W środę 22 października odbyły się w Ełku uroczyste obchody Światowego Dnia Turystyki pod hasłem „Turystyka – wyzwania w obliczu zmian klimatycznych”. Światowy Dzień Turystyki został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Turystyki w 1979 roku jako najważniejsze cykliczne święto branży turystycznej. Organizatorem gali była Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna.

W uroczystości wzięło udział około 140 zaproszonych gości z całego województwa. Obecni byli samorządowcy, przedstawiciele firm branżowych oraz organizacji turystycznych. Udział wzięła także Burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec, jak również prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Mrągowska” Robert Wróbel.

W czasie zebrania przemawiał Wicemarszałek Jarosław Słoma, Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Stanisław Harajda, Starosta Ełcki Krzysztofa Piłata. Delegacja mrągowska nie tylko przysłuchiwała się przemówieniom, ale brała w obchodach aktywny udział. Burmistrz Otolia Siemieniec została uhonorowana przez Prezesa Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Jarosława Klimczaka za szczególny wkład w tworzenie i promowanie lokalnych produktów turystycznych. - Widać, że w Mrągowie mają pomysł na tworzenie całościowego produktu i przyciąganie turystów nie tylko na czas imprezy, ale także poza sezonem - mówił prezes WMROT, przy okazji zakwalifikowania mrągowskiego Pikniku Country oraz Westernowego Miasteczka Mrongoville do etapu ogólnopolskiego na Najlepszy Produkt Turystyczny ocenianego przez Polską Organizację Turystyczną.

Wśród nielicznych przemawiających znalazł się także kierownik MCIT i jednocześnie prezes LOT ”Ziemia Mrągowska” Robert Wróbel. – Cieszę się, że w województwie dostrzeżono nasze działania. Zostaliśmy wysoko ocenieni i jako prezes wzorcowej Lokalnej Organizacji Turystycznej zostałem poproszony, by opowiedzieć o naszych dotychczasowych osiągnięciach. Ponieważ LOT jest platformą porozumienia samorządowców i przedstawicieli sektora turystycznego, więc w moim przemówieniu chodziło o wykazanie korzyści płynących dla zaangażowanych stron i przez to miało zachęcić do zakładania LOT-ów.