Załoga prowadzona przez sternika Piotra Małeckiego z Giżycka wygrała rywalizację na jeziorze Czos, która odbyła się w sobotę 24 sierpnia w Mrągowie. Były to już siódme regaty z cyklu Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur.

W zawodach wzięło udział 24 zawodników w Klasie Omega. - Regaty to jedno z działań podjętych przez siedem mazurskich samorządów w ramach kampanii 7 Cudów Mazur, które zjednoczyły się, by promować region im przygotować jednolitą oraz atrakcyjną ofertę turystyczną. Kampaniam realizowana jest przez samorządy Mikołajek, Węgorzewa, Giżycka, Rucianego -  Nidy, Pisza, Rynu  oraz Mrągowa - mówi Burmistrz Mrągowa. Razem z partnerami od końca ubiegłego roku pracujemy nad strategią mającą budować nową wspólną markę.  Zmagania na wodzie, które mieliśmy okazję obserwować od maja w poszczególnych miastach w ramach Żeglarskiego Grand Prix, to jeden z efektów tej współpracy - dodaje Otolia Sieminiec.

W sobotnich biegach finałowych na jeziorze Czos, które oficjalnie zakończyły rywalizację uczestniczyło siedmiu najlepszych żeglarzy cyklu Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 cudów Mazur oraz załoga reprezentująca Mrągowo. Żeglarzom towarzyszyła piękna słoneczna pogoda, podczas zawodów udało się rozegrać wszystkie zaplanowane wyścigi. Trasa regat, ustawiona została w pobliżu Ekomariny oraz Molo, pozwalało to obserwować zmagania na wodzie, co było nie lada atrakcją dla mieszkańców Mrągowa i turystów odwiedzających mnasze miasto.

Jednak Finał Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 cudów Mazur to nie były tylko zmagania na wodzie, organizatorzy przygotowali także wiele atrakcji na lądzie. Żeglarska rywalizacja wzbogacona została o cykl wydarzeń w ramach akcji SPORT ZMIENIA MRĄGOWO.  Dla mrągowian i gości przygotowano: Sportowy Festyn Przedszkolaków, Turniej Futbol Zmienia - Puchar Fair Play pod patronatem Burmistrz Miasta Mrągowo,  Mistrzostwa Mrągowa w Piłce Plażowej Siatkowej Omega Cup 2013, a także specjalne atrakcje: warsztaty hortiterapii, garncarskie oraz happening Sportowo, zdrowo, kolorowo! Atrakcję, w postaci wspólnego tworzenia malowidła, odzwierciedlającego jedną ze scen kultowego filmu rejs przygotowali również artyści mrągowskiej grupy Paradox Art. To właśnie ta grupa namalowała na Ekomarinie mural Sport Zmienia Mrągowo, którego oficjalna prezentacja odbyła się w trakcie sobotniej imprezy. Piknik rodzinny zakończył występ zespołu ,,Szybki Montaż".

Ostatnim punktem imprezy było podsumowanie Finału Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur. Ostatecznie zmagania wygrał Piotr Małecki z Giżycka, drugie miejsce na podium przypadło Emilowi Bałdydze z Mrągowa, a trzecie Krzysztofowi Małeckiemu z Giżycka. Najlepszym żeglarzom Otolia Siemieniec, Burmistrz Miasta Mrągowo, Wioletta Śląska - Zyśk, Zastępca Burmistrza Pisza oraz Andrzej Lachowicz,  zastępca Burmistrza Węgorzewa wręczyli  puchary oraz nagrody pieniężne ufundowane przez włodarzy miast, w których rozegrano cykl regat w wysokości 2.500 zł -I miejsce,  1.000 zł - II miejsce, 500 zł - III miejsce.

Dodatkowo wśród uczestników regat finałowych rozlosowane zostały nagrody specjalne wręczone przez pozostałych przedstawicieli poszczególnych samorządów m.in. weekendowe pobyty w stylowym, utrzymanym w mazurskim klimacie Gościńcu Molo w Mrągowie, ekskluzywnym Hotelu St. Bruno**** w Giżycku, Hotelu nad Pisą w Piszu, Villi Bella Italia w Mikołajkach, ,,Ognisty Ptak" w Ogonkach, Domu Pracy Twórczej Polskiej Akademii Nauk w Wierzbie oraz kolacja w Centrum Szkoleniowo - Konferencyjnym w Zamku w Rynie. Zwycięska ekipa otrzymał także odzież sportową "DAD Sportswear", oficjalnego dostawcy odzieży dla Polskiego Związku Żeglarskiego, ufundowaną przez dystrybutora marki - firmę WOOW - Studio z Mrągowa.

W uroczystości zakończenia finału regat uczestniczył Julian Osiecki, Przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz przedstawicieli partnerów projektu 7 Cudów Mazur m.in. Józef Karpiński, Burmistrz Miasta i Gminy Ryn, Andrzej Lachowicz,  zastępca Burmistrza Węgorzewa,  Wioletta Śląska - Zyśk, zastępca Burmistrza Pisza, Arkadiusz Połojański , Sekretarz Miasta Giżycka, Joanna Wróbel,  Sekretarz Miasta  i Gminy Mikołajki.


Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy za współpracę partnerom z poszczególnych samorządów i jednocześnie zapraszamy na kolejne regaty Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur w przyszłym roku!

 Organizatorzy:

Urząd Miejski w Mrągowie, Centrum Kultury i Turystyki oraz Klub Sportowy
"Baza" Mrągowo

Partnerzy:
Urząd Miejski w Giżycku, Urząd Miejski w Piszu, Urząd Miasta i Gminy w Rucianem - Nidzie, Urząd Miejski w Węgorzewie, Urząd Miasta i Gminy Ryn, Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy "Omega" Mrągowo, ,,MSIS" Mazurskie Stowarzyszenie Inicjatyw Sportowych, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Oddział w Mrągowie, Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo Kondycyjny, Centrum Edukacji Ekologicznej (Ekomarina), Ośrodek Szkolenia i Wychowania - OHP w Olsztynie, Gościniec Molo w Mrągowie, WOOW - Studio z Mrągowa dystrybutor marki "DAD Sportswear", POLMLEK  - Hotel St. Bruno**** w Giżycku, Hotel nad Pisą w Piszu, Villa Bella Italia w Mikołajkach, Hotel ,,Ognisty Ptak" w Ogonkach, Hotel Zamek Ryn, Dom Pracy Twórczej Polskiej Akademii Nauk w Wierzbie.