Spośród 21 złożonych wniosków na kwotę ponad 800 000 zł, 18 zadań weźmie udział w głosowaniu w ramach Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018. Spośród zadań "miękkich" wybrane będą zadania na łączną kwotę zadań nie większą niż 50 000 zł. Z kolei z zadań inwestycyjnych - łączna kwota zadań nie przekroczy 300 000 zł. O tym, które zostaną zrealizowane zadecydują oczywiście mieszkańcy naszego miasta.Głosowanie rozpocznie się w piątek 22 września 2017 r.

Lista projektów zaakceptowanych w ramach MBO na 2018

Zestawienie zadań inwestycyjnych:


1. Budowa miejsc postojowych dla samochodów i remont chodnika na os. Mazurskim

Opis zadania: Celem zadania jest powiększenie ilości miejsc parkingowych, zwiększenie bezpieczeństwa, poprawa estetyki osiedla Mazurskiego. Zadanie dot. remontu odcinka chodnika, budowa 28 miejsc postojowych dla samochodów.

Koszt: 100 000 zł

Autor: Grzegorz Parda

2. Estetyzacja i doposażenie os. Nikutowa

Opis zadania: Celem zadania jest: likwidacja dziury w ziemi w sąsiedztwie sklepu osiedlowego; zakup i montaż ławek (12 sztuk); zakup i montaż przyrządów do ćwiczeń dla dorosłych (6 sztuk); reaktywacja boiska do siatkówki (zakup mini bramki, mini kosza i słupków do siatkówki; zakup latarni ulicznej (1 sztuka); wymiana nawierzchni chodnika przy budynkach mieszkalnych; zakup koszy na psie odchody

Koszt: 100 000 zł

Autorzy: Krystyna Ruban / Krzysztof Marczenko

3. Wybieg/plac zabaw dla psów na polanie przy ul. Moniuszki

Opis zadania: Zadanie zakłada przeznaczenie przestrzeni 40m2 dla pupili, by mogły one w sposób nie budzący strachu spożytkować swoją energię. Ogrodzona przestrzeń z 12 urządzeniami do zabawy dla psów, wyposażona w regulamin, wieszak na smycze, psią toaletę, kosz na zwierzęce odchody oraz 2 ławki do siedzenia.

Koszt: 69 779,37 zł

Autor: Ewa Szałachowska

4. Plac zabaw na os. Ptasim

Opis zadania: Zadanie zakłada stworzenie miejsca do zabaw dla rodzin z małymi dziećmi, by dzieci wraz z rodzicami mogły spędzać wolny czas. Powstanie ogrodzony plac zabaw.

Koszt: 81 445,40 zł

Autor: Krzysztof Jabłoński

5. Trybuny sportowe przy boisku SP1, przy ul. Bohaterów Warszawy

Opis zadania: Celem projektu jest rozmieszczenie siedzisk, które byłyby amfiteatrem i trybunami. Jego umiejscowienie byłoby w pobliżu lodowiska i placu zabaw. Miejsce to mogłoby się stać miejscem integracji działalności mieszkańców.

Koszt: 60 000 zł

Autor: Arkadiusz Sowiński

6. Mrągowski Parkour Park

Opis zadania: Projekt zakłada, że Mrągowski Parkour będzie miejscem aktywności ruchowej zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. W Mrągowie jest spore grono osób trenujących parkour, freerunning oraz street workout. Z braku miejsca osoby uprawiające te dyscypliny spotykają się z dezaprobatą społeczeństwa oraz interwencjami służb porządkowych w trakcie treningów przeprowadzanych w przestrzeni publicznej.

Koszt: 98 769 zł

Autorzy: Michał Nosek / Rafał Kraska

7. Doposażenie placu zabaw w przy ul. Bohaterów Warszawy

Opis zadania: Doposażenie placu zabaw, by uczynić je dostępnymi dla wspólnej zabawy dla wszystkich dzieci. Huśtawka typu "Bocianie Gniazdo" oraz trampolina pozwala na wspólną zabawę dla dzieci chodzących, siedzących i raczkujących. W mieście jest tylko jedna tego typu huśtawka, z której korzystają jedynie dzieci z przedszkola.

Koszt: 33 210 zł

Autor: Dorota Krzemińska

8. Przebieralnia na plaży miejskiej przy os. Grunwaldzkim

Opis zadania: Na plaży nie ma możliwości przebrania odzieży plażowej. Sytuacja taka zmusza do szukania ustronnych miejsc. Na innych plażach znajdują się przebieralnie, a ludzie chętnie z nich korzystają.

Koszt: 7 626 zł

Autor: Dorota Krzemińska

9. Kompleks Street workout w Mrągowie

Opis zadania: Propozycja nawiązuje i rozwija zadanie "Budowa bramy treningowej do treningu funkcjonalnego", które zdobyło poparcie mieszkańców w MBO 2017r. Zadanie przewiduje pokrycie bezpieczną nawierzchnią terenu o powierzchni 6,5m x 7,5m, zakup i montaż urządzeń do street workout`u (treningu ulicznego), poręczy gimnastycznych, a także montaż elementów małej architektury ławek (4 szt.), przeznaczonych dla publiczności i opiekunów.

Koszt: 90 000 zł

Autorzy: Donata Kobylińska-Durka / Maciej Kaźmierski

Zestawienie zadań nienwestycyjnych:

1. Wszyscy chętnie czytamy książki w Mrągowie

Opis zadania: Zadanie zakłada zakup współczesnych zbiorów specjalistycznych (filmów, audiobooków, płyt, itp.) dla Biblioteki Publicznej i Szkolnej. Każda biblioteka ma być uzupełniona w najnowsze wydawnictwa. Projekt zakłada promocję czytelnictwa w Mrągowie.

Koszt: 6 000 zł

Autor: Rafał Chróst

2.Trener osiedlowy – zajęcia ruchowe dla mieszkańców Mrągowa

Opis zadania: Atrakcyjne, bezpieczne, całkowicie darmowe zajęcia animacji czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i seniorów. Ci mieszkańcy byliby pod opieką instruktorów w obiektach sportowych (np. siłownia na wolnym powietrzu), mogliby korzystać z ich opieki przez cały rok.

Koszt: 6 000 zł

Autorzy:  Rafał Chróst

3. Mrągowo złapane w fotografii – konkurs i produkcja pocztówek

Opis zadania: Zadanie zakłada ukazanie miasta na fotografii z punktu widzenia mieszkańców. Tematem fotografii będą: ludzie, mrągowskie festiwale, architektura i natura, a także miasto widziane wiosną, latem, jesienią i zimą. Z najlepszych zdjęć powstaną pocztówki.

Koszt: 10 000 zł

Autor: Wojciech Koliński

4. Mrągowo kwiatem malowane – Kameralny Festiwal Zdrowia

Opis zadania: Zadanie ma na celu ukazanie walorów miasta poprzez wystawę fotografii kwiatowych ogródków przydomowych działkowych. Seminarium będzie działaniem dla zdrowia mieszkańców, w celu prezentacji nowych technik relaksacyjnych w środowisku naturalnym i domowym, bezpłatnych badań parametrów ciała, konsultacji z dietoterapeutą, prezentacji specjalistycznych suplementów diety i kosmetyków opartych na naturalnych produktach.

Koszt: 10 000 zł

Autor: Zofia Wojciechowska

5. Szklane stare miasto

Opis zadania: Zadanie polega na postawieniu w przestrzeni miejskiej 6 szklanych tablic przedstawiających historyczne obiekty i miejsca oraz dawną zabudowę, która obecnie już nie istnieje lub w znacznym stopniu została zmieniona. Stare fotografie lub widokówki Mrągowa zostaną umieszczone na tafli z przezroczystego szkła akrylowego, które umożliwia porównanie wyglądu miejsc dawnych z aktualnymi.

Koszt: 10 000 zł

Autor: Agnieszka Rodnicka-Szczepanik

6. Zakręceni informacją

Opis zadania: Zadanie polega na wykonaniu i postawieniu innowacyjnego systemu prezentacji wydarzeń w Mrągowie. Treści byłyby prezentowane na powierzchni obracanych brył przestrzennych umieszczonych na stalowej konstrukcji.

Koszt: 10 000 zł

Autor: Klaudia Wróbel

7. #Mrągowo (hasztag Mrągowo)

Opis zadania: Zadanie polega na wykonaniu i postawieniu na Skwerze Jana Pawła II w Mrągowie wielkogabarytowych, podświetlanych liter tworzących kolorowy napis "#Mrągowo". Zewnętrzny napis ustawiony w centrum miasta będzie idealnym miejscem, gdzie zarówno mieszkańcy jak i turyści będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z amfiteatrem w tle

Koszt: 10 000 zł

Autor: Mariusz Szapiel

8. Wolna książka – plenerowa biblioteka

Opis zadania: Akcje bookcrossingowe /uwalniania książki/ stanowią szeroko rozumianą promocję czytelnictwa, bezpłatny dostęp do książki poza biblioteką, dostęp przez całą dobę. Zadnie będzie polegać na wykonaniu 3 metalowych skrzynek bookcrossingowych i umieszczenie na terenie miasta

Koszt: 8 300 zł

Autor: Jan Szymański

9. Mrągowo … od drzwi do drzwi

Opis zadania: Przygotowanie i wydanie przewodnika o Mrągowie, prezentującego piękno architektury miasta. Publikacja ukaże cenne detale architektoniczne (stolarkę zabytkowych drzwi), zachowanych w XIX i XX-wiecznych kamienicach. W publikacji zilustrowane i opisane zostaną najciekawsze przykłady architektury 25 miejsc oraz opisy min. 5 historii "kryjących się za drzwiami".

Koszt: 10 000 zł

Autor: Donata Kobylińska-Durka