Zapraszamy wszystkich mieszkańców Mrągowa oraz przybyłych gości na odsłonięcie i poświęcenie Pomnika Pamięci Obrońców Suwerenności i Niepodległości RP. Uroczystość odbędzie w najbliższą niedzielę, 10 listopada, o godz. 16.30 na Placu Lotników Polskich (za Urzędem Miasta).


Na ten moment szczególnie czekali mrągowscy kombatanci. Z wnioskiem o budowę obelisku do Burmistrz Miasta Mrągowa wystąpiła Powiatowa Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych w Mrągowie, w skład której wchodzą mrągowskie koła: Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warmińsko – Mazurski, Związku Sybiraków oraz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Pomnik jest hołdem złożonym wszystkim walczącym, bez względu na to, czy ich droga do ojczyzny wiodła ze wschodu, czy z zachodu, czy krwawili na partyzanckich ścieżkach, w łagrach i obozach śmierci, czy w wielkich bitwach. Jest on szczególnym wyrazem pamięci osób represjonowanych, Sybiraków oraz polskich dzieci wojny – ofiar II wojny światowej.

Data odsłonięcia pomnika, nie jest przypadkowa. Ceremonia odbędzie się w przeddzień 95-tej Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości po 123 latach zniewolenia.

Program uroczystości:
godz. 16.30
występ Orkiestry Dętej "Mrongovia", odsłonięcie i poświęcenie Pomnika Pamięci Obrońców Suwerenności i Niepodległości RP, złożenie kwiatów, okolicznościowe wystąpienia, wręczenie odznaczeń Stowarzyszenia Dzieci Wojny

godz. 17.00
CAPSTRZYK NIEPODLEGŁOŚCI z udziałem wojska, policji, straży pożarnej, władz samorządowych, harcerzy oraz pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i szkół

 

Źródło: Urząd Miejski w Mrągowie