Czarny szlak pieszy "Szestno" został oznakowany przez Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej w zeszłym roku. Na trasie znajduje się sporo ciekawych miejsc: miasteczko westernowe, klimatyczne zabudowania ośrodka wypoczynkowego, plaża i niszczejący pomost (zrujnowane ale pełne uroku, bo nadal łatwo wyobrazić sobie ich czasy świetności), Słowiczy Wąwóz z Diabelskim Kamieniem, stanowisko archeologiczne Czarny Las i ruiny po domostwach nieistniejącej już osady. A na sam koniec perełka - niewielkie Szestno z wieloma zabytkami. Wśród nich: dwór, ruiny jedynego w powiecie mrągowskim zamku i kościół z zabytkowym cmentarzem.  Czarny szlak może być kłopotliwy w przejściu na ok. 2 kilometrowym odcinku wiodącym lasem nad jeziorem Czarnym. Jest kilka takich miejsc, gdzie droga zagrodzona jest powalonymi drzewami. Po deszczu teren jest tam wyjątkowo błotnisty. Jest ślisko, w błocie tworzy się dużo małych strumyków. Warto jednak pokonać te utrudnienia, aby znaleźć się na pięknej drodze utwardzonej polnymi kamieniami prowadzącej do Czarnego Lasu - osady obecnie nie istniejącej.

Podczas Majówki 2012 odbył się rajd tym szlakiem. Pogoda dopisała. Słonko świeciło, a wiosenne krajobrazy na szlaku były wyjątkowe! Było zielono, żółto od mleczy i biało od kwitnących gałązek jabłoni rosnących w szesteńskich ogródkach. Przeczytaj relację z tego rajdu...

Szlak do Szestna jest malowniczy o każdej porze roku, również zimą przy kilkunastu stopniach na minusie. Zobacz, jak krajobrazy na szlaku prezentują się okryte śniegiem.

 

   

 fot. Beata Gida