Termin: 9.08.2014 r. (sobota)
Miejsce spotkania grupy:  godz. 9:30 Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie
Przewidywana godzina zakończenia: 13.00 w Mrągowie

Trasa wycieczki:
Wycieczka rozpocznie się przed Centrum Kultury i Turystyki, gdzie mieści się także Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej. Z Mrągowa do Popowa Salęckiego udamy się zielonym szlakiem rowerowym. Następnie do Muntowa szutrem i dalej do tzw. Bliźniaków. Są to dwa potężne głazy granitowe, wpisane ro rejestru zabytków przyrodniczych (kierunek na Użranki). Po przerwie przez Śniadowo i Zawady do Mrągowa.

Bliźnięta koło Muntowa

Dawniej był to jeden wielki głaz o obw. Około 14,5. Teraz są dwa głazy, o licznych ale niezbyt głębokich szczelinach spowodowanych wietrzeniem i powierzchni pokrytej mchami i porostami. Jeden głaz ma obw. 11,4m, wys. 2,7m, dł. 4,4m, szer.2,8m, drugi – obw. 11,3m,wys. 1,8 m, dł. 4m, szer. 2,8 m. Leżą  na szczycie wysokiego wzgórza na granicy miejscowości Muntowo-Użranki.  Są dobrze widoczne z daleka, a w ich pobliżu rośnie kilka drzew i krzewów, i można również zobaczyć pola uprawne. Chcąc odnaleźć Bliźnięta, trzeba od Muntowa (położonego 6 km od Mrągowa) udać się drogą w kierunku Użranek. Po 2 km należy, tuż za laskiem rosnącym po lewej stronie drogi, skręcić w lewo. W odległości około 1 km stąd znajduje się  wzgórze z Bliźniętami.

Miejsce to było bardzo popularne przed wojną jako cel pieszych i rowerowych wycieczek.
Łączna dł. trasy: ok. 27 km.

Organizatorzy:
Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” oraz Centrum Kultury i Turystyki, przy ul. Warszawskiej 26 w Mrągowie, tel.  89 741 80 39, www.it.mragowo.pl, info@it.mragowo.pl

Osoby nieletnie wyłącznie z opiekunem. Prowiant we własnym zakresie. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem w rajdzie.