Obrady z pają i kajakiem

Warmia i Mazury promują się dobrze, zdobywamy wiele nagród na licznych konkursach, a dobrej promocji pomagają lokalne punkty informacji turystycznej – takie zdanie na temat lokalnej i regionalnej turystyki ma dr Jarosław Klimczak, prezes Warmińsko – Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Promocyjne działania podsumował na turystycznej konferencji.

Mrągowskie Obchody Dni Turystyki to przede wszystkim możliwość prezentacji lokalnych atrakcji – nie tylko tych, związanych ściśle z turystyką, ale również potraw regionalnych i lokalnych przedsięwzięć. Obchody trwały dwa dni, uczestniczyli w nich przedstawiciele Warmińsko – Mazurskiej Regionalnej i Lokalnej Organizacji Turystycznej, samorządowcy lokalni i wojewódzcy oraz ludzie zajmujący się w swojej pracy sprawami turystyki i promocji.

Walne zebranie
Sobota to również Walne Zebranie Członków Lokalnej Organizacji Turystycznej „Twoje Mazury” – po raz ostatni przedstawiciele organizacji użyli na spotkaniu tej nazwy. Przegłosowali bowiem jej zmianę – od soboty LOT nosi nazwę „Ziemia Mrągowska”. „Ziemia Mrągowska” brzmi lepiej – przede wszystkim kojarzy się z powiatem mrągowskim, a nie z całym regionem.
Na zebraniu przyjęto również nowy statut, który jest już dostępny na stronie internetowej www.it.mragowo.pl oraz regulaminy zarządu i komisji rewizyjnej.
Podczas obchodów zwycięzcom powiatowego Konkursu na Najciekawszy Obiekt Turystyki Wiejskiej wręczono Puchary Starosty Mrągowskiego. Jak mówią jego organizatorzy, ideą konkursu na najciekawszy obiekt turystyki wiejskiej było pokazanie przepięknych zakątków i różnorodnych atrakcji jakie proponują gospodarstwa agroturystyczne. Wybór nie był łatwy - do konkursu zgłosiło się 90 właścicieli takich gospodarstw oraz małych hoteli i zajazdów z całego powiatu mrągowskiego. Pierwsze miejsce w kategorii zajazd zajął Stanisław Kamiński z Mojtyn, najładniejszy hotelik ma, zdaniem komisji Władysław Dakszewicz z Ruskiej Wsi, zaś najlepsze gospodarstwo agroturystyczne - Beata i Piotr Lisoccy z Zyzdrojowej Woli. Na zakończenie odbyła się prezentacja strony internetowej LOT i Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej.

Historia w kadrze
Również w sobotę odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Fotograf przyjechał!”, która będzie czynna do grudnia. Prezentowane są na niej nastrojowe stare kadry podróżującego po miasteczkach fotografa. Jego pojawienie się z wielkim aparatem na statywie było nie lada atrakcją, o czym świadczą zdjęcia uliczek z pozującymi tłumami oderwanych od swoich zajęć mieszkańców. Przedstawione na wystawie fotografie pochodzą z końca XIX i początku XX wieku i pochodzą ze zbioru Urzędu Konserwatora Zabytków w Królewcu.  Wystawa przygotowana została przez Piotra Jamskiego i Jana Przypkowskiego, w związku z projektem przygotowywanym przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Archiwum Państwowe w Olsztynie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, finansowanym przez ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius w Hamburgu.

Smaczne obchody
Mrągowskie obchody Dni Turystyki to przede wszystkim promocja tego, co lokalne.
Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych, Zespołu Szkół nr 2 i Zespołu Szkół Rolniczych przygotowali degustację potraw regionalnych – najwięcej zainteresowania wzbudzały potrawy o nieznanych nazwach, na przykład paja czy poczukaj.
- Tymczasem paja to po prostu mazurska szarlotka – wyjaśnia nauczycielka ZS nr 2 Halina Tworkowska,  która wraz z Antoniną Kozak i uczniami przygotowała prezentację. – Poczukaj natomiast to mielone mięso z grubymi grzankami, smażone na głębokim tłuszczu. Ten znikł jako pierwszy – smakosze go naprawdę docenili.
Oprócz tego podczas degustacji można było posmakować regionalną babę ziemniaczaną z farszem mięsnym, sałatkę mazurską (ziemniaki, świeże ogórki, koperek i majonez – bardzo łatwe do przygotowania!), pierogi braniewskie, oponki i wiejski chleb.
- Taka degustacja rzeczywiście zachęca do poznania historii naszego regionu. Nie miałam pojęcia, że mazurska kuchnia jest tak bogata w smaki – opowiada uczestniczka obchodów, Alicja Łotysz.

Niedziela pod znakiem atrakcji
Niedzielne obchody Światowego Dnia Turystyki to przede wszystkim promocja atrakcji w regionie. Prezes Warmińsko – Mazurskiej Organizacji Turystycznej, Jarosław Klimczak mówił o tym, co zrobić, by promocja była skuteczna. Jego zdaniem, Warmia i Mazury promują się dobrze, co jest doceniane na branżowych konkursach. Kajakowy szlak rzeką Dajną przetarł Marian Jurak, szef olsztyńskiego PTTK-u, z zamiłowania przewodnik i turysta.
- przyznał, że spływ rzeką Dajną może stać się konkurencyjny dla spływu rzeką Krutynią.  
- Zapraszam wszystkich do spróbowania swych sił na szlaku – zachęca przewodnik. – Naprawdę warto, szlak nie jest trudny.
Wszystko wskazuje na to, że szlak doczeka się pierwszych turystów – będą na niego pieniądze i będą próby upowszechniania go. Jeśli wszystko się uda, Ziemi Mrągowskiej przybędzie kolejna atrakcja, wymarzona dla bardziej zaawansowanych żeglarzy. Podróż rzeką Dajną można rozpocząć koło siedziby PTTK w Pieckach lub Mrągowie – szlak jest już oznakowany.

Zamek w planach
O tworzeniu centrów konferencyjnych i dużych hoteli oraz o tym, czym jest ich rozwój dla rozwoju regionu opowiadał Andrzej Dowgiałło, który zajął się restauracją pokrzyżackiego zamku w Rynie. Zamek jest drugim pod względem wielkości pokrzyżackim zamkiem w Europie.
Jak uważa nowy właściciel obiektu, współczesnemu turyście potrzeba czegoś więcej niż klimatyzowanego pokoju w hotelu i ładnego widoku z okna. W Rynie zamierza stworzyć w zamku duży hotel na 350 miejsc noclegowych z szerokim zapleczem gastronomicznym, salami konferencyjnymi i dużą powierzchnią rekreacyjną. W gotyckich piwnicach ma być ulokowany basen. W planach jest także zbudowanie portu jachtowego nad jeziorem Ryńskim. - Taki duży obiekt hotelowo-wypoczynkowy zmieni na pewno oblicze małego Rynu - mówi Andrzej Dowgiałło. - Będzie to największy zabytkowy, gotycki hotel w Polsce.

Mrągowskie prezentacje
Kolejna lokalna prezentacja to szlak wyznań, który powstał w Mrągowskim Centrum Informacji Turystycznej. Trasa biegnie od Elbląga aż po Sejny, zaś na konferencji jego współtwórczyni, Ewa Zera z Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej zaprezentowała jedną trasę, która przypomina starowierców, mormonów, żydów, ewangelików i katolików, żyjących w Mrągowie, Mikołajkach, Piszu i okolicach tych miast. Pomysł szlaku wyznań narodził się latem, a inspiracją byli... sami turyści, którzy pytali o stare cmentarze i kościoły, które mijali na swoich szlakach bądź też prosili o pomoc w znalezieniu śladów któregoś z wyznań. Niewiele jest bowiem informacji na ten temat – a przecież szlak ma szansę stać się produktem turystycznym. Zaznaczone są na nim nie tylko zabytki sakralne i współczesne kaplice różnych wyznań, ale też stare, często zapomniane cmentarze.
- Czasem o ich obecności świadczą tylko samotne drzewa na wzgórzu – mówi kierownik MCIT Magdalena Gębka. – Autorom szlaku udało się dotrzeć do historii kilku ciekawych miejsc, nawet takich, których nie ma w przewodnikach.
Szlak wyznań może być kolejną, po Szlaku Kopernikowskim turystyczną propozycją nie tylko Ziemi Mrągowskiej, ale również całego regionu.
Na konferencji była również mowa o Górze Czterech Wiatrów.
_ To sposób na przedłużenie sezonu – mówi kierownik Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji Jacek Ordyszewski. Według jego wyliczeń, mrągowski stok odwiedziło około 40 tysięcy turystów. O przedłużeniu sezonu mówiła również burmistrz Giżycka, Jolanta Piotrowska. Władze miasta chcą zbudować w mieście lodowisko wielkości boiska.

Mrągowo w sieci
Prezentacja witryny MCIT i LOT zakończyła mrągowskie obchody Dnia Turystyki. W strategii rozwoju zarówno Województwa Warmińsko-Mazurskiego jak i Powiatu Mrągowskiego na pierwszym miejscu znajduje się rozwój turystyki, jej promocja oraz zwiększenie aktywności społeczności lokalnej. Witryna ma zająć się ta właśnie promocją, bo trudno dziś wyobrazić sobie kreowanie lokalnej turystyki i przepływ informacji, bez lokalnej witryny.
- W naszym powiecie na dzień dzisiejszy występują trudności na etapie gromadzenia, aktualizacji i udzielania informacji – wyjaśnia Magdalena Gębka. - Poszczególne punkty informacji turystycznej na terenie powiatu zbierać będą informacje i przesyłać je do MCIT. W ten sposób punkty będą mogły przekazywać turystom wszystko o gminie i powiecie. Na razie tylko dwie gminy posiadają całoroczne punkty informacji turystycznej.
Ważne jest również sięganie do legend, tradycji czy dziedzictwa kulturowego. Nowa mrągowska witryna ma o tym wszystkim przypominać, ma również promować lokalnych twórców, artystów, opisywać ważne dla regionu osiągnięcia i wydarzenia. Stąd też dobór linków – nie tylko dotyczących noclegów i ważnych dla turysty telefonów, ale również takich, pod którymi kryje się historia, legendy, ciekawostki i bieżące relacje oraz zapowiedzi ważnych imprez („Zaplanuj swój pobyt”, „Dziennik”, „Reporter” itp.) Udało się również nawiązać współpracę z Instytutem Meteorologii i

Mrągowskie Obchody Światowego Dnia Turystyki to przede wszystkim wspólne spotkania tych, którzy turystyką interesują się, żyją z niej lub kształcą się w tej dziedzinie. W tym roku obchody odbyły się pod znakiem zachęty do wspólnych działań – bo okazuje się, że działając razem można zrobić więcej, a działania stają się skuteczniejsze.
Katarzyna Enerlich fot. Magdalena Gębka


Uczniowie mrągowskich szkół przygotowali regionalną degustację  

  

Ten tort podziwiali wszyscy uczestnicy mrągowskich obchodów