W pierwszą niedziele sierpnia (4.08.2013r.) nad Mrągowem rozbrzmiewać będzie muzyka cygańska. Po raz kolejny Centrum Kultury i Turystyki zaprasza mieszkańców jak i turystów na spotkanie z kulturą romską. Podczas Wieczoru Cygańskiego w amfiteatrze na Placu Unii Europejskiej wystąpi zespół HITANO, który rozgrzeje publiczność gorącymi, cygańskimi melodiami i żywiołowym tańcem. Impreza rozpocznie się o godzinie 17:00.

Zespół HITANO jest romskim zespołem wielopokoleniowym, który ma bogatą tradycję oraz doświadczenie. Członkowie grupy mówią o sobie, że są "zespołem rodzinnym" i - jak twierdzą - są jedynym zespołem w Polsce, który gra i śpiewa w stu procentach na żywo.

Mamy swój własny styl, którego pilnie strzeże nasz założyciel Adam Fedorowicz. Nie naśladujemy innych artystów romskich. Dziękli wielkiemu talentowi Adama Fedorowicza śpiewamy i wykonujemy jego własne kompozycje. Piękne teksty i prawdziwa muzyka cygańska to własnie jego dzieło - mówią członkowie grupy.

Zespół powstał w 1984 roku, kilka lat później stał się jednym z nielicznych zespołów romskich w Polsce grający tradycyjną muzykę romską. Wielbiciele romskiej muzyki podkreślają, że na wystęach HITANO można "cofnąć się w czasie" i poczuć klimat prawdziwego taborowego śpiewu i tańca przy ognisku. W ich niekłamanej muzyce jest wszystko: wędrujący tabor, kotlarze naprawiający sagany i garnki, końskie jarmarki, wróżby, porwania, bójki, jest świat z cygańskich legend i marzeń.

 

 

Organizatorem Wieczoru Cygańskiego jest Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Impreza objęta została patronatem Burmistrza Miasta Mrągowo.