W roku 2014 Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” będzie realizowała projekt rozbudowy sieci szlaków rowerowych pt. „Mazurska Sieć Szlaków Rowerowych” z dofinansowania Ministerstwa Sportu i Turystyki. W ramach projektu zostanie oznakowanych ok. 200 km nowych szlaków, głównie w powiecie mrągowskim.  W związku z tym wszystkie nasze imprezy krajoznawcze w tym roku będą odbywać się pod hasłem „Poznajemy nasze szlaki”. Na pierwszy zapraszamy już 26 kwietnia (sobota).

Rajd rozpocznie się przy CKiT przy ul. Warszawskiej 26. Jest to propozycja Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej, Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Mrągowska” oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej na aktywne rozpoczęcie długiego weekendu. Szlak liczy 21 kilometrów.

Szlak Zielony wiedzie do Szestna. Tu zwiedzimy ruiny zamku krzyżackiego, jedynego istniejącego w powiecie mrągowskim. Zamek zbudowano w XIV w., a w ruinę popadł z początku XIX w. W tym roku ruiny zostały już wstępnie oczyszczone z krzaków i chwastów. W Szestnie zwiedzimy kościół gotycki z oryginalnym późnorenesansowym i barokowym wyposażeniem. Przepiękne architektoniczne szczegóły w stylu romańskim znajdujące się w górnej kondygnacji wieży po stronie południowej są unikalne na terenie Mazur.

Następnie udamy się do Kiersztanowa. Wieś jest malowniczo położona w dolinie między dwoma jeziorami: Juno i Kiersztanowskim. Dalej do Polskiej Wsi. Z drogi rozciąga się wspaniały widok na rynnowe jezioro Juno i pagórki morenowe. Juno jest częścią Wielkiej Rynny Mrągowskiej.

Szczegółowy opis szlaku.
Miejsce spotkania uczestników: Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie
Termin imprezy: 26.04.2014 (sobota), godz. 10.00
Długość szlaku: 21 km
Przewidywana godzina zakończenia: 13.00

Osoby nieletnie wyłącznie z dorosłym opiekunem. Na imprezę nie obowiązują zapisy.
W przypadku pytań prosimy o kontakt z Mrągowskim Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Warszawskiej 26, tel. 89 741 80 39 lub mailowo:
info@it.mragowo.pl