W piątek 8 września 2017 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie na otwarcie wystawy „Ogród Cichych Bohaterów”.

Jest to wyjątkowa ekspozycja prac rękodzielniczych - chust imiennych powstałych w ramach polsko-niemieckiego projektu dla młodzieży „GARTEN DER STILLEN HELDEN”.

Stowarzyszenie Freunde Masurens e.V. w porozumieniu z Panią Magdaleną Lewkowicz (nauczycielem historii, Ambasadorem Muzeum Polin) przygotowało wyjątkowy projekt upamiętniający osoby ratujące życie cywilów w czasie okupacji czasów II wojny światowej.

„Ogród Cichych Bohaterów” - Chusty Imienne” ma na celu przypomnieć cywilny ruch oporu i ludzką solidarność w czasach nazizmu. Młodzież przygotowała chusty wymiarów 40 x 50 cm, na których wyhaftowane są nazwiska ludzi, którzy pomagali prześladowanym w czasie wojny. Do każdej chusty przygotowano opis z historią bohatera. Ten wyjątkowy pomnik ma pokazać i opowiadać o ludzkiej odwadze, o tych którzy nie bali się pomagać innym w czasie wojny. Ten projekt to też wspaniały przykład współpracy na rzecz pojednania narodów oraz pamięci wielu szkół z Polski i Niemiec.

Do projektu zgłosiły się następujące szkoły wraz z opiekunami:
- Szkoła Podstawowa w Krutyni;
- Zespół Szkół nr 2 w Mrągowie,
- I LO w Mrągowie,
- Zespół Szkół w Pieckach,
- Społeczne Liceum Ogólnokształcące im.Marion Dönhoff w Mikołajkach,
- IX Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie,
- Zespół Szkół nr 2 w Ełku,
- Niepubliczne Gimnazjum w Kamieńskich Młynach (koło Częstochowy),
- Szkoły z Hamburga