Serdecznie zapraszam do Mrągowa i udziału w naszych kursach skorzystania z ciekawych inspiracji. Nasz kurs wprowadzający adresujemy do gestorów turystyki, specjalny prezent w postaci wydawnictwa edukacyjnego czeka na członków Lokalnej Organizacji Turystycznej "Ziemia Mrągowska". To szkolenie, na których kształcić się będą specjaliści w zakresie prowadzenia zajęć w ramach  ogrodoterapii, tzw. zielonych warsztatów terapii zajęciowej wykorzystujące dziedziny ogrodnictwa do wspomożenia procesu zdrowienia, gdzie terapeutyczne działanie związane jest z projektowaniem i prowadzeniem ogrodu.

W programie wprowadzenie poznacie tradycje, cele, korzyści. Realizowane będą zagadnienia dotyczące zakresu nauk społecznych: edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, socjoterapii, elementów psychologii, metodologii pracy z niepełnosprawnymi.

Hortiterapia  jest formą terapii uzupełniającej, wspomagającej leczenie, wykorzystuje zajęcia w ogrodzie i przebywanie wśród roślin w celu poprawy  zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka, a także stosunków międzyludzkich. Pomaga ludziom w powrocie do zdrowia ale z dużym powodzeniem może być stosowana również u ludzi uważających się za w pełni zdrowych celem poprawienia ich kondycji i jakości życia.

Ogrodnicze zajęcia terapeutyczne koncentrują się na aktywnej pracy z roślinami - hortiterapia czynna: bezpośredni kontakt z roślinami, siew, sadzenie, prace pielęgnacyjne, zbieranie owoców, obserwowanie zmian wegetacyjnych, poznawanie przez dotyk, aktywność fizyczna, kompozycje roślinne w pracy artystycznej oraz hortiterapia bierna: polegająca na kontemplacyjnym korzystaniu z ogrodu spacer, przebywaniu w ogrodzie, doznaniach sensorycznych. Kojący widok ogrodu, upajanie się wspaniałym aromatem ziół i kwiatów oraz wsłuchiwanie się w odprężające dźwięki ogrodu działa leczniczo na wiele zmysłów. Zimą, zaś praca z kwiatami ciętymi i doniczkowymi, wczesną wiosną przygotowanie sadzonek sprzyja relaksacji i odprężeniu.

Grupa docelowa:
Terapeuci, terapeuci uzależnień, terapeuci zajęciowi, fizjoterapeuci, psychoterapeuci, pracownicy placówek psychiatrycznych, geriatrycznych, hospicjów etc., opiekunowie osób starszych oraz osób niepełnosprawnych fizycznie lub intelektualnie, osoby zajmujące się resocjalizacją, pracownicy więzień, poprawczaków, ośrodków opieki społecznej, schronisk.Działacze społeczni, wolontariusze, pracownicy trzeciego sektora zajmujący się osobami nieprzystosowanymi społecznie, osobami z upośledzeniami zmysłów, osobami niepełnosprawnymi fizycznie, osobami uzależnionymi etc.

Architekci, architekci krajobrazu, projektanci ogrodów, ogrodnicy, pracownicy ogrodów botanicznych, arboretów, którzy chcą rozszerzyć swój zawodowy warsztat o projektowanie krajobrazów terapeutycznych w różnej skali.

Zajęcia takie służą m.in. rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych, osób starszych oraz uzależnionych. Uczestnicy oprócz wiedzy z zakresu hortiterapii i ogrodnictwa będą też mieć zajęcia z elementami psychologii, socjologii, pedagogiki specjalnej, fizjoterapii oraz opieki zdrowotnej.

Metody dydaktyczne: Wykłady, ćwiczenia, ćwiczenia warsztatowe, warsztaty, studium przypadku – wizja lokalna, wizyta studyjna i seminarium.Czas trwania kursów: stopień podstawowy 16 h, słuchacz otrzymuje zaświadczenie.

Prowadzenie trener mgr Zofia Wojciechowska – hortiterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Twórca Instytutu Hortiterapii; współpraca z Uniwersytetem Warmińsko Mazurskim;  Wydział Biologii i Biotechnologii UWM, partner Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM. Więcej na https://pl.wikipedia.org/wiki/Zofia_Wojciechowska

Pobierz zgłoszenie (pdf)

Zofia Wojciechowska