W rozgrzanym turystycznie Mrągowie, w sercu gorących letnich imprez, będzie jeszcze goręcej, a to za sprawą rozpoczętego właśnie pleneru rzeźbiarskiego i kolejnej już edycji projektu Mrągowo-wyrzeźbione miasto, tego roku zainspirowanej żywiołem Ognia.

Z mazurskiego kamienia, obrabianego, szlifowanego, frezowanego ręką artystów-rzeźbiarzy polecą iskry, a ogień będący tematem przewodnim Wyrzeźbionego miasta zostanie wprost wykrzesany z kamienia. Uczestnicy pleneru, to twórcy z bogatym doświadczeniem, lecz również artyści, którzy po raz pierwszy zmierzą się z mazurskim kamieniem i mrągowskimi żywiołami. Nad kształtem artystycznym pleneru czuwa wybitny rzeźbiarz, prof. Adam Myjak. Wsparcia merytoryczno-technicznego udzieli Bolesław Marschall, znawca kamiennego tworzywa, a także artysta z bogatym dorobkiem. Zatem emocji w zmaganiach z formą nie zabraknie. Przed artystami pięć tygodni ciężkiej, ale jakże twórczej pracy z Żywiołem.

Nam pozostaje czekać na efekty, a postęp prac możemy śledzić na stronie projektu
www.wyrzezbionemiasto.pl, w fotorelacjach oraz aktualnościach. Ciekawi również jesteśmy czy artystom uda się rozniecić ogień w mazurskim kamieniu i przekazać nam, odbiorcom ich sztuki, tak różnorodną symbolikę ognia, począwszy od zniszczenia i siły, a skończywszy na miłości i domowym ognisku. Projekty przedstawione przez rzeźbiarzy są gwarantem, że tak się stanie, a ogniste rzeźby w Mrągowie będą pełne ekspresji, tak jak sam ogień.

Uroczysta prezentacja rzeźb odbędzie się 26 sierpnia 2011, a towarzyszyć jej będzie doskonała oprawa artystyczna,oczywiście w blasku płomieni i magii muzyki.

Artyści-rzeźbiarze II edycji projektu Mrągowo-wyrzeźbione miasto-4 Żywioły Ogień-2011 Grzegorz Gwiazda, Maciej Marschall, Wojciech Mendzelewski, Katarzyna Mikłasz, dr Radosław Skóra, dr Zbigniew Stanuch, dr Piotr Zieleniak.

Projekt Mrągowo-wyrzeźbione miasto współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013


Agata Janczewska, Donata Durka, foto: M.Marschall