Fotograf przyjechał! - czyli mieszkańcy dawnych Prus Wschodnich na fotografiach pochodzących ze zbioru Urzędu Konserwatora Zabytków w Królewcu - tą oryginalną i unikalną wystawę będą mogli już niebawem zobaczyć mieszkańcy Mrągowa i okolic. Wystawa jest częścią tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, a jej uroczyste otwarcie odbędzie się w najbliższą sobotę 22 października o godzinie 11.300 w Centrum Kultury i Turystyki. Wystawa przygotowana przez Piotra Jamskiego i Jana Przypkowskiego, w związku z projektem przygotowywanym przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Archiwum Państwowe w Olsztynie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, finansowanym przez ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius, Hamburg.

Wystawa to nastrojowe stare kadry podróżującego po miasteczkach fotografa. Jego pojawienie się z wielkim aparatem na statywie było nie lada atrakcją, o czym świadczą zdjęcia uliczek z pozującymi tłumami oderwanych od swoich zajęć mieszkańców. Przedstawione na wystawie fotografie pochodzą z końca XIX i początku XX wieku. W tym czasie prowincja (Prusy Wschodnie) była rejonem rolniczym, usiłującym dotrzymać kroku w postępie gospodarczym i technicznym pozostałym rejonom Rzeszy. Następstwem tych dążeń była gruntowna zmiana stylu życia. Fotografowie, którzy od roku 1893 dokumentowali zabytki architektury i sztuki, upamiętnili także tę metamorfozę. Ich dzieło opowiada ważny fragment Historii, która do dziś oddziałuje na życie Rosjan, Polaków, Litwinów i Niemców. 

  
  
  
 

Wystawę zorganizowano na holu przed Biblioteką Miejską, obok Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej. Zapraszamy do jej obejrzenia! Książki, poświęcone wystawie można wypożyczyć w czytelni.