Niespełna miesiąc dzieli nas od III Festiwalu Kultury Mazurskiej, który po raz drugi odbędzie się w Sorkwitach. Otwarcie imprezy nastąpi w piątek 16 sierpnia o godzinie 11.00 w sali gimnastycznej Gimnazjum w Sorkwitach. Jak już informowaliśmy program pierwszego dnia festiwalu poświęcony będzie w przeważającej części historii Mazur i Mazurom, ich kulturze, obyczajom, twórczości... Poniżej prezentujemy portrety gości festiwalu.


dr hab. Jan Gancewski

–historyk, adiunkt w Zakładzie Historii Krajów Nadbałtyckich Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM w Olsztynie,
–badacz historii zakonu krzyżackiego w Prusach i historii regionalnej.
–Przewodniczący Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Mrągowie oraz wiceprezes Oddziału Olsztyńskiego PTH.


dr hab Grzegorz Jasiński

–wykładowca Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie
–pracownik Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie
–jeden ze współzałożycieli stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa Borussia
–naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN


prof.zwycz. Janusz Tadeusz Maciuszko

–pracownik Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie
–kierownik katedry nauk o religii
–wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego ( Instytut Historyczny)
Podstawowe zainteresowania badawcze profesora dotyczą historii i teologii Reformacji oraz związków pomiędzy religią a kulturą i społeczeństwem.

Irena Telesz Burczyk
Aktorka posiadająca w swoim bogatym dorobku artystycznym wiele interesujących kreacji teatralnych i filmowych. Miłośnicy seriali mogą zobaczyć ją w roli pani Róży, matki proboszcza w emitowanym przez Telewizję Polską serialu „Nad rozlewiskiem”. Od 1975 roku występuje na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.Jest radną Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, uczestniczy w pracach Komisji Kultury i Edukacji oraz w Komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych.


Agata Grześkiewicz
Urodziła się w Olsztynie, mieszka w Lidzbarku Welskim i ma 21 lat. Jako ośmioletnia dziewczynka zaczęła śpiewać ze Studiem Wokalnym „Sukces” z Mrągowa, z którym odnosiła pierwsze sukcesy w kraju i za granicą. W wieku 18 lat zajęła się poezją śpiewaną, której jest wierna do dziś. Wielokrotnie gościła w programach telewizyjnych: „Kawa czy herbata”, „Pytanie na śniadanie”, „Szansa Na Sukces”, „Jaka to melodia”..Jest laureatką wielu festiwali piosenki m.in. zdobywczynią Grand Prix Festiwalu Piosenki Międzywojennej „Orchidea” w Wołominie, II miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca „Orfeusz w Italii” w Lido we Włoszech.

Katarzyna Enerlich
Dziennikarka – członkini S D P, poetka i pisarka urodzona i wychowana w Mrągowie, autorka dziesięciu książek cieszących się wśród czytelników rosnącą popularnością. Debiutem pisarskim Katarzyny Enerlich była książka „Prowincja pełna marzeń” wydana w 2009 roku. Najświeższym produktem literackim pisarki jest wydana w tym roku i zbierająca świetne recenzje „Prowincja pełna smaków”. W uznaniu zasług położonych w dziedzinie popularyzacji regionu wyróżniona została Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Należy do Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej.


Sławomir Szymankiewicz

W 1992 roku przyjechał z Warszawy i zamieszkał w Orzyszu. Od 2010 roku jest kierownikiem Muzeum Michała Kajki w Ogródku. Uczestniczył w obu poprzednich festiwalach. Podczas tegorocznego F K M wygłosi prelekcję, podczas której spróbuje odpowiedzieć na pytanie, kim był Michał Kajka?


Cezary Makiewicz
Muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów, stały uczestnik Festiwalu Kultury Mazurskiej. Członek Honorowy Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej. Od 2010 roku także Honorowy Obywatel Mrągowa. Sławę i rozgłos przyniosło artyście przede wszystkim nagranie piosenki „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”, która stała się nieoficjalnym hymnem Pikniku Country. Cezary Makiewicz jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Ostatnie sukcesy osiągnął w plebiscycie „Dyliżanse 2012” i są to: wokalista roku, płyta roku, piosenka roku.


Ryszard Bitowt
Nauczyciel, etnograf, kolekcjoner, działacz społeczny i kronikarz. Badacz i popularyzator dziejów Mazur, zwłaszcza Ziemi Mrągowskiej. Założyciel Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Mrągowie i długoletni jego prezes.  Obecnie Członek Honorowy tego Stowarzyszenia. Ryszard Bitowt jest także współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej, w którym przez kilka kadencji pełnił funkcję członka Zarządu. Autorem wielu publikacji w większości o Mrągowie i dawnych Prusach Wschodnich. Nagradzany i wyróżniany wielokrotnie za działalność społeczną otrzymał m.in. najwyższe wyróżnienie przyznawane przez miasto Mrągowo „Statuetkę Mrongowiusza”.


Sławomir Stefaniak
Zbieracz pamiątek związanych z pisarzem Ernstem Wiechertem oraz z patronem Mrągowa Krzysztofem Celestynem Mrongowiuszem. Jest numizmatykiem, członkiem i sekretarzem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, filatelistą przewodniczącym Koła Filatelistycznego w Mrągowie. Działa w Towarzystwie Miłośników Ziemi Mrągowskiej, Stowarzyszeniu Miłośników Twórczości Ernsta Wiecherta i innych. Za pracę społeczną wielokrotnie nagradzany, m.in. przez Burmistrza Mrągowa Statuetką Niezapominajki.

Andrzej Badurek