Izba edukacyjna "Borowski Las"

Nadleśnictwo Mrągowo
ul. Warszawska 49
11-700 Mrągowo
tel. (89) 741 22 36
www.mragowo.olsztyn.lasy.gov.pl

Przy ścieżce "Borowski Las" znajduje się izba edukacyjna. Wokół starej leśniczówki, w której się ona mieści, jest wystawa budek lęgowych, maszyn wykorzystywanych w lesie, pułapek feromonowych. Rośnie tam Dąb papieski, króry wyrósł z nasion poświęconych przez Jana Pawła II.

Spacer po ścieżce "Borowski Las" to doskonały relaks wśród pięknego boru sosnowego. Można go zakończyć w wiacie „Zielona klasa”, gdzie są przygotowane stoły i ławeczki dla zmęczonych piechurów.

 

Mazurska Izba Regionalna

Marcinkowo 1
11-700 Mrągowo
tel. 500 309 582

Mieści się w zaadoptowanych pomieszczeniach gospodarczych wyposażonych w przedmioty codziennego użytku z dawnych lat, między innym stare:

- meble (łóżko - "szlaban", komody, ławki, stoły, krzesła)

- sprzęty (do wypieku chleba: "kopańki, łopaty; do wytwarzania lnu i węłny; warsztat tkacki, kołowrotek, cierlica, gręplownice; żelazka: na duszę, węgiel; magle, pralki, balie;wbalie, warsztat szewski),

- odzież (kolekcja dawnej bielizny osobistej, stare obuwie, odświętne stroje damskie, rekonstrukcję mazurskiego stroju ludowego, wieszaki),

- naczynia (talerzyki pochodzące z nieistniejącego już hotelu "Masovia" z Mrągowa, butelki po "Sensburger Mineral Wasser i wiele innych, skrzynki po alkoholu, piwie, beczki po piwie min. z browaru Gerdauen - obecnie Rosja, z Tiegenhoff - obecnie Nowy Dwór Gdański; sztuće, pojemniki na przyprawy produkowane do 1910 roku, gofrownice z dawnym przepisem na gofry, garnki żeliwne i ceramiczne).

- dokumenty, fotografie i książki (na uwagę zasługują Biblie w języku polskim i niemieckim z 1835r. i 1881;modlitewnik - 1901r.; podręczniki do nauki języka niemieckiego i rachunków z 1940r. oraz nauki religi;gazety przedwojenne o wydawane w czasie wojny) i wiele, wiele innych, które warto zobaczyć.

Eksponaty gromadzone są od lat, pochodzą w większości z Marcinkowa, Mrągowa i pobliskich miejscowości oraz z naszego domu po byłych gospodarzach; często znalezione na strychu-każdy z nich ma swoją "duszę" i historię. Cieszy nas to, że możemy ocalić je od zapomnienia. Nasze niewielkie muzeum ma na celu przybliżanie naszych gościom oraz wszystkim zainteresowanym kultury mazurskiej, jej dawnych tradycji, zwyczajów, tajników kulinarnych oraz gwary, a rozmowy ze starszymi ludźmi pozwalają nam przenieść się w tamte czasy.

 

Obiekt muzealny - Prywatne Muzeum Staroci w Namiocie
Nikutowo 11
11-700 Mrągowo
tel. +48 508 108 998
e-mail: skansennikutowo@gmail.com
FB, IG @UratowacOdZapomnienia
Regionalne zabytki odkupione od miejscowych gospodarzy i mieszkańców dostają drugie życie. Mnóstwo historii, jakie kryje w sobie wyposażenie ma możliwość zostania zapamiętanym, przechowanym i ciekawie pokazanym. Lata kolekcji przedmiotów porzuconych zaowocowało namiotem dostępnym do zwiedzania pojedynczo jak i w grupach. Te przyjazne miejsce dla całej rodziny oferuje przejażdżki na kucykach, zwiedzanie z osoba przewodząca, chwila relaksu nad stawem oraz obejrzenie okolicy na zabytkowym motocyklu. Część atrakcji jest dostępna sezonowo.
Muzeum znajduje się przy stacji paliw w Nikutowie.
Zwiedzanie możliwe jest codziennie w godz. 10:00-16:00. Możliwe są inne godziny zwiedzania i dodatkowe atrakcje po uzgodnieniu telefonicznym.
Wstęp bezpłatny.

Przeczytaj również artykuł...