Zespoły taneczne z całego kraju zapraszamy do udziału w trzeciej edycji prezentacji tańca współczesnego MŁODE FORMY, która odbędzie się w dniach 11-12 maja 2012 r. w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie, prezentacje konkursowe - w sobotę 12 maja.

Szczególnie zachęcamy grupy z naszego regionu do uczestnictwa w przesięwzieciu o ogólnopolskim zasiegu.

więcej informacji, regulamin, karta zgłoszenia - na
stronie CKiT

Informacje, zgłoszenia - Marta Szymborska, tel. 89 743 34 53,
m.szymborska@ckit.mragowo.pl

p r o g r a m *

piątek 11 maja
10.00 – 14.00 przyjazd uczestników, rejestracja / próby
14.00 – 18.15 warsztaty: Anna Godowska / Janusz Orlik
20.00 laboratorium improwizacji - taneczny wieczór oparty na improwizacji z udziałem chętnych tancerzy - uczestników młodych form

sobota 12 maja
10.00 – 12.00 warsztaty: Anna Godowska / Janusz Orlik
15.00 taneczne działania w przestrzeni miasta – plac PCK
16.00 p r e z e n t a c j e konkursowe
18.00 Pracownia Fizyczna z Łodzi - spektakl PIĄTKA 25’
18.30 ogłoszenie wyników
19.00 spotkanie integracyjne / spotkanie z jurorami


* program moze ulec zmianom


a także...
taniec w fotografii Jakuba Wittchena


PREZENTACJE ZESPOŁÓW 2012
12 maja godz. 16.00 CKiT


mrągowska scena tańca współczesnego / 20’
(Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie)
“Runo”, choreografia: Marta Szymborska; muzyka, wykonanie: Justyna Zapała
POZA KONKURSEM

1. GEST (Kętrzyńskie Centrum Kultury) / 5’
“Night Air”, choreografia: Katarzyna Rakowska

2. METRUM (Klub Garnizonowy w Węgorzewie) / 5’
“Puls ziemi”, instruktor: Grażyna Wojtkiw, choreografia: Izabela Chlewińska

3. Grupa Tańca Współczesnego WG (Centrum Kultury i Sportu w Garwolinie) / 7’
“Labirynt Namiętności”, choreografia: Monika Kopik i zespół

4. IMPULS (Węgorzewskie Centrum Kultury) / 9’
“Synestezja”, choreografia: Katarzyna Rakowska

5. TOWARZYSTWO SZTUKI SUROWEJ / 20’
(Danceoffnia Studio Działań Kreatywnych w Białymstoku)
“W stronę centrum…”, choreografia: Dorota Baranowska

6. Teatr Tańca INOJ (Białołęcki Ośrodek Kultury) / 30’
“Opowieść o studni”, choreografia: Katarzyna KryczkaW tym roku warsztaty poprowadzą...

W A R S Z T A T Y   2012

Anna GODOWSKA

Tancerka, choreograf, pedagog tańca współczesnego, współzałożycielka Teatru Bretoncaffe (2001). Ukończyła instruktorski kurs kwalifikacyjny tańca współczesnego zorganizowany przez Centrum Animacji Kultury w Warszawie (1996). W latach 1995-1997 była solistką Kieleckiego Teatru Tańca. W następnych latach tworzyła prace solowe i uczestniczyła w międzynarodowych projektach, m.in. w Niemczech i w Paryżu. Była rezydentką w Choreographisches Zentrum NRW w Essen (2000), Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie (2002), Centre National de la Danse w Paryżu/Pantin (2005), centrum artystycznym Maison folie w Mons (Belgia, 2010).

Współpracuje ze Stowarzyszeniem Scena 96’ tworząc choreografie do spektakli scenicznych i plenerowych. Współpracuje z artystami innych dziedzin sztuki, m.in. z Katarzyną Kozyrą  (Lord of the Dance, 2002; Cheerleaderka, 2006; Il castrato; 2006) i Anną Baumgart (Utwór o matce i ojczyźnie, Bunkier Sztuki, Kraków 2008). Tworzy ruch sceniczny (Był sobie dziad i baba Agnieszki Błońskiej, Instytut Teatralny/Teatr Wielki – Opera Narodowa, 2010, Chór kobiet w reżyserii Marty Górnickiej, Instytut Teatralny 2010). Pośród wielu doświadczeń Anny Godowskiej znajdują się projekty solowe, choreografie grupowe, warsztaty tańca i codzienna praca pedagogiczna m.in. w Studio Artystycznym Metro przy Teatrze Buffo (1998-1999), Studio Taneczno-Aktorskim przy Szkole Baletowej w Warszawie (1998-2004) oraz nieistniejącym już Teatrze Wytwórnia. Była animatorką wielu projektów pedagogicznych: DCX - upowszechniającego taniec współczesny w Ośrodku Działań Twórczych w Warszawie (2004-2006); Podświadomość a ciało – dziewięć autorskich warsztatów w Jagniątkowie koło Jeleniej Góry (2003-2006). Realizowała również krótsze projekty warsztatowo-edukacyjne m.in. Taniec i peryferia, Urban Body (2008), warsztaty dla studentów Akademii Teatralnej w Warszawie, Trans Weekend w Studio Burdąg (2010).

Od 2005 roku jest stałą współpracowniczką Sławomira Krawczyńskiego przy realizacji projektu badawczo-artystycznego Taniec Śniącego Ciała, inspirowanego metodologią Psychologii Zorientowanej na Proces Arnolda Mindella. Projekt ten realizowany jest przez Teatr Bretoncaffe i obejmuje zarówno pracę nad spektaklami, jak i warsztaty.
W swoich poszukiwaniach na polu tańca artystka przekracza traktowanie go jako zwykłej, fizycznej techniki pracy z ciałem. W obręb działalności artystycznej i edukacyjnej Godowska włącza inspiracje i elementy metod pochodzące z innych dziedzin, tj. psychologia, psychoterapia, praktyki duchowe. Taniec uznaje nie tylko za wyjątkową formę ekspresji duchowości, ale również sposób na jej odkrywanie.

Janusz ORLIK

Po ukończeniu warszawskiej szkoły baletowej studiował w Brucknerkonservatorium Linz (Austria). Podczas studiów  rozpoczął pracę w zespole młodych tancerzy x.IDA Dance Co. Występował w produkcjach choreografów takich jak: Olga Cobos, Peter Mika, Catherine Guérin, Rebekka Murgi, Nicole Caccivio, Charlotte Vincent. Od 2002 r. jest stałym członkiem Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania). Tworzy również własne prace choreograficzne. Jest autorem spektakli "Exérčse monobloc" (2004), "a bliźniego swego jak siebie samego" (2006), "Live on stage" (2008), "Święto wiosny" (2011). W 2007 roku wystąpił w spektaklu towarzystwa gimnastycznego "nic".

W 2009 roku wziął udział w spektaklu "Happy" Nigela Charnocka, będąc jednocześnie asystentem choreografa. Rok później dołączył do grupy Ugo Dehaesa Kwaad Bloed (Belgia), występując w spektaklu "Forces". W 2011 roku dołączył do Nigel Charnock + Company (Wielka Brytania) rozpoczynając pracę nad spektaklem "Ten Men". W 2011 roku współpracował przy tworzeniu i wystąpił w "Rekonstrukcji" Joanny Leśnierowskiej. Pozostałe prace to m.in. "Wysokie obcasy" dla zespołu baletowego Opery Krakowskiej, "Alfa" dla Sceny Tańca Współczesnego z Poznania, "Adagio" dla Teatru Muzycznego w Poznaniu. Poza pracą sceniczną Janusz Orlik prowadzi warsztaty taneczne w szkołach tańca oraz innych placówkach edukacyjnych w kraju i za granicą. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2011.

W swojej pracy edukacyjnej artysta zwraca szczególną uwagę na oddech i łączenie go z ruchem. Główny nacisk kładzie na utrzymywanie ciężaru ciała “przy ziemi", jak również skupia się na wymianie kontaktu wzrokowego między uczestnikami - jednym z ważniejszych elementów podczas pracy z partnerem. Stawia wyzwanie i pozwala odkryć własny sposób poruszania się. Najważniejsza jest wzajemna komunikacja.

WYSTAWA FOTOGRAFII TAŃCA - Jakub  W I T T C H E N

"Rutynowo fotografuję w myśli wszystko, co widzę”. Minor White
Rocznik 1981. Fotograf mieszkający w Poznaniu, działający na terenie całego kraju. Identyfikuje się głównie z fotografią dokumentalną. Najczęściej zajmuje się fotograficzną rejestracją wydarzeń kulturalnych ukierunkowanych na teatr, taniec współczesny, sztuki performatywne. Współpracuje z Teatrem Polskim w Poznaniu, programem Stary Browar Nowy Taniec, Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutem Tańca i Muzyki, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego i wieloma innymi podmiotami związanymi z szeroko pojętą kulturą. Jest założycielem i współwłaścicielem Agencji Fotograficznej Master-Art. Wystawy w całości poświęcone tańcowi prezentował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta (2008,2010), na festiwalu Kalejdoskop w Białymstoku, Gdańskim Festiwalu Tańca. Zestaw zdjęć prezentowanych podczas Młodych Form  jest zestawem ukazującym momenty jakie fotograf uwiecznił podczas poprzednich edycji festiwalu.