Stowarzyszenie Uniwersytet Wieku Uniwersalnego ma zaszczyt zaprosić na występ Zespołu "Syberyjski Krakowiaczek", który odbędzie się 03.08.2011 r. o godzinie 17.00 terenie hotelu Country Holiday w Kosewie.

Zespół "Syberyjski Krakowiaczek' to potomkowie osadników mazurskich na Syberii z przełomu XIX-XX w. Działa przy Polskiej Organizacji Kulturalno-Narodowej „Polonia”w Abakanie. Znamienka to miejsce zamieszkałe przez Polaków w Hakasji. W tej wsi mieszkają potomkowie Mazurów – narodowości, jakiej w Polsce już nie ma. Na świecie istnieje zaledwie kilka miejsc, gdzie oni jeszcze mieszkają, w pierwszej kolejności w Kanadzie i Brazylii, lecz dwa istnieją także w Rosji. Polacy-Mazurzy pielęgnują dotychczas i wykorzystują w życiu codziennym kulturę polską i język mazurski.

Integracyjna impreza plenerowa z występem zespołu to okazja spotkania potomków dawnych Mazurów z władzami samorządowymi, przedstawicielami organizacji pozarządowych i dzisiejszymi mieszkańcami Mazur.

Przywitajmy wspólnie młodych potomków dawnych Mazurów, którzy przyjadą do nas z tak daleka. Zespół zobaczyć można będzie także w trakcie tegorocznego Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie.

Występ zespołu odbywa się w ramach organizowanego przez Stowarzyszenie Uniwersytet Wieku Uniwersalnego Kresokampu pod patronatem TVP Olsztyn,dzięki wsparciu finansowemu Senatu Rp, Starostwa Powiatu Mrągowskiego, Gminy Mrągowo i
hotelu Country Holiday w Kosewie.

 

Źródło: Magdalena Gębka,

prezes Stowarzyszenia "Uniwersytet Wieku Uniwersalnego"