Teraz późnym latem, kiedy nie ma już upałów, pogoda wyjątkowo sprzyja piechurom. A piękne mrągowskie jezioro Czos tak łatwo jest okrążyć. Zachęcamy Was do spaceru dookoła jeziora. Te 11 km jest wyjątkowo malownicze, prowadzi i nad jeziorem, i przez lasy, pola usiane makami i chabrami, łąki żółte od nawłoci. Krajobrazy po drodze zapamiętacie na zawsze. Przy apartamentowcu znajdującym się na Górze Czterech Wiatrów można zejść z trasy i wejść ścieżką na górę – jaki z niej jest widok! Sił trzeba mieć niemało, aby wdrapać sie tam, ale z pewnością warto. Tym bardziej, że już po chwili można odpocząć przy kawie w Ośrodku G4W.

Oznakowanych jest 8 km trasy dookoła jeziora Czos -
żółty szlak pieszy "Góra Czterech Wiatrów". Te 8 km prowadzi do Ośrodka G4W. Jednak i później nie będzie trudno znaleźć ścieżkę, aby okrążyć jezioro. Jedyny problematyczny odcinek znajduje się na trasie z Góry Czterech Wiatrów do Troszczykowa. I tu mamy dla Was wskazówkę - od Ośrodka G4W zejdźcie z góry od strony wschodniej - przez stok narciarski w kierunku ostatniej latarni, niedaleko której znajduje się drogowskaz kierujący do hoteli na ul. Jaszczurcza Góra. Potem piękną ścieżką wsród owocowych krzewów kierujcie się na pola uprawne, a następnie w kierunku szpaleru topól. Nie da się zgubić.

Mamy jeszcze jedną wskazówkę dla osób, które lubią skracać sobie drogę:) Gdy zejdziecie z ul. Wojska Polskiego w stronę ogródków działkowych i miniecie je, natraficie na rzeczkę. I teraz możecie iśc albo w lewo
żółtym szlakiem pieszym (dłuższa trasa), albo prosto niebieskim szlakiem rowerowym (krótsza wersja). Wybierając krótszą wersję miniecie po drodze dziką plażę nad jeziorem Sutapie Małe, zwaną "prochownią".

Zwróćcie po drodze uwagę na Ośrodek Góra Czterech Wiatrów, gdzie zimą pojeździcie na nartach, a latem wypożyczycie rowery, dobrze zjecie w restauracji, czy skorzystacie z kameralnej, cichej plaży i wypożyczalni sprzętu wodnego. Na pewno wrażenie sprawią na Was klimatyczne zabudowania dawnego ośrodka wypoczynkowego w Troszczykowie, zrujnowane ale wciąż pełne uroku, bo pięknie położone. Końcówka trasy dookoła jeziora Czos to m.in. Źródełko Miłości i półkilometrowa
ścieżka edukacyjna, która spodoba się dzieciom, bo oznakowana jest ciekawymi tablicami, m.in. Drzewa leśne, Strefy życia w jeziorze, Zwierzęta leśne, Ptaki wodne... Są również ławeczki, gdzie można odpocząć wsłuchując się w odgłosy jeziora, drzew, ptaków i bijącego źródła.

Beata Gida

fot. Beata Gida