W bieżącym roku przypada 700 rocznica bitwy pod Wopławkami, w której Zakon Krzyżacki rozgromił łupieżczą wyprawę wojsk litewskich na dawne ziemie plemienia Bartów, nad którymi zapanowali Krzyżacy. O starciu Krzyżaków z Litwinami w 1311 r. - nazwanym przez kronikarzy "bitwą stulecia" - mało kto dzisiaj pamięta. Rocznica jest więc okazją, żeby to zmienić. Jak to uczynić? Jest pomysł - odbędzie się rycerska inscenizacja tamtych wydarzeń.
Ta inscenizacja to szansa dla bractw rycerskich, które reprezentują Zakon Krzyżacki, by wzięły wreszcie odwet za coroczne porażki, jakie ponoszą w inscenizacjach bitwy pod Grunwaldem. W tej bitwie mają pewną wygraną. Litwini, niestety będą musieli wychylić czarę goryczy i poczekać cierpliwie do kolejnej inscenizacji grunwaldzkiej aby cieszyć się zwycięstwem.
Inscenizacja odbędzie się 2 maja 2011 r. w trzech miejscach. Rozpocznie się napadem litewskim na osadę w pobliżu kościoła w Karolewie, zbudowanego na miejscu świętego gaju Prusów. Rycerstwo zakonne dopadnie litewskich wojów przy Wzgórzu Kaplicznym w Wopławkach, gdzie rozegra się główna bitwa. Stamtąd zwycięzcy przemaszerują z jeńcami na zamek krzyżacki w Kętrzynie, gdzie odbędzie się biesiada rycerska w scenerii dziedzińca średniowiecznego zamku, przy średniowiecznej muzyce i średniowiecznym jadle (potrawach).

PROGRAM INSCENIZACJI
BITWY POD WOPŁAWKAMI
2 maja 2011

Rozpoczęcie inscenizacji w Karolewie, przy kościele - godz. 14.00 - 15.00

Wprowadzenie
Msza św. po łacinie według rytu trydenckiego
Napad wojów litewskich na uczestników mszy
Przeprowadzenie pojmanych wiernych do obozu wojsk litewskich

Bitwa pod Wopławkami - godz. 15.00 - 15.50
Obrzędy pogańskie w obozie wojsk litewskich
Ataki rycerstwa zakonnego na obozowisko wojsk litewskich
Zakończenie bitwy i przygotowanie do przemieszczenia sił
do zamku w Kętrzynie

Przejazd rycerstwa i statystów zaprzęgami konnymi do zamku w Kętrzynie                            - godz. 15.50 - 16.30

Biesiada rycerska na zamku w Kętrzynie - godz. 16.30 - 20.00
Triumfalne wejście rycerzy na dziedziniec zamku
Poczęstunek uczestników bitwy i widzów jadłem średniowiecznym
Koncert muzyki średniowiecznej
Pojedynki rycerskie

 

Historia bitwy
 
Nieopodal wsi Wopławki znajduje się „Krwawa Góra”. Ta góra i jej okolice były świadkiem krwawych wydarzeń z 1311 roku. Na przedwiośniu, w czasie zapustów, pod Wopławkami doszło do bitwy, okrzykniętej bitwą stulecia, pomiędzy rycerzami Zakonu krzyżackiego dowodzonymi przez wielkiego komtura Henryka von Plötzkau, a wojami litewskimi dowodzonymi przez księcia litewskiego Witenesa. (Witenes był starszym bratem księcia Giedymina, który był z kolei dziadkiem króla Władysława Jagiełły).
 
Jak pisał autor „Kroniki mistrzów pruskich” Marcin Maurinius, około 4000 wojów litewskich wracało z łupieskiej wyprawy na Warmię, gdzie z pogańską srogością ludzi pomordowali, kościoły złupili a nawet miasto Lidzbark spalili, prowadząc ze sobą 1200 jeńców, zatrzymali się na odpoczynek w ziemi barteńskiej.. W obozowisku pod Wopławkami książę Witenes „krześcijanom urągał, mówiąc: Gdzież jest wasz Bóg, aby was ratował, jako bogowie naszy nam pomogli?” W dniu 18 kwietnia (inni kronikarze podają datę 28 kwietnia) wielki komtur Henryk von Plötzkau z rycerzami zakonnymi napadł na wojów litewskich i po trzykrotnym przypuszczeniu szturmu na ich obozowisko rozgromił najeźdźców. Wspomniany wcześniej kronikarz tak opisuje przebieg bitwy: „tam Litwę posiekli, drugie powiesili, a ostatek w jeziorze potopili„. Nie wszyscy Litwini jednak zginęli. Książę Witenes z bitwy uszedł cało, zmarł w 1316 r., porażony piorunem. Jak podaje inny kronikarz z pola bitwy zbiec miało 1000 Litwinów a bitwa od obozu na „Krwawej Górze”, obok osady Góry, musiała się przemieszczać w kierunku jeziora Mój. W jeziorze miały być utopione przez Litwinów naczynia liturgiczne pochodzące z obrabowanych kościołów.
 
Była to pierwsza zwycięska bitwa dla Zakonu krzyżackiego z wojskami litewskimi. Po zwycięstwie nad Litwinami pod Wopławkami wielki mistrz Zakonu krzyżackiego Karol z Trewiru ufundował w Toruniu klasztor benedyktynek. Klasztor nie przetrwał do naszych czasów gdyż w 1656 roku, podczas wojen ze Szwedami, został zniszczony.
 
W roku 1936, na pamiątkę tego wydarzenia, w 625 rocznicę bitwy, na „Krwawej Górze „ (cmentarz wiejski) ustawiony został kamień z wyrytym wizerunkiem skrzyżowanych mieczy, pod którymi widnieje data 1311. Kamień stoi tam do chwili obecnej.
Źródło: poMazurach.pl