Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie mieści się w centrum miasta w zabytkowym ratuszu. Placówka gromadzi pamiątki przeszłości regionu, powiatu i miasta Mrągowa z zakresu archeologii, etnografii, numizmatyki, historii, piśmiennictwa, sztuki współczesnej i ludowej.

Dowiedz się więcej:  Muzeum Warmii i Mazur oddział w Mrągowie

 

W Muzeum znajduje się największa w północno-wschodniej Polsce baza sprawnych pojazdów wojskowych oraz sprzęt taki jak: kuchnie polowe, agregaty prądotwórcze, namioty wojskowe, itp. Muzeum gromadzi swoje zbiory od kilku lat, w tym momencie liczy około 80 pojazdów. Jest to żywe muzeum – pojazdy są wyeksponowane na wolnym powietrzu, można je obejrzeć z bliska, do wielu z nich można wejść.

Dowiedz się więcej:  Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

 

Prywatny skansen Mazurska Chata we wsi Sądry. W ponad 200-letniej chacie i drewnianej stodole prezentowane są typowe meble, naczynia, sprzęty i ubrania używane dawniej na Mazurach. Na zewnątrz zgromadzono okazały zbiór używanych na tamtym terenie maszyn rolniczych oraz przedmiotów codziennego użytku. Właścicielką muzeum jest Krystyna Dickti. Muzeum znajduje się przy Pensjonacie "Christel".

Dowiedz się więcej:  Muzeum Regionalne w Sądrach

 

Kolekcja przyrodnicza liczy ponad 300 eksponatów zwierząt, stale powiększając się. Wszystkie eksponaty w muzeum wykonane są przez dr Janusza Dynowskiego. Eksponaty w izbie przyrodniczej to spreparowane zwierzęta, które były najcześciej ofiarami przejechania, potrącenia, zderzenia się z samochodami poruszającymi się po drogach Parku, a także ptaki które zginęły na liniach energetycznych, zaplątały się i utopiły w sieciach rybackich czy kłusowniczych. W części historycznej izby można zobaczyć wystawę fotografii i poznać przeszłość Krutyni, a także przeczytać o życiu i twórczości Karola Małłka, znanego działacza mazurskiego, pisarza, folklorysty, publicysty i nauczyciela.

Dowiedz się więcej:  Izba Przyrodnicza Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni

 

Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach to pierwsze w Polsce muzeum poświęcone w całości historii reformacji polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Mazur. Muzeum posiada unikatowy zbiór zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach do 1945 r. Zbiory muzealne zawierają również inne cenne druki, dokumenty, zdjęcia, itp., związane z ruchem reformacyjnym (i nie tylko) na terenie Polski i Europy. Na ścianach zawieszone są portrety reformatorów Kościoła i polskich działaczy reformacyjnych oraz oryginale tablice z wojen napoleońskich i z czasów I wojny światowej.

Dowiedz się więcej:  Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach

 

Małe muzeum polskiej sztuki ludowej stworzone została przez Panie Walentynę i Marię Dermackie. Częścią kolekcji są też prace innych twórców ludowych (rzeźba w drewnie i malarstwo) oraz zbiór dokumentów i rękopisów Pani Walentyny Dermackiej.

Dowiedz się więcej:  Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach

 

W Muzeum można zobaczyć imponującą ekspozycje poroży i trofeów jeleniowatych, obrazującą szereg zagadnień związanych z fenomenem poroża (mechanizmy powstawania, rozwój, typy, anomalie), oraz doświadczenia przeprowadzane w Stacji. Ekspozycję ilustrują barwne zdjęcia najlepszych polskich fotografików przyrodniczych, ukazujące piękno dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Jeszcze pełniej ukazuje to diaporama - seans specjalnie dobranych slajdów, uzupełnionych muzyką i odgłosami przyrody, który również można obejrzeć w muzeum.

Dowiedz się więcej:  Muzeum przyrodnicze Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym