BURMISTRZ MIASTA MRĄGOWO oraz
CENTRUM KULTURY I TURYSTYKI
zapraszają na...


           JARMARK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
7 grudnia  o godzinie 12.00 przed Centrum Kultury i Turystyki

 Mrągowski Jarmark św. Mikołaja ma już 500 lat!


Jarmark św. Mikołaja ma długą tradycję. Początki organizacji jarmarków w Mrągowie sięgają  XVI wieku. Prawo do jego organizacji nadał miastu Wielki Mistrz Krzyżacki Albrecht Hohenzollern. Jak wskazują najnowsze badania źródłowe, w  roku 1513 Albrecht Hohenzollern przychylił się do prośby mrągowskich mieszczan i przełożył datę jarmarku św. Marcina z 11 listopada na bardziej dogodny termin, na 6 grudnia. Odtąd jarmark ten odbywał się raz w roku i  nazywano go  Jarmarkiem św. Mikołaja. Odbywał się oczywiście na Rynku.

W dniu 17 września 1527 roku  Albrecht Hohenzollern, jako książę pruski i lennik króla polskiego, ustanowił  prawo odbywania w każdą sobotę cotygodniowych „targów pod rozwiniętą chorągwią”. Zgodnie z tym prawem, do określonej godziny mogli na rynku kupować tylko mieszkańcy miasta Sensburg. Po wyznaczonym czasie, kiedy to zdejmowano chorągiew, mogli kupować także inni, nie zamieszkali w mieście. Handlować można było tylko na rynku i w określone dni. Miasto otrzymało prawo organizowania cotygodniowych  targów, aby poprawić sytuację gospodarczą miast Prus Książęcych, po wojnie z Polską w latach 1520-1521.

Nawiązując do tej tradycji Jarmarków św. Mikołaja, organizujemy zabawę, występy, sprzedaż świątecznych produktów, świąteczne potrawy i wiele atrakcji, które składają się na „mikołajkowe święto” dla całych rodzin.

Od godziny 12.00 zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy przy dźwiękach Orkiestry Dętej MRONGOVIA, śpiewie i występach młodych kolędników w wykonaniu mrągowskich przedszkoli, ZS nr 4 oraz harcerzy...

...odwiedzi nas najprawdziwszy Święty Mikołaj z workiem prezentów dla wszystkich dzieciaków!

Zachęcamy również do odwiedzania DZIECIĘCEGO PCHLEGO TARGU – kiermaszu zabawek, pluszaków, książek i innych ciekawych rzeczy oraz stoisk z rękodziełem i domowymi specjałami. Podczas Jarmarku wspólnie ubierzemy choinkę, napiszemy list do Świętego Mikołaja a około godziny 13. 30 poznamy laureatów konkursu na najciekawszą Szopkę Bożonarodzeniową.

Tu powietrze pachnieć będzie choinką i cynamonem, a w tle ulicznego gwaru rozbrzmiewać będą kolędy.

ZAPRASZAMY !!!

 
Sponsorzy:


Nadleśnictwo Mrągowo

PSS Społem

Bank Spółdzielczy w Mikołajkach oddział w Mrągowie


Patronat Medialny:

Kurier Mrągowski

Mrągowo24


Jarmark św. Mikołaja zostanie sfinansowany ze środków budżetu Miasta Mrągowo, przeznaczonych na profilaktykę problemów uzależnień.