Mazurski Szyk – rozsądek w ubiorze - to tytuł wystawy, którą oglądać można w Bibliotece Pedagogicznej  w Mrągowie w dniach od 22.10.2013 do 30.11.2013 r. Wystawa prezentuje ubiór wierzchni i spodni w modzie kobiecej oraz przedmioty użytkowe z końca XIX w. i pierwszej połowy XX w.

Zbiory z kolekcji Jolanty Hellis, pracownika biblioteki, pochodzą głównie z Mazur nam najbliższych, czyli z Mrągowa, Marcinkowa, Sorkwit, Dłużca ale nie tylko. Znajdują się tu również towary, które można było dawniej nabyć tylko w sklepach „kolonialnych”. W Mrągowie przed wojną taki sklep usytuowany był obok nieistniejącego już hotelu „Masovia”. Można też zobaczyć stare sprzęty i przedmioty codziennego użytku używane do prania, prasowania, szycia, tkania czy naprawiania obuwia. Każdy z tych eksponatów ma swoją  ciekawą historię oraz nazwę w gwarze mazurskiej, ponieważ  przed wojną często w domach mówiono „po mazursku” (np. kolczyki to zausznice, fartuch to szarstuch, korale to paciorki, półhalka – unterrok, a czapka to mycka). Na wystawie nie brakuje też starych fotografii przedstawiających mieszkańców, głównie Marcinkowa i okolic, w strojach odświętnych i roboczych. Wystawa jest efektem wieloletnich działań Biblioteki Pedagogicznej na rzecz edukacji regionalnej. Obecnie przypomina małe muzeum, z tą różnicą, że eksponaty (stroje i nie tylko) można nie tylko dotykać ale i … przymierzać!

Nie będziemy zdradzać więcej szczegółów, najlepiej kiedy sami Państwo przyjdziecie i zobaczycie. Wystawę można oglądać do końca listopada 2013 roku, a na co dzień w Mazurskiej Izbie Regionalnej Jolanty i Bartosza Hellis w Marcinkowie.     

 


Serdecznie zapraszamy!
Jolanta Hellis