Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej oraz Lokalna Organizacja Turystyczna we współpracy z Agencją Reklamowo-Wydawniczą OMEGA opracowały i wydały publikację "Ziemia Mrągowska aktywnie". Na mapie umieszczone są zdjęcia najciekawszych atrakcji powiatu.  Można też znaleźć krótki opis miejsc wartych zobaczenia.

Publikacja powstała dzięki sponsorom.

"Na Ziemi Mrągowskiej mamy przepiękne drogi o nawierzchni (asfaltowej, gruntowej, żwirowej, utwardzonej itd.) wspaniale nadającej się dla rowerzystów i piechurów, które prowadzą poprzez lasy i malowniczo położone wioski. Niestety poza mieszkańcami nikt o nich nie wie! Turysta powinien otrzymać mapę, na której zaznaczone byłyby drogi nadające się dla rowerów i pieszych, niekolidujących z drogami samochodowymi. Powinien mieć możliwość wyboru najdogodniejszej, najbezpieczniejszej trasy. Mamy dużo przepięknych ścieżek rowerowych, ale mało tras. Trasa turystyczna jest oznakowana i opisana. Turysta musi mieć poczucie bezpieczeństwa i zaufania do trasy."
Tak pisaliśmy w zeszłym roku.

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej oraz Lokalna Organizacja turystyczna przystąpiły w roku 2008 do prac, których celem jest oznakowanie najatrakcyjniejszych tras dla turystów aktywnie poznających nasz region. „Jest to etap, który skończy się opracowaniem i ewidencją dróg, które nadają się do wykorzystania przez turystów rowerowych, jak i pieszych (zaznaczony będzie rodzaj nawierzchni). Wykorzystamy przy tym mapę powiatu mrągowskiego, którą opracowaliśmy w marcu tego roku i którą cały czas uzupełniamy. Ten etap projektowania, mimo pracowitego sezonu turystycznego, zbliża się do końca.”

Kolejny to wyznaczenie najbardziej optymalnych tras rowerowych przebiegających przez najatrakcyjniejsze przyrodniczo i historycznie miejsca w powiecie mrągowskim. Celem jest udostępnienie turyście aktywnemu atrakcyjnych, bezpiecznych i wygodnych tras, tworzących spójny system rowerowych i pieszych udogodnień.

Mapa „Ziemia Mrągowska aktywnie” wydana obecnie jest przeznaczona jest dla osób pragnących czynnie poznać nasz region. Na mapie zaznaczono drogi, uwzględniając rodzaj nawierzchni. Kolorem czerwonym zaznaczone są drogi o dużym natężeniu ruchu, na których zaleca się raczej pokonywanie krótkich odcinków łączących drogi lokalne: asfaltowe (czarne) oraz ubite drogi szutrowe (brązowe). Należy pamiętać o tym, że droga krajowa nr 16 z uwagi na duży ruch samochodowy nie nadaje się dla rowerzystów. Zaznaczono również drogi przeciwpożarowe (zielone) należące do nadleśnictw. Są one numerowane i w przeważającej części oznakowane w terenie, co pomaga przy orientacji w lesie.

Mapę można zobaczyć na naszej stronie w dziale Trasy Rowerowe.

Mapę w cenie 8 zł kupić można w Mrągowskim Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Warszawskiej 26.