Lokalne dziedzictwo kulturowe, świadectwo historii, kolekcja zbierana przez 50 lat – figurki Walentyny I Marii Dermackich mają stać się przyczynkiem do utworzenia w Pieckach Muzeum Kultury Ludowej. Ten ambitny plan to pomysł wójt Marii Jarczewskiej, która już otrzymała wsparcie tych działań od Powiatu Mrągowskiego.

Wójt Maria Jarczewska nie ukrywa, że przygotowania do wykupienia figurek z kolekcji pań Dermackich i utworzenia Muzeum Kultury Ludowej rozpoczęły się na wieść o tym, iż inny samorząd lokalny stara się wykupić kolekcję, by prezentować ją u siebie.
- Figurki chciało wykupić Muzeum w Kętrzynie  - mówi Jarczewska. – Miejsce niewątpliwe godne takiej kolekcji, ale marzeniem Walentyny i Marii Dermackich było, by figurki pozostały jednak w Pieckach.
Współpraca samorządów lokalnych pozwoliła spełnić marzenie pań Dermackich. Dzięki porozumieniu z Powiatem Mrągowskim Gmina Piecki wykupiła kolekcję. Zakup to punkt wyjściowy dla mającego powstać muzeum.
- Obiekt taki może powstać w samym centrum Piecek, koło kościoła – mówi Maria Jarczewska. – Planujemy postawić dom z bali i przygotować całą infrastrukturę.
Figurki ze zbiorów Walentyny i Marii Dermackich to jeden z najbogatszych zbiorów etnograficznych na Mazurach. Można tam obejrzeć kilka tysięcy glinianych figurek związanych z Mazurami, ale i codziennym życiem wsi. Są tam między innym figurki artystki ludowej Władysławy Prucnal, której prace kupiły galerie w USA, Australii, Japonii, Włoch i Austrii.

Źródło: http://www.powiat.mragowo.pl/