Festiwal Kultury Kresowej
Festiwal Kultury Kresowej

SPIS TREŚCI

Informacje ogólne
Położenie
Informacje szczegółowe
Historia
Galeria
Cennik
Kontakt
Atrakcje w pobliżu
Noclegi w pobliżu 

 

ARTYKUŁ FESTIWAL KULTURY KRESOWEJ

⇒ Informacje ogólne

Festiwal Kultury Kresowej to drugi co do wielkości festiwal organizowany od 1995 roku w mrągowskim amfiteatrze. Jest prezentacją artystycznej przeszłości i tradycji Polaków zamieszkałych na byłych Kresach. W festiwalu biorą udział polskie zespoły folklorystyczne, chóry i kapele oraz indywidualni twórcy ruchu artystycznego z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Czech. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie  www.mck.mragowo.pl

 ⇒ Położenie

Festiwal Kultury Kresowej odbywa się w Mrągowie. Na imprezy płatne zapraszamy do amfiteatru nad jeziorem Czos, a na bezpłatne do centrum miasta - na pl. Unii Europejskiej i do małego amfiteatru.

⇒ Informacje szczegółowe

Serdecznie zapraszamy 19 sierpnia 2023 r. o godz. 17.00 do amfiteatru nad jezioro Czos, gdzie odbędzie się KONCERT GALOWY     /koncert biletowany/

PROGRAM

18 sierpnia (piątek)

plac PCK

godz. 17:00  MALA GALA KRESOWA - uroczyste otwarcie Festiwalu połączone z występami zespołów, prezentacją rękodzieła i malarstwa, kiermasze,


Mrągowskie Centrum Kultury

godz. 18:00 HEMAR, SZLECHTER, FRIEDWALD, BUDZYŃSKI - Lwowscy twórcy najsłynniejszych szlagierów

- prezentacja multimedialna TOMASZA KUBY KOZŁOWSKIEGO z Domu Spotkań z Historią


19 sierpnia (sobota)

Mrągowskie Centrum Kultury

14.00    WSPÓŁCZESNA LITERATURA KRESOWA – prezentacje Twórców z Litwy, Ukrainy i Białorusi


Amfiteatr nad Jeziorem Czos

godz. 17:00 KONCERT GALOWY koncert biletowany


Reżyseria: Edward Trusewicz Prowadzenie: Anna Adamowicz i Dominik Kuźniewicz

W tym roku gościć będziemy:

Z Białorusi:

Zespół Wokalny LIBER CANTE z Mińska

Zespół istnieje od 2018 r. Został założony w Mińsku, w Związku Polaków na Białorusi, przez dyrygent i kierownik artystyczną Katarzynę Mihal. To zespół amatorski skupiający artystów w różnym wieku. W repertuarze zespołu są pieśni patriotyczne i religijne oraz piosenki ludowe i biesiadne. Liber Cante bierze udział w okolicznościowych imprezach kulturalnych i religijnych na Białorusi (Mińsk, Baranowicze, Lida, Grodno) i w Polsce, dba o oprawę muzyczną mszy świętych w kościele św. Rocha w Mińsku.

Solistkę Bożenę Worono z akomponiatorem

Z Ukrainy:

Zespół dziecięco-młodzieżowy WOŁYŃSKIE SŁOWIKI z Łucka

Kierownicy artystyczni Antonina Antonowa i Piotr Miłogrodzki. Choreograf - Jarosław Smyrnow, wokalista - Lubow Bajgota.

Zespół został założony w 1998 roku. Uczestnikami zespołu są dzieci z polskich rodzin, które jednocześnie są uczniami szkoły działającej przy Towarzystwie. Dzieci zdobywają popularność zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce dzięki koncertom w Chełmie, Sosnowcu, Olsztynie, Gdańsku, Poznaniu i in.

„Wołyńskie Słowiki" mają interesujący repertuar, który obejmuje polskie pieśni religijne, ludowe, patriotyczne, nowoczesne, młodzieżowe.

Zespół wokalno-instrumentalny Jurek i Przyjaciele z Chmielnickiego

Zespół śpiewaczy POLSKIE KWIATY ze Zdołbunowa

„Śpiewa ci obcy wiatr Zachwyca piękny świat

A serce tęskni, bo gdzieś daleko stąd…”

To słowa z pięknej polskiej pieśni pt: „Polskie kwiaty”. A „Polskie kwiaty” to także zespół muzyczny, pochodzący z Ukrainy, dokładnie ze Zdołbunowa obw. rówieński.  Kiedyś, czyli od roku 2006 pod nazwą Seniorki, a od 2020 roku właśnie „Polskie kwiaty”. Twórczość grupy opiera się na wpływach polskiej muzyki i dawnego repertuaru ludowego. Występowali na wielu festiwalach, m.in. w Przedborzu, i licznych konkursach, zdobywając przy tym zaszczytne miejsca i wyróżnienia.

Ten rozśpiewany zespół ma już 17 lat. Te lata wspólnego śpiewania i grania, jak sami mówią o sobie, zaowocowały nie tylko niezapomnianymi przeżyciami. Najbardziej wypełnia nas dumą fakt, że to  właśnie nam przypadł udział w krzewieniu naszej, polskiej kultury. Panie działają pod kierownictwem Walerego Stelmaszczuka, który akompaniuje im na akordeonie.

Zespół WOŁYŃSKIE ZABAWY z kapelą z Łucka

Zespół powstał w lutym 1994r. i już od początku swego istnienia zespół prowadzi aktywną działalność koncertową. Od 2018 roku kierownikiem jest Daria Powstańska. W zespole, skupiającym obecnie ponad 35 osób, śpiewają m. in. studenci, nauczyciele, inżynierowie, lekarze, bibliotekarze i in. Chórzyści dopracowali się interesującego repertuaru (ponad 40 utworów), obejmującego polskie pieśni patriotyczne, religijne, biesiadne i ludowe oraz piosenki ukraińskie. Zespołowi przygrywa kapela: kontrabas, skrzypce, bajan (harmonia)

Przed polską publicznością chór  zaprezentował się po raz pierwszy w 1995 roku na III Festiwalu Pieśni Religijnej, zdobywając jednocześnie coraz większą popularność na Ukrainie. Wiele razy uczestniczył w Dniach Kultury Polskiej w Ostrogu oraz w Nadbużańskich Spotkaniach Artystycznych. Chór brał aktywny udział w Międzynarodowym Festiwalu „Tobie Śpiewamy Ojczyzno”, w X Światowym Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie. W 2003 r. uzyskał nagrodę od Ministerstwa Kultury Ukrainy i został Narodowym Amatorskim Zespołem.

Z Litwy: czekamy na potwierdzenie uczestników


20 sierpnia (niedziela)

Kościół  Świętego Wojciecha

godz. 10.30 Uroczysta Msza święta z udziałem zespołów kresowych

- zamknięcie 28. Festiwalu Kultury Kresowej. Mrągowo 2023

Ponadto:

Wystawa - Andrzej Poczobut. Prześladowany za POLSKOŚĆ!

 

⇒ Historia

Poznaj historię Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie...

⇒ Galeria 

⇒ Cennik

 

⇒ Kontakt

Organizatorzy:

- Burmistrz Miasta Mrągowa

Mrągowskie Centrum Kultury

- Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Mrągowie

⇒ Atrakcje w pobliżu

Mrągowo

Mikołajki

Szlaki rowerowe

Szlaki piesze

⇒ Nocleg w pobliżu

Mrągowo

Kosewo

Młynowo

Marcinkowo