SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Galeria
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu 

ARTYKUŁ SZLAK RZEKI KRUTYNI

⇒ Informacje ogólne

Krutynia to szlak uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Jest bardzo ciekawy i zróżnicowany, przebiega przez Puszczę Piską, a od  j. Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku wynosi 102 km, w tym 60 km to woda stojąca. Na całej trasie ciekawa flora i fauna. Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika lub orła przedniego. Warto zwrócić uwagę na występujące w wodzie gąbki i krasnorosty tworzące na kamieniach "krwawe plamy". Brzegi porośnięte wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami. Szlak prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami (strugami), objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Szlakiem Krutyni pływał w latach 50 - 70 XX w. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

⇒ Położenie 

TRASA SZLAKU

 

km opis
0,00 Początek szlaku w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim
2,50 Jezioro Lampasz połączone cieśniną z jeziorem Lampackim
6,50 Wypływ z jeziora Lampasz rzeki Sobiepanki (1,5 km)
8,00 Jezioro Kujno
9,50 Wypływ z jeziora Kujno rzeki Grabówki (1,5 km)
11,00 Jezioro Dłużec
14,50 Odpływ długości 0,5 km łączący jezioro Dłużec z jeziorem Białym
15,00 Jezioro Białe
18,00 Wypływ z jeziora Białego rzeki Dąbrówki (1,5 km)
19,50 Jezioro Gant
22,50 Wypływ z jeziora Gant rzeki Babięckiej Strugi (8,5 km)
24,00 Z prawej ujście rzeki Tejsy (Babięta, Babant) długości ok. 10 km, wypływającej z jezior Babięty Wielkie i Małe
27,00 Babięta, wieś nad Babięcką Strugą
31,00 Jezioro Zyzdrój Wielki
35,00 Jezioro Zyzdrój Mały
37,00 Wypływ z jeziora Zyzdrój Mały rzeki Zyzdrój (2,5 km)
39,50 Jezioro Spychowskie, Stanica Wodna Spychowo
41,50 Początek Spychowskiej Strugi wypływającej z jeziora Spychowskiego
46,50 Jezioro Zdrużno
47,50 Jezioro Uplik
50,00 Jezioro Mokre, wieś Zgon
58,50 Jezioro Krutyńskie
61,50 Początek rzeki Krutyni wypływającej z jeziora Krutyńskiego
64,00 Krutyń, wieś
66,00 Krutyński Piecek, wieś
69,00 Rosocha, wieś
72,00 Wojnowo, wieś staroobrzędowców narodowości rosyjskiej. Nad brzegiem rzeki mały klasztor żeński.
76,00 Ukta, wieś na trasie Mrągowo - Ruciane - Nida - Mikołajki
82,50 Z lewej osada Nowy Most
85,50 Jezioro Gardyńskie
87,50 Jezioro Jerzewko
89,50 Rzeka Krutynia, zwana tu również Iznotą lub Czarną Rzeką. Na brzegu wieś Iznota
91,00 Jezioro Bełdany

⇒ Informacje szczegółowe

Z BIEGIEM RZEKI KRUTYNI

 Kto nie widział Krutyni,
ten nie widział Mazur

Karol Małłek

Szlak kajakowy rzeki Krutyni został nagrodzony wyróżnieniem wojewódzkim na Najlepszy Produkt Turystyczny Warmii i Mazur, a ukoronowaniem starań administratora szlaku Mazury PTTK sp. z o.o było otrzymanie Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej na Turystyczny Produkt Roku 2009.

Głębokość rzeki Krutynia wynosi przeciętnie 65 cm, dno rzeki jest porośnięte wodorostami i liliami wodnymi, a jej brzegi są dostępne, piaszczyste. Jest w niej mnóstwo ryb i raków, stanowi więc miejsce wypoczynku  wszystkich uprawiających sport wędkarski i wodny. Brzegiem rzeki prowadzi ładna, osłonięta cieniem drzew alejka. Około 500 m za wsią równomiernie we wszystkich kierunkach są lasy mieszane z przewagą dębów. Dzięki swemu położeniu Krutyń jest miejscowością wczasową. Tak pięknie została opisana Krutyń w Kronice szkolnej w 1957 roku. W miejscowości zachowała się urocza, choć nieco chaotyczna drewniana zabudowa. Niewielkie parterowe chaty, niektóre ozdobione gankiem i okiennicami, stoją zwrócone szczytami lub kalenicami do krętych uliczek. W dawnej stodole z końca XIX w. obecnie mieści się poczta.

W mazurskiej wiosce Krutyń, położonej w sercu Puszczy Piskiej, można przeżyć jedyne w swoim rodzaju spływy łodziami po rzece Krutyni, których początek datuje się na okres międzywojenny. Rzeka na odcinku spływu jest szczególnie płytka (średnia głębokość 0,5 m) i niezwykle malownicza. Można zobaczyć wiele osobliwości przyrodniczych, jak np. zimorodka czy bociana czarnego. Usługa spływu łodziami w staromazurskim stylu po rzece Krutyni otrzymała w roku 2007 tytuł "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur".  Odwiedź stronę zwycięzcy konkursu!

⇒ Galeria

fot. Waldemar Bzura, Beata Gida, Robert Wróbel

⇒ Atrakcje w pobliżu

Na szlaku Krutyni ujrzymy malownicze mazurskie domki, urokliwie pochylające się nad wodą, przepłyniemy przez pola nenufarów, zobaczymy rezerwat Czapli Siwej, Królewskiej Sosny i Pływających Wysp, spotkamy się oko w oko nie tylko z wilkami w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, a dużym przeżyciem będzie obejrzenie ikonostanu w klasztorze starowierców w Wojnowie. Przepłyniemy przez dziewięć jezior i złożymy wizytę ostatniemu Królowi Galindów, którego posiadłości rozciągają się na iznockim brzegu Krutyni. Skorzystać możemy z usług firm wyspecjalizowanych w organizacji spływów kajakowych.

"Skala odczuwań w takiej podróży jest ogromna, bo gdy przy słonecznym dniu oddalają się ściany lasów, pogłębiają się drgającymi cieniami, zakręty i zatoczki jeziora błyszczą zdwojonym blaskiem, ptactwo waży się w chmurach wysoko - dusza ludzka wzbiera taką opętaną radością, że chciałoby się z kajaka wyskoczyć."


"Na tropach Smętka", Melchior Wańkowicz

W pobliżu znajduje się  Szlak Kajakowy Rzeki Dajny. Rozpoczyna się on w Pieckach, ciągnie się przez Mragowo, a kończy w Świętej Lipce (ok. 33 km). Jest on bardzo urozmaicony, płynie się meandrującymi odcinkami rzecznymi, jeziorami, a nawet fragmentem przypominającym bystry górski potok.  Więcej o szlaku...

⇒ Noclegi w pobliżu

Stanice wodne na szlaku Krutyni