15. OBJAZDOWY FESTIWAL FILMOWY. WATCH DOCS. PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE. z końcem września zagości w Mrągowie.

Ideą Festiwalu jest zaprezentowanie szerokiej publiczności tematyki praw człowieka, poprzez wybitne dokumenty filmowe z całego świata. Watch Docs realizowany jest dzięki Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Społecznemu Instytutowi  Filmowemu, którzy organizują we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski, w tym również z CKiT to przedsięwzięcie.

P R O G R A M

Czwartek 28 września

godz. 16.00 ZRÓB SOBIE KRAJ
                    
80' , 2016 Francja reżyser: Antony Butts / zdjęcia: Antony Butts / montaż: Scott Stevenson / produkcja: Artline Films

Anthony Butts w swoim nowym filmie przygląda się od wewnątrz powstaniu samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy. Towarzysząc z kamerą czołowym postaciom pierwszej fazy konfliktu w Donbasie, brytyjski reżyser przybliża nam rzeczywistość odległą od wyobrażeń ukształtowanych przez media. Z jednej strony ujawnia korupcję, nepotyzm i wyborcze oszustwa przywódców tzw. „Noworosji”, z drugiej – uświadamia nam, że do władzy pomógł im dojść autentyczny społeczny protest. Butts, który od lat kręci filmy w Rosji (był m.in. autorem zdjęć do filmu „Pussy Riot. Modlitwa Punka”) wie, jak zdobyć zaufanie swoich bohaterów. Pakuje się z kamerą w zupełnie nieprawdopodobne sytuacje, a jego protagoniści z rozbrajającą dezynwolturą ujawniają skrywane przed opinią publiczną tajemnice. Jego film pokazuje także głębokie uzależnienie samozwańczej republiki od Rosji – polityczne, militarne i finansowe. Błyskawiczne kariery kończą się spektakularnymi upadkami, w strukturach nowej władzy miejscowych bardzo szybko zastępują „ludzie znikąd”, realizujący politykę Kremla. Tymczasem wśród ludności rośnie liczba niezadowolonych. Ale nowa władza nie potrzebuje już społecznego poparcia.

godz. 17.20      LUDZIE, KTÓRZY DOSZLI DO WŁADZY      
                         17 ' , 2015 Ukraina reżyser: Oleksiy Radynski & Tomáš Rafa / zdjęcia: Tomáš Rafa / montaż: Oleksiy Radynski, Tomáš Rafa /
                          produkcja: Lyuba Knorozok


Film Radyńskiego i Rafy to krótka migawka z Donbasu opanowanego przez prorosyjskich separatystów. Niestrudzona kamera w nieustannym ruchu chwyta urywki rzeczywistości: symbole nowej władzy, kolumnę wozów pancernych, posterunek kontrolny na szosie, wynoszone z samochodu trumny. Przypadkowo spotkany ochotnik z zapałem wykłada swoje racje, lamentująca kobieta wygraża władzom. To świat pogrążony w chaosie, niepewny, nerwowo oczekujący niespodziewanego ataku. Choć wszyscy mówią o pokoju, w powietrzu wisi wojna.

godz. 17.50      DŁUGI DYSTANS
                        
93 ' , 2016 Niemcy reżyser: Daniel Andreas Sager / zdjęcia: Julia Hönemann, Daniel Andreas Sager, Carina Neubohn /
                         montaż: Nadine Müller / produkcja: Filmakademie Baden-Württemberg, ZDF, Das kleine Fernsehspiel / thelongdistance.de/


Afrykańscy biegacze święcą triumfy w długodystansowych biegach na całym świecie. Niezależnie od tego, czy chodzi o maraton w Berlinie, Bostonie czy Seulu, na podium nieodmiennie stają reprezentanci Kenii bądź Etiopii. Daniel Sager w swoim pełnometrażowym debiucie przedstawia historię dwójki Kenijczyków: Eunice i Felixa, wypatrzonych przez niemieckiego menedżera w Afryce i sprowadzonych do Europy. Oboje zostawili w domu dzieci z rodzinami  i są mocno zdeterminowani, by odnieść sukces i zarobić dużo pieniędzy. Początkowe zauroczenie Europą szybko zmienia się w rozczarowanie: mimo nie najgorszych występów, za sprawą wysokich kosztów życia i prowizji menedżera ich zarobki okazują się bliskie zeru. By spełnić oczekiwania rodzin i niemieckiego gospodarza, muszą brać udział w kolejnych biegach, ale ile mogą znieść organizmy nieprzyzwyczajone do tak dużych obciążeń? Daniel Sager unika sensacyjnego tonu, a wyczucie rytmu i przemyślany montaż sprawiają, że jego film przykuwa uwagę do ostatniego ujęcia. Udało mu się pokazać  rzadko zauważaną stronę dzisiejszego sportu, której na próżno szukać w telewizyjnych relacjach, choć sposób, w jaki pokazuje zawody, poziomem realizacji nawet przekracza to, co znamy z TV.

godz. 19.30       TRZY ROZMOWY O ŻYCIU
                           25 ' , 2016 Polska reżyser: Julia Staniszewska / zdjęcia: Kacper Lisowski, Adam Palenta, Tomasz Wolski / montaż:
                            Adriana F. Castellanos / produkcja: Studio Munka SFP, Kijora


 Julia Staniszewska decyduje się zarejestrować trzy rozmowy ze swoją matką dotykające bardzo bolesnego tematu. Okazuje się, że te same pojęcia, takie jak zrozumienie, wsparcie i miłość, inaczej rozumie matka - lekarka i praktykująca katoliczka, a inaczej córka - agnostyczka, której dzieci przyszły na świat dzięki metodzie in vitro. Trudne pytania zadawane przez córkę wprowadzają niepokój w poukładanym przez dogmaty Kościoła świecie matki, a słowa matki nie mieszczą się w systemie wartości córki. Mimo upływu czasu między rozmowami i podejmowanych przez obie kobiety starań pozostaje między nimi wiele niezrozumienia i bólu. Dopiero pojawienie się wnuków wnosi do filmu radość i nadzieję na porozumienie i spokój. Nie tylko dla reżyserki i jej matki, ale także dla wielu matek i córek w Polsce.

 godz. 20.00    #MOJAUCIECZKA

                       90 ' , 2016 Niemcy reżyser: Elke Sasse / zdjęcia: x / montaż: Janine Dauterich / produkcja: Berlin Producers

W 2015 roku do Europy dotarła ogromna fala uchodźców. Wielu  miało przy sobie telefony komórkowe i niektórzy przy ich pomocy udokumentowali  swoją drogę. Elke Sasse dociera do takich właśnie osób i umieszcza w swoim filmie nagrania z ich ucieczek z Syrii, Afganistanu i Erytrei. Dzięki  temu świadectwu możemy zobaczyć, jak wyglądała ich droga do Europy, z  czym musieli się zmagać, jakie towarzyszyły im emocje, jak zorganizowane  są ich nielegalne przeprawy przez granice we współpracy z przemytnikami.  Szlaki ucieczek, które znaliśmy dotąd tylko z mediów, staną się realnymi  obrazami, a zza statystyk wyłonią się konkretne twarze, także dziecięce. Historie te mogą pozwolić lepiej zrozumieć motywację, która stoi za podjęciem  trudnej decyzji o ucieczce. W #My Escape widzimy historie tylko kilku osób, które szczęśliwie  dotarły do Niemiec. Nigdy nie zobaczymy nagrań z telefonów tych, którzy  mieli mniej szczęścia.
 

Piątek 29 września

godz. 16.00 IKONA
          51 ' , 2016 Polska reżyser: Wojciech Kasperski / zdjęcia:   Łukasz Żal / montaż: Tymek Wiskirski / produkcja: Delta Film

„Ikona” przywodzi na myśl wiek XIX, nie tylko przez skojarzenia z klasyczną literaturą rosyjską, z której jakby żywcem wyjęta jest postać prowincjonalnego, syberyjskiego psychiatry, snującego rozważania o tym, gdzie mieszka dusza. Symboliczny wydaje się też budynek carskiego więzienia 180 km na północ od Irkucka, w którym dziś mieści się szpital. Pięciu lekarzy opiekuje się tu tysiącem pacjentów. Bardzo trudno stąd wyjść. W praktyce jest to niemożliwe, jeśli nie przyjedzie po kogoś rodzina. W szpitalu oprócz chorych psychicznie spotkamy więc także nikomu niepotrzebnych starszych i młodych ludzi, dziewczynki z domu dziecka, dla których zabrakło tam łóżek, byłych rezydentów poprawczaka. Ten – według słów reżysera – „społeczny śmietnik” nie jest więc tylko figurą wykluczenia, jak w wielu przecież filmach o psychiatrycznych instytucjach, ale jego dojmująco dosłowną rzeczywistością. Rejestrowaną jednak z wielką wrażliwością i empatią, w czym spora z pewnością zasługa świetnej pracy operatorskiej Łukasza Żala. Wojciech Kasperski nie zatrzymuje się na poziomie społecznym, interesuje go egzystencjalny wymiar doświadczeń ludzi, z którymi dzielimy przecież wszystko to, co naprawdę istotne.

godz. 17.00     KWASSA KWASSA
                         19 ' , 2015 Dania, Wietnam reżyser: Tuan Andrew Nguyen & Superflex / zdjęcia: Ha Thuc Phu Nam / montaż: Tam
                        Webster / produkcja: Superflex, Marrakech Biennale


Wyspa Mayotte, francuska kolonia na Oceanie Indyjskim, jak magnes przyciąga mieszkańców sąsiednich wysp, marzących o lepszym życiu. Kwassa Kwassa to miejscowa nazwa, jaką określa się małe, niestabilne łódki, którymi próbują pokonać kilkudziesięciokilometrowy dystans dzielący najbliższy ląd od „europejskiej” enklawy. Obserwujemy przy pracy ludzi mozolnie, krok po kroku budujących łódź, która zabierze ich wraz z ich marzeniami o nowym początku w niebezpieczną podróż.

godz. 17.30     RUCHOMY CEL
                        30 ' , 2016 Dania reżyser: Tanja Wol Sorensen / zdjęcia: Tanja Wol Sorensen /montaż: Christian Einshøj, Anne Berg
                        Johannsen / produkcja: Bullitt Film


Ruby Alba Castaño Rodriguez całe życie poświęciła niesieniu pomocy cywilnym ofiarom kolumbijskiej wojny domowej. W pierwszych scenach filmu Tanji Wol Sørensen kobieta poprawia makijaż na tylnym siedzeniu masywnego SUVa. Przez moment kamera skupia się na kierującym auto ochroniarzu, pod którego udem możemy dostrzec schowany pistolet. Castaño Rodriguez doskonale zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw wiążących się z działalnością obrońców praw człowieka w Kolumbii. W jej ramionach ginęli przyjaciele, a ona sama śmierci uniknęła tylko dzięki analogowemu radiu, które nosiła w torebce i w którym zatrzymał się pocisk. Bez względu na to, jaka będzie przyszłość porozumienia pokojowego z lewicowymi rebeliantami z FARC, odrzuconego 2 października w powszechnym referendum, praca Castaño Rodriguez będzie trwała jeszcze przez wiele lat. Szacuje się bowiem, że trwający od 1964 r. konflikt zbrojny kosztował życie ponad 260 tys. osób, a 8 mln zmusił do opuszczenia swoich domów.

godz. 18.00       WALKA Z SZATANEM
                           75 ' , 2015 Polska reżyser: Konrad Szołajski / zdjęcia: Michał Ślusarczyk /montaż: Paweł Kowalik / produkcja: HBO
                           Europe, ZK Studio


Czy w dzisiejszych czasach można wypędzać złe duchy? Czy to domena książek o Harrym Potterze i RPG, czy otaczająca nas rzeczywistość? Egzorcyzmy nie są przesadnie popularne w Czechach, Holandii czy Francji, ale zostają jeszcze Polska, Włochy, Portugalia, Watykan... W Watykanie w 1998 roku papież Jan Paweł II przywrócił praktykę egzorcyzmów. Ten kierunek utrzymali także jego następcy. Warto w takim razie zastanowić się, czy wśród nas żyją opętani. A może zjawisko, które kojarzy nam się ze średniowiecznym zabobonem, zawsze towarzyszyło ludzkości i należy z nim nadal walczyć.... Rodzi się jednak wątpliwość, czy potrzebujący pomocy ludzie są w stanie ocenić, czy egzorcyzmy stanowią rzeczywistą odpowiedź na ich problemy. Reżyser, Konrad Szołajski, podjął próbę obserwacji tego zjawiska. Zdecydował się przez kilka lat towarzyszyć osobom, które wierzą, że są opętane i szukają pomocy u egzorcystów.

godz. 19.20     KTO MNIE TERAZ POKOCHA?   
                       86 ' , 2016 Izrael reżyser: Tomer Heymann & Barak Heymann / zdjęcia: Ital /Raziel / montaż: Ron Omer, Ido Mochrik, 
                       Roi Turnoy / produkcja: Heymann Brothers Films, Breaking Productions / heymannfilms.com/film/whos-gonna-
                       love-me-now


Przed siedemnastu laty odrzucony przez rodzinę Saar wyemigrował z Izraela i na stałe zamieszkał w Londynie. To orientacja seksualna była głównym powodem, dla którego musiał opuścić ojczyznę – Wielka Brytania pozwoliła mu uwolnić się od restrykcyjnych zasad regulujących życie w kibucu. Po kilkuletnim burzliwym okresie Saar wstąpił do gejowskiego chóru, gdzie znalazł poczucie wspólnotowości, którego nie zapewniła mu rodzina. W swoim najnowszym dokumencie bracia Tomer i Barak Heymann, twórcy filmów takich jak „Mr. Gaga” czy „Most na rzece Wadi”, po raz kolejny w niezwykle wyważony i jednocześnie dowcipny sposób podejmują temat heteronormatywności i akceptacji dla odmienności seksualnej w obrębie rodziny. Po latach spędzonych na emigracji Saar podejmuje decyzję o powrocie do Izraela. Jak będzie wyglądała jego konfrontacja z konserwatywnym ojcem, matką i rodzeństwem?

Zachęcamy również do obejrzenia wystawy OGRÓD CICHYCH BOHATERÓW - CHUSTY IMIENNE, która przygotowana została przez Stowarzyszenie Freunde Masurens e.V.  w porozumieniu z Panią Magdaleną Lewkowicz (nauczycielem historii, Ambasadorem Muzeum Polin).

Wyjątkowa ekspozycja prac rękodzielniczych - chust imiennych powstałych w ramach polsko-niemieckiego projektu dla młodzieży „GARTEN DER STILLEN HELDEN”, ma na celu przypomnieć cywilny ruch oporu i ludzką solidarność w czasach nazizmu. Młodzież przygotowała chusty wymiarów 40 x 50 cm, na których wyhaftowane są nazwiska ludzi, którzy pomagali prześladowanym w czasie wojny. Do każdej chusty przygotowano opis z historią bohatera. Ten wyjątkowy pomnik ma pokazać i opowiadać o ludzkiej odwadze, o tych którzy nie bali się pomagać innym w czasie wojny. Ten projekt to też wspaniały przykład współpracy na rzecz pojednania narodów oraz pamięci wielu szkół z Polski i Niemiec. Do projektu zgłosiły się następujące szkoły wraz z opiekunami: Szkoła Podstawowa w Krutyni; Zespół Szkół nr 2 w Mrągowie, I LO w Mrągowie, Zespół Szkół w Pieckach, Społeczne Liceum Ogólnokształcące im.Marion Dönhoff w Mikołajkach, IX Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie, Zespół Szkół nr 2 w Ełku, Niepubliczne Gimnazjum w Kamieńskich Młynach (koło Częstochowy), Szkoły z Hamburga.