dawnym internacie i wybudowany w modernistycznym stylu budynek Zespołu Szkół nr 2. Stąd już blisko do jeziorka Magistrackiego, wokół którego stoją ławeczki, a spacerowe alejki zachęcają do krótkiego odpoczynku w ramionach ukochanego. Kolejne miejsce na trasie – Ratusz. To właśnie tu, na pierwszym piętrze mieści się Urząd Stanu Cywilnego. Młoda para, schodząc po ratuszowych stopniach, tu właśnie rozpoczyna wspólną drogę. W pobliżu Ratusza stoją zabytki przyrody unikatowe dęby piramidalne, na których tle często fotografują się młode pary. Dalej kościół ewangelicko-augsburgski – tu zawierane są śluby ewangelików. A naprzeciwko, przy ulicy Roosevelta – niewielka cerkiewPromenadą można dojść do mrągowskiego molo, którego ozdobą są kaczki i łabędzie. Tu również można spędzić wiele romantycznych chwil. Idąc dalej promenadą w kierunku amfiteatru (widoczny z molo!), mijamy piękne kamienice. Dochodzimy do połączenia promenady z ulicą Wyspiańskiego – tędy można dojść do kościoła św. Wojciecha, gdzie miłość ślubują sobie katolicy. Idąc cały czas promenadą, widzimy z daleka budynek, w którym letnicy mogą wynająć apartamenty. Przed wojną była to jedna z najpiękniejszych kamienic, zwana Willą Markowski. Następnie mijamy miejską plażę, amfiteatr i dochodzimy do Źródełka Miłości  – to główne miejsce, w którym spotykają się zakochani i oczywiście, cel naszej podróży.

⇒ Historia

W  roku 1348 w miejscu, gdzie obecnie leży Mrągowo, Krzyżacy założyli strażnicę zabezpieczająca siedzibę Zakonu Krzyżackiego, znajdującą się w odległym o 5 km Szestnie.

Nie zachował się dokument lokacyjny miasta, co nie pozwala określić dokładnej daty założenia. Na jednej z pieczęci miasta figuruje rok 1348. Obecnie uznaje się jednak, że jest to raczej data zbudowania wieży strażniczej mającej ostrzegać pobliskie Szestno. Dopiero z czasem w okolicy strażnicy powstała osada.

Wiadomo zaś, że w latach 1404-1407 komtur bałgijski Jan von Sayn, lokował miasto na prawie chełmińskim, a wielki mistrz krzyżacki Konrad von Jungingen nadał tej miejscowości prawa miejskie.

Poczytaj więcej...

⇒ Kontakt

Ref. Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Mrągowie
tel. +48 721 620 555
www.it.mragowo.pl

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Szlaki piesze

Szlaki rowerowe

Obiekty muzealne

Miasteczko westernowe Mrongoville

Ośrodek "Góra Czterech Wiatrów"

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

⇒ Noclegi w pobliżu

Mrągowo

Kosewo

Młynowo

Piecki

Marcinkowo