Już w najbliższy piątek i sobotę zapraszamy do Mrągowa na ogólnopolskie prezentacje taneczne...


W dniach 13-14 maja Mrągowo ponownie stanie się stolicą tańca i gościć będzie tancerzy i choreografów z całego kraju. Centrum Kultury i Turystyki zaprasza do udziału w prezentacjach tańca współczesnego MŁODE FORMY 2, czyli dwudniowym spotkaniu z TAŃCEM WSPÓŁCZESNYM. Na program złożą się pokazy spektakli tanecznych, wystawa fotografii, prezentacje konkursowe a także taneczne działania w przestrzeni miasta.

W ramach prezentacji odbędą się także 2-dniowe warsztaty taneczne prowadzone przez fachowców z dziedziny tańca współczesnego oraz improwizacji kontaktowej, w których weźmie udział ok. 80 młodych tancerzy oraz choreografów.

W ramach prezentacji odbędzie się ogólnopolski konkurs skierowany do grup poruszających się w technice tańca współczesnego i pokrewnych, w dwóch kategoriach wiekowych: 12-15 lat oraz w kategorii starszej powyżej 15 lat. W tym roku gościć będziemy 13 zespołów z Węgorzewa, Torunia, Białegostoku, Garwolina, Iławy, Kościana, Kalisza, Pieniężna, Działdowa i Mrągowa, w sumie ponad 120 uczestników.

Prezentacje Młode Formy 2 zakończymy pokazem spektaklu “Mijanie” uznanego Teatru Tańca VOGUE, będącego taneczną wizytówką województwa zachodniopomorskiego.

PROGRAM

piątek 13 maja

14.00-16.00 warsztaty: Eliza Hołubowska/ Paweł Grala (Sale w ZS 1: ul. Kopernika, Wojska Polskiego)

Centrum Kultury i Turystyki

17.30  otwarcie wystawy fotografii Jakuba Wittchena

18.00  Mrągowska Scena Tańca Wspłczesnego Rozsypisko

          p r e z e n t a c j e  konkursowe

21.00  laboratorium improwizacji - taneczny wieczór oparty na improwizacji
            z udziałem chętnych tancerzy - uczestników młodych form
         
sobota 14 maja

10.00-12.00 warsztaty: Paweł Grala/ Eliza Hołubowska
12.15-14.15 warsztaty: Katarzyna Grabińska/ Paweł Grala

plac PCK

16.30  taneczne działania w przestrzeni miasta 

Centrum Kultury i Turystyki

17.15  prezentacje  l a u r e a t ó w  konkursu

18.00  Teatr Tańca VOGUE Mijanie


Wstęp na prezentacje jest wolny!


Teatr Tańca VOGUE
M I J A N I E


Choreografia: Eliza Hołubowska, Maja Szymkowiak, Krzysztof Gmiter
Muzyka: Herbert, Broadcast, Goldfrapp, Apparat, Archive
Kostiumy: Daria Salamon “ Pracownia Mody FANFARONADA”
Tańczą: Eliza Hołubowska, Maja Szymkowiak, Krzysztof Gmiter
Czas trwania: 30 min.

Przestrzeń, ruch i czas ewoluuje wokół trzech osób, trzech mijających się osób. Każda z nich odczuwa inne mijanie, każdej towarzyszą pytania… Dlaczego MI? Dlaczego JA? Dlaczego NIE?

Teatr Tańca VOGUE
Choreograf, szef artystyczny – Eliza Hołubowska

Grupa starająca się wytworzyć swój własny język sceniczny. Oprócz tańca współczesnego, który jest najbliższy tancerzom, zespół poszukuje w różnych technikach teatralnych i innych stylach tańca. Istotny dla VOGUE jest przekaz sceniczny. Wielokrotnie nagradzani na festiwalach tanecznych, a także docenieni za działalność kulturalną.

Zespół jest animatorem środowiska tanecznego i wizytówką taneczną całego województwa zachodniopolskiego i znany jest szerokiej publiczności w całym kraju. Prezentował się wielokrotnie na największych festiwalach takich jak: Międzynarodowe Prezentacje Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu, Międzynarodowe Lubelskie Spotkania Teatrów Tańca, Międzynarodowa Konferencja i Festiwal Sztuki Tanecznej w Bytomiu, Międzynarodowy Festiwal SOLO DANCE w Kaliszu.
VOGUE współpracuje i zaprasza do siebie najlepszych polskich tancerzy i choreografów, a także gości z zagranicy: Compagnie Trajectoire z Francji, Seanem Feldmanem z Anglii i Henrikiem Kaalundem z Niemiec. Członkowie zespołu biorą udział w międzynarodowych projektach, ściśle współpracują z Teatrem KANA w Szczecinie tworząc wspólne przedsięwzięcia, a w przeszłości współpracowali z niemieckim Stowarzyszeniem Historienwerkstatt "Toller Markgraf" w Schwedt. Ich wspólne choreografie były wielokrotnie przedstawiane po obu stronach granicy. Obecnie zespół gra w repertuarowym spektaklu Teatru Uckermärkische Bühnen w Schwedt. Eliza Hołubowska na stałe współpracuje z Ośrodkiem Poszukiwań Twórczych Zamek Broellin w Niemczech.

WYSTAWA FOTOGRAFII TAŃCA

Jakub  W I T T C H E N

Rocznik 1981. Fotograf mieszkający w Poznaniu, działający na terenie całego kraju. Identyfikuje się głównie z fotografią dokumentalną. Najczęściej zajmuje się fotograficzną rejestracją wydarzeń kulturalnych ukierunkowanych na teatr, taniec współczesny, sztuki performatywne. Współpracuje z Teatrem Polskim w Poznaniu, programem Stary Browar Nowy Taniec, Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutem Tańca i Muzyki, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego i wieloma innymi podmiotami związanymi z szeroko pojętą kulturą. Jest założycielem i współwłaścicielem Agencji Fotograficznej Master-Art. Wystawy w całości poświęcone tańcowi prezentował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta (2008,2010), dwukrotnie na festiwalu Kalejdoskop (2009,2010) w Białymstoku, Gdańskim Festiwalu Tańca.

“Rutynowo fotografuję w myśli wszystko, co widzę”. Minor White

Zestaw zdjęć prezentowanych podczas tegorocznych Młodych Form jest zestawem ukazującym momenty jakie fotograf uwiecznił podczas poprzedniej edycji festiwalu.


Kolejność prezentacji konkursowych

Kategoria 12 - 15 lat

1. PAUZA ( Klub Garnizonowy w Węgorzewie)
“Sznurki”, choreografia: Grażyna Wojtkiw

2. Flash DANCE (Miejski Dom Kultury w Działdowie)
“Życie tak kruche jest...”, choreografia: Aldona Demianiuk-Fojut

3. mrągowska scena tańca współczesnego – gr. młodsza
(Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie)
“Biały, czarno-biały”, choreografia: Marta Szymborska

4. DUET (Klub „Blaszak” Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej L-W)
„Nuda”, choreografia: Jakub Zakrzewski

5. DESTINY (Gimnazjum Publiczne w Pieniężnie)
„Krąg marzeń”, choreografia: Beata Malko

6. Teatr tańca AKRO – gr. młodsza (Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu)
“Wiadomość”, choreografia: Joanna Miś-Fudali

Kategoria powyżej 15 lat

1. Grupa Tańca Współczesnego WG (Centrum Kultury i Sportu w Garwolinie)
“Dobry sobie”, choreografia: Monika Kopik

2. DOUBLE B (Kościańska Akademia Tańca)
“Cosmic Love” , choreografia: Aniela Brudnowska

3. Pro CONTRA (Iławskie Centrum Kultury)
“Myśli niedokończone”, choreografia: Aneta Sikora

4. TOWARZYSTWO SZTUKI SUROWEJ
(Danceoffnia Studio Działań Kreatywnych w Białymstoku)
“Wszelkiego rodzaju produkcja”, choreografia: Dorota Baranowska

5. Teatr Tańca SZAFA (Klub „Blaszak” Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej L-W)
„Testostarość”, choreografia: Jakub Zakrzewski

6. Teatr Tańca AKRO (Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu)
“Odpowiedź jest za uchem”, choreografia: Joanna Miś-Fudali

7. METRUM (Klub Garnizonowy w Węgorzewie)
“Do”, instruktor: Grażyna Wojtkiw, choreografia: Katarzyna Grabińska


TANECZNE DZIAŁANIA W PRZESTRZENI MIASTA

Pracownia Tańca PRYZMAT
Grupa z Olsztyna prowadzona przez Katarzynę Grabińską. Tworzą ją pasjonaci tańca młodzież, studenci, osoby pracujące, dla których taniec stanowi PRYZMAT, przez który wnikają do wnętrza tego co ich otacza i starają się to wyrazić. Tworzą wspólne choreografie i projekty taneczne, eksperymentując z różnymi formami tańca, teatru oraz sztuki. Laureaci ogólnopolskich konkursów tanecznych, nagrody głównej za najlepszą prezentację oraz nagrody dla choreografa podczas prezentacji tańca współczesnego MŁODE FORMY 1.

Teatr Światła
Grupa młodzieży z Mrągowa zgłębiająca tajniki fireshow pod kierunkiem Justyny Zapały, w przyszłości chcą tworzyć widowiska świetlne.

prezentacje pozakonkursowe

mrągowska scena tańca współczesnego ROZSYPISKO

Choreografia nagrodzona na 12. Ogólnopolskich Konfrontacjach Tańca Współczesnego w Koninie (nagroda główna w kategorii spektakl taneczny).

choreografia: Marta Szymborska
muzyka, wykonanie: Justyna Zapała
taniec: Małgorzata Duszak, Gabriela Grablewska, Anna Gruszczyńska, Anna Kaczmarczyk, Marta Niwińska, Zuzanna Nowotnik, Dominika Skopnik, Karolina Stachelek, Aleksandra Szczerba, Justyna Świrbutowicz, Karolina Traczyk

Mrągowska Scena Tańca Współczesnego
Grupa działająca  w Centrum Kultury w Mrągowie pod kierunkiem Marty Szymborskiej. Tworzy ją młodzież w wieku 15 - 20 lat. W bieżącym sezonie, poza nagrodą w konińskich konfrontacjach, największym osiągnięciem grupy było stworzenie spektaklu “...podmuchy, porywy...” do muzyki inspirowanej twórczością Fryderyka Chopina. Spektakl zyskał uznanie i był gościnnie prezentowany na przeglądach teatralnych w województwie.

Organizator: Centrum Kultury i Turystyki

Współpraca: Zespół Szkół nr 1 w Mrągowie

Sponsor:"Pensjonat Wileński"

Szczegółowe informacje o prezentacjach oraz program dostępne są na stronie internetowej www.ckit.mragowo.pl


ZAPRASZAMY!!!