Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie

SPIS TREŚCI

 

ARTYKUŁ

Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie mieści się w centrum miasta w zabytkowym ratuszu. Placówka gromadzi pamiątki przeszłości regionu, powiatu i miasta Mrągowa z zakresu archeologii, etnografii, numizmatyki, historii, piśmiennictwa, sztuki współczesnej i ludowej.

Muzeum zaprasza do obejrzenia wystaw stałych: "Okolice Mrągowa w pradziejach i w średniowieczu" (wystawa archeologiczna), "Historia Mrągowa" (historyczna, regionalna), "Świat zwierząt Pojezierza Mazurskiego" (przyrodnicza), "Ernst Wiechert 1887-1950" (historyczna, regionalna) oraz wystawy czasowe. Obecnie: "Ukryte i odkryte pod ziemią. Starożytne grobowce Warmii i Mazur" oraz "Świat widzialny i niewidzialny. Makrofotografia Ferdynanda Sosnowskiego".

 

Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie znajduję się w centrum miasta przy ulicy Ratuszowej, między Placem Kajki, a Małym Rynkiem.

 

Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie stawia na naukę poprzez zabawę i przygodę. Przy placówcę działa Bractwo Rycerskie: Rota Zaciężna Strażnicy Sensburg z Mrągowa. Zakuci w stal rycerze i ich giermkowie, damy serca zdradzają tajemnicze historię, który wydarzyły się w ruinach monumentalnych zamków, opowiadają mroczne opowieści o krwawych podbojach, walkach i pojedynkach, a także pokazują jak wygląda średniowieczne życie codzienne pełne bitew o sławę i honor. 

 

W roku 1966 w Dużym Domu Kultury w Mrągowie pod opieką kierownika Biblioteki Publicznej Wacława Gołowicza, powstał i został zrealizowany pomysł utworzenia Izby Regionalnej. W dniu 1 września 1969r powstało samodzielne Muzeum Ziemi Mrągowskiej pod opieką Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Mrągowie, gromadzące zbiory dotyczące historii Mrągowa i powiatu mrągowskiego. Pierwszą niewielka siedzibą muzeum była tzw. Strażnica Bośniacka jeden z najstarszych i najpiękniejszych budynków Mrągowa.

W 1975 r. z powodu reformy administracyjnej, Urząd Miejski został przeniesiony do nowej siedziby, a pomieszczenia w Ratuszu Miejskim zostały oddane do użytkowania dla Muzeum Ziemi Mrągowskiej. Decyzja Wojewody Olsztyńskiego z dn. 27.08.1975r Muzeum Ziemi Mrągowskiej zostało przekształcone w Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

W roku 1992 nastąpiła zmiana nazwy na Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie oraz czasowa zmiana siedziby muzeum z powodu remontu Ratusza do roku 1996. Po okresie remontowym placówka wróciła na swoje miejsce w Ratuszu Miejskim zajmując jego pierwszą kondygnację do dnia dzisiejszego.

Źródło:www.mragowo.pl

 

Czynne w sezonie 2019 (lipiec-sierpień, oprócz niedziel) w godzinach:

- poniedziałek-piątek 10:00-17:00

- sobota 9:00-16:00

Czynne poza sezonem (w okresie wrzesień-czerwiec, oprócz niedziel) w godzinach 9.00-16.00 od poniedziałku do soboty

Bilety:

ulgowy - 5 zł (uczniowie, studenci, emeryci, nauczyciele)

normalny - 7 zł

przewodnik - 30 zł

rodzinny (2+1) - 15 zł, rodzinny (2+2, 2+3, 1+3) - 18 zł

bilet na Kartę Dużej Rodziny -50% ceny biletu

We wtorki wstęp na wszystkie wystawy - 3 zł.

Kasa czynna jest do pół godziny przed zamknięciem.

 

Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie
ul. Ratuszowa 5
11-700 Mrągowo
tel. (89) 741 28 12
e-mail: mragowo@muzeum.olsztyn.pl
www.mragowo.muzeum.olsztyn.pl

 

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

Westernowe Miasteczko Mrongoville

Zabytkowe centrum Mrągowa

 

Mrągowo

 

facebook
pinterest