Centrum Kultury i Turystyki zaprasza na spektakl "Stawiam na Tolka Banana" olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza, który odbędzie się w Mrągowie  w niedziele 22 września o godz. 18.00 w ramach programu TEATR POLSKA.

 

Adam Bahdaj
STAWIAM NA TOLKA BANANA


Realizacja:
adaptacja - Piotr Rowicki
reżyseria i opracowanie muzyczne - Piotr Ratajczak
scenografia - Matylda Kotlińska
kostiumy - Grupa Mixer
ruch sceniczny - Arkadiusz Buszko

Słowa „kultowa”, „kultowy” – jakże często i pośpiesznie nadużywane w pijarowskiej retoryce naszych czasów – akurat w przypadku powieści „Stawiam na Tolka Banana” i jej telewizyjnej adaptacji znajdują swoje pełne i najwłaściwsze uzasadnienie. W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia losy piątki nastolatków śledził praktycznie cały kraj, odnajdując w nim rysy nieucukrowanej, prawdziwej rzeczywistości młodych ludzi. Towarzysząca obrazowi piosenka „Ballada o Tolku Bananie” stała się „hymnem niepokornych”, a zarazem kanonem ogniskowego i włóczęgowskiego repertuaru, idealnie oddawała romantyczną aurę wolności, buntu i kontrkultury. Słowo „muka”, istniejące w powieści na prawach młodzieżowego slangu, przeniknęło do codziennego języka jako synonim rezolutnej odpowiedzi na krępujące lub nieistotne pytanie.

Powieść Adama Bahdaja opowiada o losach bandy nastolatków, wyrzuconych poza nawias społeczeństwa, nie znajdujących dla siebie miejsca w świecie porządkowanym przez propagandę socjalistycznego dyktatu, jak i mieszczańskiej stabilizacji. Do bandy dołącza Julek, chłopiec z dobrego domu, doświadczając inicjacji w prawdziwy, często brutalny świat „nizin społecznych”. Grupa zafascynowana jest tajemniczą postacią Tolka Banana – uosobieniem heroizmu, męstwa i przede wszystkim niezależności. Tolek Banan jest dla nich obietnicą burzliwego i ekscytującego życia.

Olsztyńska realizacja będzie wariacją na temat utworu Bahdaja. Reżyser, zachowując ramy fabularne utworu, przenosi akcję spektaklu we współczesność, uwzględnia dzisiejszy kontekst społecznych uwarunkowań. Jednakże cel pozostanie niezmienny: „trudna młodzież” jest nierzadko lepsza od „łatwej”. Trzeba jedynie w „trudnej” młodzieży dostrzec lustro, które odbija niepokoje, tęsknoty i niespełnione marzenia nas wszystkich oraz chęć budowania lepszego świata poza ideologicznymi i moralnymi pułapkami tego, co dozwolone i tego, co zabronione.

obsada:
Tolek Banan – Grzegorz Jurkiewicz
Karioka – Agnieszka Giza
Oksana – Katarzyna Kropidłowska
Cegiełka – Marcin Tyrlik
Filipek – Radosław Hebal
Julek – Paweł Parczewski
Joker, Policjant – Jarosław Borodziuk
oraz studentki Studium Aktorskiego:
Sylwia Krawiec
Lidia Pronobis

Bilety w cenie 10 zł szkolny, 15 zł normalny. Sprzedaż i rezerwacja biletów w CKiT w punckie ksero poniedziałek-piątek w godz. 10.00-17.00 lub pod nr tel. 89 743 34 66
 
Przed spektaklem odbędą się WARSZTATY TEATRALNE dla młodzieży prowadzone przez aktorów Teatru.
 
ZAPRASZAMY! Zapisy i informacje pod nr tel. 89 743 34 53 (Marta Szymborska)
 
Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej. Celem programu jest promocja ciekawego repertuaru  w ośrodkach mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Program ma także otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić spektakle. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez „Redutę” Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu. W tym roku program Teatr Polska organizowany jest po raz piaty.

Źródło:www.ckit.mragowo.pl