Już 9 sierpnia - premiera musicalu „Kochanie bez granic” w Mrągowie!

Na deskach sceny Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie odbywają się ostatnie przygotowania do wystawienia prapremierowego musicalu pt. „Kochanie bez granic” w  wykonaniu utalentowanej młodzieży z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.  Realizatorem  tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Artystycznej Dzieci i Młodzieży SUKCES w Mrągowie, przy wydatnej pomocy organizacyjnej i finansowej Centrum Kultury i Turystyki.

Projekt jest  dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak również przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego i samorządy miast: Mrągowo , Kętrzyn, Braniewo oraz Gminę Mrągowo. Do współorganizacji przyłączyły się również: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Kętrzyńskie Centrum Kultury i Dom Kultury w Orzyszu.

Autorami musicalu, napisanego specjalnie dla młodzieży, są Jerzy Jarosław Dobrzyński – muzyka i aranżacje i  Jadwiga Has – teksty piosenek i libretto. Widowisko musicalowe powstaje jako efekt cyklu warsztatów artystycznych prowadzonych przez ekspertów przygotowujących młodzież pod względem wokalnym, teatralnym i tanecznym. Wokalnie młodzież jest przygotowana przez Joannę Zagdańską – trenera śpiewu -wokalistkę pop-jazzową, pracownika naukowego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Agatę Dowhań    wokalistkę zespołu Alibabki i Mariusza Garnowskiego  - muzyka i aranżera -  stałych instruktorów Studia Wokalnego „Sukces”.  Aktorski sznyt wykonawcom  nadaje    Irena Telesz – aktorka teatru im. S. Jaracza w Olsztynie, a umiejętności taneczne szlifuje Katarzyna Rakowska - choreograf ze znaczącymi osiągnięciami w pracy z młodzieżą na forum ogólnopolskim.

Musical łączy polsko-słowiańskie tradycje muzyczne z obecnymi trendami we współczesnej muzyce młodzieżowej, co nadaje mu oryginalne brzmienie. Obok wymienionych wyżej sił wykonawczych  wystąpią zaproszone przez organizatorów dwa zespoły wokalne: polski zespół z Białorusi „Grodzieńskie słowiki” i zespół seniorek „Orzyszanki” z Domu Kultury w Orzyszu.

Libretto oparte jest na wątku miłości dwojga młodych ludzi rozdzielonych wschodnią granicą  naszego kraju,   w odniesieniu do wspomnień o niespełnionej miłości prababci na tle historycznych wydarzeń w latach 20-stych na terenach dawnych kresów Polski. Musical zawiera wzruszające  treści  poruszające emocje związane z koniecznością  opuszczenia własnej ojczyzny,  tęsknotą, nadzieją, poszukiwaniem własnej tożsamości i korzeni rodzinnych,  a także  nośne  roztańczone i rozśpiewane sceny zbiorowe, pełne radości i  młodzieńczej energii.

Scenografię multimedialną przygotowuje operator filmowy Tadeusz Załęcki,  inscenizację i reżyserię - Paweł Kisiel,  kierownictwo artystyczne i koordynację całości pełni Agata Dowhań.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas i Burmistrz Miasta Mrągowo Otolia Siemieniec.

Patroni Medialni: Gazeta Olsztyńska, , TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, ITV Mrągowo, Mrągowo 24 info, Kurier Mrągowski. 

Premiera musicalu odbędzie się w dniu 9 sierpnia (piątek) o godz. 19.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!