Szestno to obecnie mała miejscowość położona niedaleko Mrągowa. W przeszłości jednak była jedną z najważniejszych w tej części Mazur. To tu byłocentrum osadnicze pruskich Galindów, o czym świadczą wieloletnie wykopaliska archeologiczne w regionie, jak np. w Czarnym Lesie.

W Szestnie Krzyżacy zbudowalizamek, skąd prowadzona była akcja osadnicza na Ziemi Mrągowskiej. Dziś malownicze ruiny zamku  pięknie położonego w zakolu rzeki Młynówki zachwycają turystów.

To tu zbudowanojeden z najstarszych mazurskich kościołów, którego oryginalne wyposażenie z XVI i XVII wieku przetrwało zniszczenia wojenne. Który kościół może poszczycić się relikwiami Krzyża Pańskiego potwierdzonymi przez stolicę apostolską?

Szestno to jedna z najstarszych mazurskich miejscowości z bogatą i ciekawą historią. Czy dawne plemiona pruskie byliczcicielami kultu czaszek, co zdają się sugerować wykopaliska w najbliższej okolicy? Czy Czarny Las, czyli osada istniejąca przez Szestnem zostałanajechana przez wikingów, którzy dopłynęli tu rzeką Dajną? Czy kościół był połączony z zamkiemtajemniczym tunelemktórego pozostałości odnaleziona pod koniec XIX wieku? Gdzie byłoSzubieniczne Wzgórze, na którym przez wieku wykonywano kary śmierci, a które każdy kto jedzie do Mrągowa czy Kętrzyna mija po drodze?

Obecnie Szestno to mała miejscowość, o świetności której już zapomniano, a o której świadczą ruiny zamku i masywna, górująca nad okolicą obronna wieża kościelna. Upadek rozpoczął się w II poł. XIX wieku, gdy zbudowano kolejkę wąskotorową, która przyniosła poprawę sytuacji gospodarczej regionu. Dlaczego Szestnu przyniosła ostateczny upadek?

Zapraszamy do lekturyserii artykułówo tej ciekawej mazurskiej miejscowości.

Zapraszamy także wszyskich, którzy chcą poznać Szestno na pieszy marszz przewodnikiem turystycznymdo Szestna!Więcej o Rajdzie...