Szestno to obecnie mała miejscowość położona niedaleko Mrągowa. W przeszłości jednak była jedną z najważniejszych w tej części Mazur. To tu było centrum osadnicze pruskich Galindów, o czym świadczą wieloletnie wykopaliska archeologiczne w regionie, jak np. w Czarnym Lesie.

W Szestnie Krzyżacy zbudowali zamek, skąd prowadzona była akcja osadnicza na Ziemi Mrągowskiej. Dziś malownicze ruiny zamku  pięknie położonego w zakolu rzeki Młynówki zachwycają turystów.

To tu zbudowano jeden z najstarszych mazurskich kościołów, którego oryginalne wyposażenie z XVI i XVII wieku przetrwało zniszczenia wojenne. Który kościół może poszczycić się relikwiami Krzyża Pańskiego potwierdzonymi przez stolicę apostolską?

Szestno to jedna z najstarszych mazurskich miejscowości z bogatą i ciekawą historią. Czy dawne plemiona pruskie byli czcicielami kultu czaszek, co zdają się sugerować wykopaliska w najbliższej okolicy? Czy Czarny Las, czyli osada istniejąca przez Szestnem została najechana przez wikingów, którzy dopłynęli tu rzeką Dajną? Czy kościół był połączony z zamkiem tajemniczym tunelem którego pozostałości odnaleziona pod koniec XIX wieku? Gdzie było Szubieniczne Wzgórze, na którym przez wieku wykonywano kary śmierci, a które każdy kto jedzie do Mrągowa czy Kętrzyna mija po drodze?

Obecnie Szestno to mała miejscowość, o świetności której już zapomniano, a o której świadczą ruiny zamku i masywna, górująca nad okolicą obronna wieża kościelna. Upadek rozpoczął się w II poł. XIX wieku, gdy zbudowano kolejkę wąskotorową, która przyniosła poprawę sytuacji gospodarczej regionu. Dlaczego Szestnu przyniosła ostateczny upadek?

Zapraszamy do lektury serii artykułów o tej ciekawej mazurskiej miejscowości.

Zapraszamy także wszyskich, którzy chcą poznać Szestno na pieszy marsz z przewodnikiem turystycznym do Szestna! Więcej o Rajdzie...