SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Galeria
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu

 

ARTYKUŁ WIELKIE JEZIORA MAZURSKIE

⇒ Informacje ogólne

Ludzie czasem nazywają naszą krainę Mazurskim Morzem, czasem Krainą Tysiąca Jezior, najczęściej zaś Mazurami. Jest trochę prawdy w pierwszym określeniu, przed wiekami bowiem cała dolina była zalana wodą. Najpierw zaczęły się z niej wyłaniać wyspy, półwyspy, a wreszcie całe „kontynenty” mazurskie, które szybko brała we władanie puszcza.

⇒ Położenie

Kraina Tysiąca Jezior, obejmująca środkową część Pojezierza Mazurskiego, liczy w rzeczywistości niemal 2600 jezior. Jeziora te połączone są kanałami mazurskimi. Środkową część szlaku łączy cały zespół sztucznych kanałów m.in. Kanał Jegliński, Tałcki, Grunwaldzki, Mioduński, Szymoński, Kula, Giżycki, Niegociński, Piękna Góra, Sztynorcki, Węgorzewski, Brożajcki oraz Mazurski. Największą atrakcją turystyczną Krainy Wielkich Jezior są oczywiście jeziora, w tym największe w Polsce Śniardwy (113,8 km²) oraz Mamry (105 km²), a także Niegocin, Orzysz, Łagodne, Tałty.

⇒ Informacje szczegółowe

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest najpopularniejszym i najpiękniejszym szlakiem żeglugowym północno-wschodniej części Polski. Tak rozległego ciągu jezior, umożliwiającego uprawianie wszystkich rodzajów turystyki wodnej, a równocześnie tak urozmaiconego, nie ma w żadnym z państw Europy. Jest to obszar wyjątkowy zarówno w skali całego kraju, jak i naszego kontynentu – niezwykle bogaty pod względem przyrodniczym, pełen historycznych zabytków oraz uwielbiany przez miłośników sportów wodnych, wędkarstwa i letników. Wielkie Jeziora Mazurskie słyną z niezliczonych siedlisk rzadkich ptaków m.in. takich jak kormoran, perkoz dwuczuby, łyska, czapla, łabędź niemy, bocian czarny, kania czarna, orzeł przedni i bielik. Wędrowcy spotykają na swojej drodze wydrę, bobra, żółwia błotnego, łosia oraz wiele gatunków nietoperzy i kolorowych ważek. Szczególną atrakcją na przełomie września i października są rykowiska jeleni. Ważną rolę w gospodarce regionu odgrywa rybołówstwo, przede wszystkim jednak turystyka i sporty wodne. Głównymi ośrodkami są: Giżycko, Mikołajki, Pisz oraz Węgorzewo. Znajduje się tu szereg rezerwatów przyrody jak np. największy i najstarszy w regionie: Mazurski Park Krajobrazowy.

Główny szlak Wielkich Jezior Mazurskich zaczyna się na jeziorze Brzozolasek w pobliżu miasta Pisz, natomiast kończy się na kanale w Węgorzewie. Długość szlaku w lini prostej wynosi 111 km. Ze względu na dużą ilość jezior, na których panuje olbrzymi ruch jest to szlak trudny, raczej dla zaawansowanych, natomiast właściwie nieuciążliwy. Na brzegach jest duża ilość dobrych miejsc biwakowych. Na przebycie szlaku trzeba przeznaczyć 7-10 dni.

Na całym Pojezierzu Mazurskim szlak Wielkich Jezior jest zupełnie osobliwym światem, który znają nie tylko mieszkający tu na stałe ludzie, lecz również wodniacy z całej Polski. Dla nich ta kraina to przede wszystkim woda, to różnorodność jezior, z których każde ma swą złą i dobrą sławę, to biwaki, na które wraca się każdego roku, i ciągle na nowo odkrywa zatoki.

W Polsce nie brakuje jezior. Wiele jest cichszych, może nieliczne są piękniejsze niż mazurskie, ale tym, co wyróżnia Wielkie Jeziora spośród innych, nie jest nawet ich obszar, lecz przede wszystkim połączenia, tworzące cały system dróg wodnych.

⇒ Historia

Podczas ostatniej fazy zlodowacenia bałtyckiego, która zakończyła się ok. 10 tys. lat temu, cofający się lądolód usypywał położone równoleżnikowo ciągi wzgórz morenowych, zbudowane z glin, żwirów i głazów. W zagłębieniach między wyniesieniami pozostawały wielkie bryły martwego lodu, które wytapiając się pozostawiły misy wytopiskowe. Płynące pod lodem rzeki wypłukały głębokie rynny. Tak powstały jeziora mazurskie, dziś połączone systemem kanałów.

⇒ Galeria

fot. Beata Gida, Robert Wróbel

⇒ Atrakcje w pobliżu

Powiat Mrągowski leży w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Wśród żeglarzy najbardziej znana miejscowość to Mikołajki – stolica polskiego żeglarstwa. Perła Mazur, Wenecja Północy, Miasto Pod berłem Króla Sielaw – to inne nazwy Mikołajek. Miasto jest położone w przesmyku jezior: Mikołajskie i Tałty na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To węzeł dróg żeglownych dla kierunków z Giżycka, Rucianego-Nidy, Pisza i Rynu. W sezonie letnim Mikołajki przeobrażają się w gwarne centrum turystyczne z rozbrzmiewającą muzyką szantową. To raj dla wodniaków, żeglarzy i ludzi pragnących aktywnie wypoczywać na jeziorach wśród urokliwych krajobrazów.

Cumując w Mikołajkach warto odwiedzić Mrągowo – polską stolicę muzyki country. Miasta oddalone są od siebie o 24 km. Mrągowo jest znane jako miasto festiwali, w którym odbywa się wiele imprez kulturalnych: Międzynarodowy Piknik Muzyki Country, Mazurska Noc Kabaretowa, Festiwal Kultury Kresowej i wiele innych.

Jeziora na szlaku w powiecie mrągowskim i w okolicy:

Jezioro Bełdany

Jezioro Śniardwy

Jezioro Mikołajskie

Jezioro Tałty

Jezioro Ryńskie

⇒ Nocleg w pobliżu

Mikołajki

Stare Sady

Jora Wielka

Mrągowo