Zapraszamy do odwiedzeniawystawy fotografii Pana Waldemara Bzurypt. „Grzyby i porosty Mazurskiego Parku Krajobrazowego”. Fotografie inspirowane formami, kolorami i kształtami jakie przybierają grzyby i porosty powstały podczas prac terenowych w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Prezentowane w Galerii są zarówno gatunki pospolicie występujące w naszych lasach, jak również te objęte ochroną m.in. ozorek dębowy, brodaczka oraz osobliwość jaką jest granicznik płucnik - rzadki porost, objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Spacerując po lesie często nie zauważamy tych organizmów. Świat grzybów i porostów jest bardzo różnorodny, a ich plechy przyjmują różne formy i barwy. To co potocznie nazywamy grzybem jest tylko jego częścią, czyli owocnikiem, pojawiającym się okresowo, by wytworzyć i rozsiać zarodniki. Cały organizm grzyba zbudowany jest z cieniutkich rurek zwanych strzępkami, których nie sposób dostrzec bez lupy czy mikroskopu. Strzępki rozwijając się wnikają w pnie drzew lub górne warstwy gleby, skąd czerpią substancję odżywcze.

Grzyby nadrzewne, potocznie nazywane hubami, rosną i rozwijają się w drewnie. W wyniku ich obecności dochodzi do rozkładu związków budujących drewno, a w konsekwencji do zgnilizny i rozpadu. Owocniki wytwarzane przez huby mogą mieć różną trwałość. Wyróżniamy owocniki jednoroczne (długość życia wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy) oraz owocniki wieloletnie, które mogą pozostawać w podłożu nawet kilkadziesiąt lat. Niektóre mogą wytwarzać zarodniki każdego roku, np. pniarek obrzeżony.

Specyficznymi organizmami są porosty, nie są to ani rośliny, ani zwierzęta. Zaliczane są do królestwa grzybów, a dokładnie do grupy grzybów zlichenizowanych. Ich ciało składa się z dwóch organizmów grzyba i glonu. Każdy z tych organizmów zachowuje swoją odrębność.  Jest to swoista symbioza, w której grzyb zapewnia komórkom glonu wodę i sole mineralne, natomiast glon produkuje w procesie fotosyntezy węglowodany wykorzystywane przez komórki grzyba. Proces powstawania zależności pomiędzy grzybem a glonem nosi nazwę lichenizacji. Porosty tworzą plechy przyjmujące różne formy: skorupiaste, listkowate oraz krzaczkowate. Spotykane są na różnych podłożach od głazów i betonowych konstrukcji po drzewa i glebę. Warto więc czasem będąc w lesie zwrócić uwagę nie tylko na pospolicie zbierane przez nas jadalne gatunki grzybów, ale również na grzyby i porosty, które zadziwiają swoimi okazałymi kształtami i kolorami.

Poszczególne gatunki oznaczyli dr Grzegorz Fiodorowicz i dr Dariusz Kubiak, zaś opisy opracowała mgr Judyta Gencza.

Fotografie można zobaczyć w Galerii "Nad Mukrem" w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 – 15.00.

Serdecznie zapraszamy!


Źródło: Mazurski Park Krajobrazowy