Teren, na którym powstało Mrągowo nosił nazwęGalindiiod nazwy staropruskiego plemienia, zamieszkującego w średniowieczu obecną ziemię mrągowską.

W roku 1348 w miejscu, gdzie obecnie leży Mrągowo, Krzyżacy założyli strażnicę zabezpieczającą siedzibę Zakonu Krzyżackiego, znajdującą się w odległym o 5 km Szestnie.

Obniżenie między dwoma pagórkami (obecna tzw. Górna Warszawska oraz Wielki Oz Mrągowski), przecięte szerokim rowem łączącym jezioro Czos i jezioro Magistrackie idealnie nadawało się do tego typu budowy. Jadąc drogą w kierunku Szestna (ówczesne centrum administracyjne regionu), trudno byłoby ominąć tę strażnicę, gdyż nie pozwalały na to okoliczne mokradła i trzęsawiska (j. Sołtyskie, Małe oraz nieistniejące Duże Magistrackie, teren podmokły przy Ostrowiu). Po wybudowaniu strażnicy nieopodal niej, zaczęli osiedlać się mieszkańcy, którzy szukali m.in. bezpieczeństwa.


Założenie miasta

Nie zachował się dokument lokacyjny, co nie pozwala określić dokładnej daty założenia. Na jednej z pieczęci miasta figuruje rok 1348. Obecnie uznaje się jednak, że jest to raczej data zbudowania wieży strażniczej. Dopiero z czasem w okolicy strażnicy powstała osada.

Przeczytaj cały artykuł...