Podobnie jak Europa również Mrągowo przesiada się na rower. Wprowadzane są innowacyjne pomysły poprawiające warunki poruszania się na dwóch kółkach w mieście i okolicy. Działania samorządu oraz stowarzyszeń ukierunkowane są zarówno na mrągowian, jak i odwiedzających Mrągowo turystów.
Pierwszy krok postawiło Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska”, które od 2008 do 2014 roku oznakowało sześć szlaków rowerowych o łącznej długości ponad 250 km. Działanie wychodziło przede wszystkim naprzeciw wciąż rosnącym oczekiwaniom turystów, których z roku na rok na Mazury przyciągała bogata oferta turystyki aktywnej.
Śladem światowego społecznego trendu modę na bycie fit dostrzegły również władze miasta. W 2012 roku powstała Strategia rozwoju sportu i wolontariatu sportowego dla Mrągowa „SPORT ZMIENIA”, która została opracowana z wykorzystaniem nowoczesnych metod mapowania i partycypacji. W tworzeniu dokumentu znaczący udział mieli mrągowianie.
Powstanie strategii wyznaczyło kierunki rozwoju oferty sportowo-rekreacyjnej Mrągowa. A z roku na rok zwiększa się liczba imprez rowerowych organizowanych w mieście. Od rowerowych rajdów krajoznawczych odbywających się przez cały rok głównie w weekendy, których organizatorem jest LOT, po Mrągowski Festiwal Rowerowy, z kryterium ulicznym czy cykl wyścigów w kolarstwie górskim Mazury MTB.
Ponadto wspólne działania miejscowych kolarzy ze Stowarzyszenia LUZ GRUPA oraz leśników z Nadleśnictwa Mrągowo doprowadziły do powstania MTB Bike Parku Poręby-miejsca dla wszystkich fanów kolarstwa górskiego składającego się z mieszanki tras rowerowych o różnym stopniu trudności.
Ubiegłoroczne wakacje również należały do rowerzystów. W ramach akcji Mrągowo-Rowerowo mrągowianie jeździli rowerem do urzędów, pokonywali szlaki rowerowe, zbierali pieczątki przyjeżdżając do pracy rowerem oraz zachęcali znajomych do przesiadania się na 2 kółka!
Mieszkańcom przypadła do gustu akcja ukierunkowana na jazdę jednośladem. I głosując w ramach Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego w 2015 roku oddawali swój głos na projekt "Mrągowo rowerową stolicą Mazur". Prócz organizacji wyścigów Mazury MTB, zadanie zakłada również opracowania systemu tras rowerowych na terenie Mrągowa. Właśnie trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. A swoje opinie można wyrażać do 08.07.2016 roku wypełniając ankietę.
Ale to nie koniec! Stowarzyszenie LOT „Ziemia Mrągowska” do końca tego roku przeniesie rower do wirtualnej rzeczywistości. Niemożliwe? W dobie rosnącej popularności różnorodnych aplikacji na smartphony nie mogło zabraknąć rozwiązania dedykowanego rowerzystom pokonującym kilometry po mazurskich szutrach. Wychodząc naprzeciw potrzebom XXI wieku, gdzie w zdecydowanej większości aktywność rozpoczyna się w Internecie, do końca tego roku powstanie aplikacja uwzględniającą m.in. technologię AR, popularnie zwaną rozszerzoną rzeczywistością oraz stronę internetową poświęconą turystyce aktywnej. Wszystko dzięki projektowi „AktywnyNaRowerze”, na który LOT otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki i wsparcie z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zadanie finansowo wspiera również Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie.
Projekt "Aktywny na rowerze" dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. |
Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. |
Zadanie wspiera Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. |