Koncert ALVON JOHNSON BLUES BAND*
5 lipca, Plac Unii Europejskiej

Avlon Johnson to pochodzący z Kalifornii czarnoskóry gitarzysta, kompozytor i showman. Jego ostatnia płyta “Guitars and Cars” została oceniona jako jedna z dziesięciu najlepszych płyt w 2008 roku przez prestiżowy magazyn muzyczny “Real Blues ”. Koncert artysty z towarzyszeniem wyśmienitych muzyków: Łukasz Gorczyca, Jacek Prokopowicz, Paweł Dobrowolski otworzy Dni Mrągowa.

DNI MRĄGOWA
6-7 lipca, Plac Unii Europejskiej

Koncerty gwiazd, programy dla dzieci, spektakle, spotkania, wystawy, Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego złożą się na program obchodów dni naszego miasta. Sobotni program będzie miał charakter rodzinny. Dzieci zaprosimy do wspólnej zabawy plenerowej, zaprezentują się zespół Sukces oraz Orkiestra Dęta Mrongovia. Występy na Placu Unii Europejskiej zakończy koncert młodej i utalentowanej wokalistki, znanej ze świetnych ról musicalowych w Teatrze Muzycznym  Roma, Malwiny Kusior.
Głównym punktem tegorocznych Dni Mrągowa będzie koncert charyzmatycznego artysty obdarzonego nieprzeciętnym, ciepłym głosem. Andrzej PIASECZNY należy do czołówki polskich wokalistów i autorów tekstów specjalizujących się w szeroko pojętej muzyce pop. Jego muzyka wypełni mrągowski amfiteatr nad jeziorem Czos w sobotni wieczór 6 lipca. Występ artysty poprzedzi koncert pełen światowych hitów w mocnych aranżacjach w wykonaniu grupy M’N’F. Mateusz Krautwurst (muzyk i wokalista znany z muzycznych show telewizyjnych: “Szansa na sukces”, Sopot Top Trendy Festiwal 2009, Fabryka Gwiazd, The Voice of Poland, współpracował z wieloma wybitnymi artystami - zarówno poza granicami naszego kraju, jak i na polskiej scenie muzycznej) wystąpi z dwoma czarnoskórymi wokalistami. Są nimi Nick Sinckler (świetny wokalista z Nowego Jorku) oraz Frenchy (genialny raper rodem z Kongo). Ostatni dzień Dni Mrągowa zakończy Zespół Pieśni i Tańca EŁK. Uzupełnieniem imprez kulturalnych będą pokazy walk rycerskich, imprezy sportowe - turnieje plażowej piłki siatkowej, mistrzostwa w wędkowaniu, wyścigi rowerów górskich.
 
Koncert ALL SOUNDS ALLOWED*
12 lipca, Plac Unii Europejskiej

Wyjątkowy zespół, finalista telewizyjnych show, który do swojej gry używa post-produkcyjnych śmieci i odpadów, wielu ciekawych przedmiotów i narzędzi, które używane jak instrumenty wzbogacają brzmienie zespołu i są bardzo widowiskowe.
 
MAZURSKA NOC KABARETOWA
13 lipca, amfiteatr nad jeziorem Czos

Już po raz 15 nad jezioro Czos zjadą najlepsze polskie kabarety. Wybuchową mieszankę humoru serwować będą w postaci skeczy i piosenek wyśmienici artyści. Wystąpią: Artur Andrus, Ireneusz Krosny, Marcin Daniec i Kacper Ruciński, Kabaret Pod Wyrwigroszem, Łowcy.B, Nowaki, Kabaret Smile, Kabaret Skeczów Męczących i Jurki oraz najlepsi z najmłodszych satyryków naszego kraju - LAUREACI 29. PAKI. Oprawę muzyczną zapewni Marcin Partyka z zespołem The Jobbers.
 
FESTIWAL GOLONKI
19 lipca, Plac Unii Europejskiej

Impreza dla smakoszy golonki oraz wszystkich, którzy lubią się dobrze bawić. Festiwal jest kulinarnym świętem połączonym z występami kapel folkowych i biesiadnych oraz wspaniałą okazją do prezentacji firm gastronomicznych. W tym roku zagrają zespoły Kapela z Orliczka i Black Jack.
 
REGIONALNY FESTIWAL POTRAW Z MIĘSA WIEPRZOWEGO, WOŁOWEGO, JAGNIĘCEGO I KOZIEGO
20 lipca, Plac Unii Europejskiej

Festiwal realizowany wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Urzędem Miejskim jest imprezą promującą potrawy z mięsa. Widowiskowy konkurs kulinarny urozmaici występ zespołu Folk Kapela.
 
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PIKNIK COUNTRY & FOLK
26-28 lipca, amfiteatr nad jeziorem Czos

 
PIKNIK COUNTRY W MIEŚCIE
26-28 lipca, Plac Unii Europejskiej

Kowbojskie stroje, motocykle, samochody terenowe i muzyka to znak rozpoznawczy tej imprezy. Niepowtarzalny klimat odczuje każdy kto zawita w tym czasie do Mrągowa. Piknik Country w Mieście rozpoczniemy Przepustką do Mrągowa – imprezą popularyzującą muzykę country, nieodłącznie kojarzącą się z naszym miastem. W dwa kolejne dni scena miejska gościć będzie znanych i lubianych wykonawców muzyki country oraz laureatów „Przepustki do Mrągowa”. Wystąpią m.in.: Cezary Makiewicz & Koltersi, Droga na Ostrołękę, Gabrysia Mycielska z zespołem, Trace, Szulerzy, Rodeo Dance, Pick up, Burnin’Hearts. Po raz drugi odbędzie się konkurs na polską piosenkę country. Nie zabraknie też takich atrakcji jak: parada country, pokazy i warsztaty tańca country oraz bicie rekordu w tańcu liniowym wraz z zespołem Rodeo.

WIECZÓR CYGAŃSKI
4 sierpnia, Plac Unii Europejskiej

Spotkanie z barwną kulturą romską zapewni w tym roku zespół HITANO, który rozgrzeje publiczność gorącymi, cygańskimi melodiami oraz żywiołowym tańcem.
 
FESTIWAL KULTURY KRESOWEJ
9-11 sierpnia, Plac Unii Europejskiej, amfiteatr nad jeziorem Czos

Festiwal prezentuje dorobek kulturalny Polaków zamieszkałych na byłych Kresach. Występom kapel, chórów oraz zespołów pieśni i tańca towarzyszą: wystawy, wieczory poetyckie, kiermasze i degustacje kresowych potraw. Tradycyjnie w sobotę odbędzie się galowy koncert  w amfiteatrze nad jeziorem Czos, zaś w niedzielę wystąpi Orkiestra Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

DISCO SUPER TOP MRĄGOWO
17 sierpnia, amfiteatr nad jeziorem Czos

Koncert muzyki dance i disco-polo. Wystąpią m.in. grupy Weekend i Boys.
 
Koncert STATE URGE*
24 sierpnia, molo przy skwerze Jana Pawła II

Zespół z Gdyni z mrągowskimi korzeniami, złożony z czterech muzyków, których połączyła wspólna pasja do tworzenia niebanalnej muzyki, którą nazwali white rock - głęboko zakorzeniony w klasycznym rockowym brzmieniu, świeży i emocjonalnie szczery.