4 - 6 sierpnia 2017
Koncert Galowy w dniu 5 sierpnia 2017, godz. 19.00
- koncert biletowany

Pozostałe wydarzenia Festiwalu są bezpłatne

Program Festiwalu

4 sierpnia 2017 (piątek)

godz. 16.00 – 20.00 Mała Gala Kresowa - Uroczyste otwarcie Festiwalu połączone z występami zespołów, prezentacją rękodzieła i malarstwa, kiermaszami
Plac Unii Europejskiej

godz. 17.00 Wieczór poezji
Centrum Kultury i Turystyki – sala kameralna

godz. 20.00 Wieczornica Kresowa
Centrum Kultury i Turystyki – sala widowiskowa


5 sierpnia 2017 (sobota)

godz. 11.00 Kresowe spotkania z muzyką i poezją
Plac Jana Pawła II

godz. 13.00 – 17.00 Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa
Plac Unii Europejskiej

godz. 14.00 Konferencja prasowa
Centrum Kultury i Turystyki – sala orbita

godz. 16.00 Wernisaż malarstwa artystów plastyków z Kresów
Centrum Kultury i Turystyki – sala kameralna

godz. 19.00 KONCERT GALOWY koncert biletowany
Amfiteatr nad Jeziorem Czos

 
6 sierpnia 2017 (niedziela)

godz. 10.30 Uroczysta msza święta z udziałem poetów i zespołów kresowych
Kościół świętego Wojciecha

godz. 11.30 – 15.30 Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa, kiermasze
Plac Unii Europejskiej

godz. 15.30 – 16.30 Korowód ulicami miasta
(od ul. Sobczyńskiego do pl. Jana Pawła II, ul. Królewiecką do UM i promenadą do Amfiteatru nad jeziorem Czos.)

godz. 16.30 KONCERT  - Uroczyste zamkniecie 23. Festiwalu Kultury Kresowej
Amfiteatr nad Jeziorem Czos

Ponadto:

Wystawa historyczna "150. Rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego" - Ryszarda Bitowta
Wystawa fotograficzna "22 lata Festiwalu Kultury Kresowej" - Jerzego Karpowicza
Wystawa plakatu festiwalowego - Piotra Dondajewskiego
Centrum Kultury i Turystyki

Gośćmi tegorocznego Festiwalu będą:

z Ukrainy:
Zespół taneczno-śpiewaczy „Polska Nuta” z Odessy, założony w 2013 roku. przy Narodowo-Kulturalnym Stowarzyszeniu Polaków w Odessie. Uczestniczył w licznych koncertach w Odessie oraz obwodzie odeskim. Kilkakrotnie wyjeżdżał z koncertami do Polski. Zespół jest organizatorem ekumenicznego festiwalu kolęd „Melodie Bożego Narodzenia”. W styczniu 2017 r. w Odessie odbyła się IV edycja tego festiwalu. Kierownik zespołu – Wiktor Pajgert, muzyk, kompozytor, aranżer.

Zespół taneczno-śpiewaczy „Podolski kwiat” z Koziatynia, zrzeszający uczniów Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Koziatyniu na Podolu. Uczestnicy zespołu od 2010 r.  aktywnie uczestniczą w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” (ratowanie polskich nekropolii na Kresach). Program zespołu to pieśni patriotyczne, biesiadne, ludowe oraz ukraińskie pieśni ludowe Kierownik zespołu Natalia Czajkowska, muzyk, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Koziatyniu.

Kwiaty Bukowiny (Bukowina)

Kapela „Lwowska Fala” ze Lwowa,  powstała w 1999 r. Kapela jest stałym uczestnikiem akademii 3 Maja oraz 11 listopada we Lwowie. W 2001 r. przygrywała zespołowi Pieśni i Tańca „Weseli lwowiacy” podczas występu przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II podczas Jego spotkania z młodzieżą we Lwowie. Wystąpiła w Klasztorze Sióstr Rodziny Maryi w Warszawie, dała półgodzinny koncert w siedzibie zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Na zaproszenie zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – występowała na kolejnej rocznicy założenia zespołu. Z okazji 350 rocznicy Ślubów Jana Kazimierza kapela wystąpiła we Lwowie przed przedstawicielami rządu RP. Kapela koncertowała na Ukrainie, w Polsce, Republice Czeskiej. Została zdobywcą Pucharu Prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ratowania Folkloru Miejskiego za najlepsze wykonanie pieśni i melodii lwowskich; w 2005 r. w Mrągowie odznaczona przez Ninę Terentiew nagrodą dyrektora TVP 2. Założycielem, kierownikiem i solistą jest Edward Sosulski.

Zespół wokalny „Podolskie świderki” z Koziatyna, założony w 2011 r. przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Koziatyniu na Podolu. Osiem młodych osób polskiego pochodzenia uwielbiających śpiewać złote polskie przeboje lat 80-ch XX wieku. I w taki niezwykły sposób zachowują polską kulturę na Kresach. W 2016 r. zespół zdobył I. nagrodę biorąc udział w Konkursie Polskiej Piosenki w Czerniowcach. Kierownik zespołu Natalia Czajkowska, muzyk, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Koziatyniu.

z Białorusi:
Taneczny zespół „Słoneczko” działający przy Domu Polskim w Borysowie od roku 2001. W repertuarze są tańce polskie, białoruskie oraz regionalne. Każdy taniec - to barwne pozostające w pamięci widowisko.  Zespół bierze udział we wszystkich imprezach, zorganizowanych przez Dom Polski – Dzień Niepodległości Polski, Boże Narodzenie, Wielkanoc, Koniec roku szkolnego, Dni Polskiej Kultury w Borysowie. Zespół bierze udział w różnych obwodowych, państwowych i międzynarodowych festiwalach i konkursach. Skarbonka zwycięstw zespołu z każdym rokiem uzupełnia się. Zespół brał udział w Międzynarodowym Folklorystycznym Festiwalu w Siedlcach (Polska), Międzynarodowym Folklorystycznym Festiwalu w Węgorzewo (Polska), Międzynarodowym Folklorystycznym Festiwalu w Rimini (Włochy), Międzynarodowym Festiwalu „Sympacija Euro-Parków, Praga (Czechy), Międzynarodowym Festiwalu „Zimowa bajka” Praga (Czechy),  Międzynarodowym Festiwalu Kraniewo (Bułgaria), Międzynarodowym Festiwalu Słoneczny brzeg (Bułgaria), Międzynarodowym Festiwalu Słowiańskich kultur (Słowacja) i inn. Kierownikiem jest pani Susana Kolcowa.

Kapela "Jednym głosem" z Mińska, powstał przy Związku Polaków na Białorusi w 2015 r. W programie zespołu  znajdują się popularne polskie piosenki estradowe i ludowe. W 2016 r. zespół  brał udział  w Xlll Ogólnopolskim Koncercie Charytatywnym na rzecz pomocy Rodakom na Ukrainie i Białorusi. Jest laureatem I stopnia  Międzynarodowego Festiwalu Poloneza w Warszawie, zajął pierwsze miejsce na V Festiwalu Piosenki  Anny German "Eurydyka" w Mińsku. Kierownikiem kapeli jest Aleksiej Grebienko

Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Raduńskie słowiki” pochodzący z Radunia, miejscowości liczącej niewiele ponad dwa tysiące mieszkańców. Celem działalności zespołu jest upowszechnianie i promowanie polskich tradycji ludowych i narodowych w kraju i za granicą oraz rozwijanie wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży. "Raduńskie Słowiki" powstały przed 25 laty. Dzisiaj w zespole śpiewa i tańczy ponad 60-ciu uczniów ze szkoły średniej, są to chłopcy o dziewczyny w wieku od pięciu do 17 lat. Do repertuaru zespołu nalezą tańce polskie, a także białoruskie. Ten ciągły proces twórczy pomaga tancerzom bliżej poznać i zrozumieć kulturę białoruskiego i polskiego narodu, zobaczyć wspólne cechy tradycyjne i kulturowe sąsiednich państw. W ciągu 25 lat zespół działa pod patronatem konsulatu generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie. Instrumenty muzyczne i stroje, które zostały podarowane przez konsulat pozwalają donieść do widza piękno i wyjątkowość polskich tańców z różnych regionów.

Polski zespół ludowy „Kresowiacy” z Lidy, powstały pod koniec lat 80-tych, gdy sytuacja polityczna umożliwiła tworzenie polskich organizacji na terenach włączonych do byłego Związku Radzieckiego, powstał w m. Lidzie na Białorusi Klub Miłośników Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza. Była to pierwsza polska organizacja w ZSRR. Od 1991 roku zespół działa przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej. Wśród założycieli znalazło się kilku muzyków-entuzjastów, którzy stali się trzonem zespołu. Kierownikiem został utalentowany muzyk ś.p. Stanisław Januszkiewicz. Obrali nazwę „Kresowiacy”. Zespół zadebiutował na lidzkiej scenie 6 stycznia 1990 roku teatralno-muzycznym przedstawieniem polskich kolęd. Następnie były programy „Z dymem pożarów” z okazji rocznicy niepodległości oraz „Katyń”.

Zaledwie kilku członków chóru posiada wykształcenie muzyczne. Pomimo tego, dzięki wysokim wymaganiom stawianym przez dyrygenta, wytężonej pracy i ogromnym talentom, chór osiągnął bardzo wysoki poziom artystyczny. Śpiewa na cztery głosy z akompaniamentem, a także a capella. Delikatny śpiew, czysta intonacja głosów, precyzyjne opracowanie muzyczne każdego utworu, niepowtarzalny, bogaty repertuar wyróżniają ten chór spośród innych. Chór aktywnie koncertuje na Białorusi i w Polsce, został wyróżniony na wielu festiwalach i konkursach. Wysoki kunszt wykonawców został potwierdzony nadaniem honorowego tytułu „Ludowy” przez władze białoruskie w 2001 roku oraz odznaki honorowej „Zasłużony dla kultury polskiej” nadanej w 2005 roku przez Ministra Kultury Polski.

Repertuar obejmuje: utwory klasyczne takich kompozytorów jak m.in. Beethoven, Mozart, Schubert, pieśni ludowe i regionalne w opracowaniu własnym, pieśni polskich autorów jak Moniuszko, Lutosławski, Matlakiewicz, pieśni patriotyczne, w tym chóralne utwory z opery „Krakowiacy i górale” Bogusławskiego, pieśni religijne, w tym liturgiczne i kolędy, a także utwory estradowe. Chór śpiewa zasadniczo w języku polskim, a także angielskim, białoruskim, ukraińskim, rosyjskim oraz po łacinie.

W swym dorobku artystycznym artyści posiadają trzy płyty kompaktowe: pieśni ludowe (1999 r.), kolędy (2000 r.), piosenki razem śpiewane (2011 r.).

Wokalny zespół młodzieżowo – estradowy „Wszystko w porządku”, działający przy Domu Polskim w Borysowie od roku 2010 r. Zespół  bierze udział w imprezach okolicznościowych, zorganizowanych przez Dom Polski w Borysewie – Dzień Niepodległości, Boże Narodzenie, Wielkanoc, Koniec roku szkolnego, Dni Polskiej Kultury w Borysowie oraz w  festiwalach, konkursach organizowanych przez Ambasadę RP w Mińsku, Macierz Szkolną w Mińsku i inne. W październiku 2016 r. zespół uczestniczył w V Festiwalu „Eurydyka” w Mińsku i otrzymał wyróżnienie. W styczniu tego roku uczestniczyli w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika gdzie zajęli I miejsce.

z Litwy:

Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „Wilia”, który jest najstarszym zespołem na Wileńszczyźnie i  już 55 lat propaguje polską kulturę, folklor i tradycje na Litwie, jak też poza jej granicami. Zespół bierze aktywny udział w krajowych oraz międzynarodowych festiwalach i przeglądach, ma na swym koncie ponad 1500 koncertów na różnych scenach Litwy i poza jej granicami. Za całokształt działalności artystycznej i kultywowanie tradycji polskich na Litwie zespół został wyróżniony wieloma odznakami Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej. Zespół ma w swoim repertuarze polskie tańce narodowe, suity regionalne z prawie wszystkich regionów Polski oraz bliskie sercu pieśni i tańce Ziemi wileńskiej.

Kapela Suderwianie

Kapela Wesołe Wilno z Mickun, powstała w 2008 roku z inicjatywy znanego wszystkim Wincuka (Dominika Kuziniewicza). Kapela przede wszystkim gra repertuar składający się z piosenek folkloru miejskiego z Polski i USA.

Trio Hanki


gośćmi Wieczoru Poezji będą:

Sonia Charenko z Odessy, 

Janina Grigorowicz z Brześcia, poetka, pisząca wiersze po polsku, białorusku i po rosyjsku. W swoim dorobku ma dziewięć tomików wierszy. Należy do Związku Pisarzy Białorusi. Uczestniczy w życiu polskiej diaspory, jest słuchaczką Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Brześciu.

Grzegorz Igor Dalkiewicz z Grodna, autor licznych publikacji o tematyce publicystyczno-historycznej w Polsce oraz na łamach „Magazynu Polskiego”, pisma ZPB. Poeta,  jego wiersze drukowano na Białorusi i w Polsce. Uczestnik i kierownik wypraw geograficznych na Pacyfiku, Dalekim Wschodzie i Wschodniej Syberii,  inicjator  nazewnictwa polskiego na cześć słynnych Polaków – zesłańców na tamte tereny.  W roku 1990 założył Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Ogniwo” w Irkucku. Malarz, członek Towarzystwa Plastyków Polskich na Białorusi od początku jego założenia.

w konferencji udział wezmą:

Apolonia Skakowska – Dyrektor Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. Stanisława Moniuszki – Wilno

Emilia Chmielowa - Prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie  - Lwów

Teresa Teterycz - Członek Zarządu Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie - Mościska

Anrzelika Orechwo – Przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi

Andrzej Paczobut – Członek Zarządu głównego Związku Polaków na Białorusi

Renata Dziemiańczuk – Wiceprezes Związku Polaków na Białorusi ds. kultury

Teresa Maria Dutkiewicz - od 23 lat redaktor naczelny czasopisma FOPnU „Nasze Drogi”, wiceprezes FOPnU, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich na Ukrainie, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Polskich Dziennikarzy, Pisarzy i Artystów „Arena”.

Elżbieta Korowiecka - od 2000 roku członek redakcji czasopisma FOPnU „Nasze Drogi”

Irena Waluś Dziennikarka. Działaczka ZPB. Red. naczelna miesięcznika ZPB „Magazyn Polski”.

Władysława Borysik Lingwistka z wykształcenia, dziennikarka z zamiłowania współpracująca z „Magazynem Polskim”, pismem ZPB, portalem hrodna.life. Swoje publikacje podpisuje panieńskim nazwiskiem Kulikowska.

uczestnicy pleneru malarskiego:

Mieczysław Maławski - absolwent Wydziału Ceramiki Artystycznej Lwowskiego Instytutu Sztuki Użytkowej. Twórczość artysty jest bardzo zróżnicowana, od ceramiki artystycznej, poprzez malarstwo, po grafikę. Działalność artystyczną łączy z pracą pedagogiczną; jest profesorem w Katedrze Ceramiki Artystycznej Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Władysław Maławski - w 2001 r. ukończył Kolegium Sztuki Dekoracyjnej im. I. Trusza we Lwowie i rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa Sakralnego Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestniczy w międzynarodowych plenerach malarskich i wystawach zbiorowych. Prezes Lwowskiego Klubu Młodych Artystów „Skrzydła”.

Aleksander Bołdakow - urodził się w 1979 roku w Postawach. W latach 1997 – 2002 studiował plastykę na Grodzieńskim Uniwersytecie Państwowym im. J. Kupały. 2006-2012 – Białoruska Państwowa Akademia Sztuk Pięknych (kierunek scenografia). Od 2002 roku uczestniczy w krajowych i międzynarodowych wystawach oraz projektach artystycznych. Od 2010 roku należy do Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB, a od 2012 roku jest członkiem Białoruskiego Związku Artystów Plastyków.

Walentyna Szoba - urodzona w Mozyrze, obwód homelski. W roku 1989 ukończyła Białoruski Państwowy Instytut Artystyczno- Teatralny, Wydział Grafiki.  Od 1991 roku jest członkiem Białoruskiego Związku Malarzy. Laureatka kilku nagród, w tym nagrody „Za twórcze osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki” im. A. Dubko w roku 2004. Jej znajdują się w Narodowym Muzeum Sztuki  Białorusi, Grodzieńskim Historyczno- Archeologicznym, Muzeum Sztuki Współczesnej w Mińsku, w zbiorach Białoruskiego Związku Malarzy. Mieszka i pracuje w Grodnie. Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Mińsku, Brześciu, Grodnie, Wrocławiu, Genewie, Limoges we Francji, San Benedetta del Toro i Fivizzano we Włoszech. Od 2010 roku należy do Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB

z rękodziełem gościć będziemy:

Henryka Strzałkowska /koronkarstwo/, należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych przy ZPB. Przez całe swoje życie zajmuje się koronkarstwem. Ten rodzaj robótek daje możliwość tworzenia własnych wzorów i form. Wykorzystuje rózne style szydełkowania: styl rustykalny, patchwarkowy, brygijski, wzore śiatkowe i inne. Wykonuje serwetki duże i małe, firanki, obrusy, ubrania, aniołki, motyle, biżuterię, wydmuszki oraz ozdoby choinkowe. Wielokrotnie prezentowała swoje prace w Domu Polonii w Warszawie, na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, na Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, na Dniach Folkloru w Częstochowie, na Międzynarodowych Targach Agroturystyki w Sokołowie Podlaskim. Każdego roku bierze udział w Grodzieńskim Jarmarku Kaziukowym, organizowanym przez ZPB. Swoi prasce prezentuje najbliższym przyjaciołom i znajomym, co przynosi jej wielką radość i satysfakcję z tego, że ich mieszkania stają się jeszcze piękniejsze i przytulniejsze.

Eugeniusz Błudow /wyroby ze słomy/, należy do Towarzystwa Twórców Ludowych przy ZPB. Jest twórcą ludowym oraz  badaczem  kultury materialnej na Grodzieńszczyźnie.  Jest znany z wyrobów ze słomy,  plecenia z wikliny, tkactwa ludowego. Corocznie bierze udział w festiwalach kultury  ludowej. Prowadzi warsztaty plecenia ze słomy zarówno na Białorusi jak i w Polsce.

 

Koncert Galowy w dniu 5 sierpnia 2017, godz. 19.00 jest koncertem biletowanym. Pozostałe wydarzenia Festiwalu są bezpłatne.

Uprzejmie informujemy, że rozpoczęła się w systemie ebilet internetowa sprzedaż biletów na tegoroczny „Festiwal Kultury Kresowej".

Wydruk biletu  z systemu dla poszczególnych klientów następuje po wpłacie kwoty na konto Centrum Kultury i Turystyki. Bilety będą przechowywane dla Państwa w Centrum Kultury i Turystyki i będzie je można odebrać w dogodnym dla Państwa terminie.

Termin Festiwalu: 4 - 6 sierpnia 2017 r. Koncert Galowy 5 sierpnia godz. 19.00

* Nie wysyłamy biletów pod wskazany adres - odbiór na miejscu.

* Rezerwacja otrzymuje status pełnej rezerwacji w momencie wpłaty na wskazany rachunek, o którym  jesteście Państwo informowani drogą mailową, dodatkowo w przesłanej informacji jest zawarta propozycja miejsc i wysokość kwoty do wpłaty.

* Okres ważności rezerwacji upływa po 7 dniach roboczych (okres ważności rezerwacji jest liczony od  otrzymania szczegółowych informacji dotyczących rezerwacji).  Po nieopłaceniu rezerwacji w ciągu 7 dni rezerwacja zostaje anulowana, a bilety  wracają do ponownej sprzedaży.

*Uwaga! Chęć otrzymania faktury za zakup biletów prosimy zgłaszać przy dokonywaniu rezerwacji.
 

Dane dotyczące naszego konta:

Centrum Kultury i Turystyki
ul. Warszawska 26
11-700 Mrągowo

Numer rachunku: 85 2030 0045 1110 0000 0263 3580

z dopiskiem w treści przelewu "rezerwacja biletów na Festiwal Kultury Kresowej"
+  (nazwisko, imię osoby rezerwującej)


Bilety do nabycia w recepcji CKiT w Mrągowie, ul. Warszawska 26, w godz. 14.00 - 22. 00 (tel: 89 743 34 66, 89 743 34 73) lub on-line w systemie e-bilet i ekobilet.

Ceny biletów w Centrum Kultury i Turystyki:


Strefa VIP   70 zł
I – miejsca  55 zł
II -  miejsca 45 zł
III- miejsca  25 zł