Tegoroczne Dni Mikołajek wypadają6-8 lipca 2018. Trzydniowa impreza to dobra muzyka, tradycyjne elementy i święto kolorów.

Trzydniowe "urodziny" miasta rozpoczną siękoncertem Ani Dąbrowskiej. Gwiazda polskiej muzyki pojawi się na scenie na pl. Wolności o godzinie 20.00.  Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów jest członkinią Akademii Fonograficznej ZPAV. Debiutowała 14 lat temu niezwykle dobrze przyjętym albumem "Samotność po zmierzchu". Ania wydała dotąd sześć albumów studyjnych, z których pięć trafiło na pierwsze miejsce listy sprzedaży OLiS w Polsce i uzyskało status platynowych. Jest jedną z najczęściej nominowanych artystek do Nagrody Muzycznej Fryderyk i obecnie ma na swoim koncie 34 nominacje w tym 9 wygranych statuetek. Do 2011 roku, łączna sprzedaż jej płyt w Polsce przekroczyła liczbę 250 tys. egzemplarzy.

Kolejny dzień to tradycyjnyFestiwal Rybny "Rybkę na Zdrowie". Wydarzenie kulinarne jest jednym z największych w Polsce poświęconych głównie promocji ryb słodkowodnych. Organizowane jest w Mikołajkach już od 11 lat i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Nic dziwnego, gdyż tylko tutaj można spróbować owoców mazurskich jezior przygotowanych na wiele sposobów, wziąć udział w konkursach przygotowanych przez kucharzy i przekonać się, że warto jeść ryby.

Sobotni wieczór to tradycyjnaparada statkówprzemykających między mostami, przez przesmyk łączący jeziora Mikołajskie i Tałty. W paradzie może wziąć udział każdy, kto odpowiednio wcześniej zgłosi się do organizatorów (Centrum Kultury "Kłobuk", e-mail: klobuk@mikolajki.pl). Oprawę pilotują ratownicy MOPR, strażacy, Inspektor Żeglugi Śródlądowej, Państwowa Straż Pożarna oraz mikołajscy policjanci.

Gdy statki bezpiecznie przycumują w wyznaczonych strefach, zgromadzeni widzowie podziwiać będąpokaz fajerwerków. Jest on preludium do występu sobotniej gwiazdy - na pl. Wolności o godzinie 23.30 pojawi sięSound'n'Grace. Chór, wykonujący muzykę gospel, soul, R&B i funk, powstał w 2005 roku. W czerwcu 2015 roku premierę miał debiutancki album studyjny grupy, zatytułowany Atom. 17 listopada 2017 roku premierę miał drugi album studyjny chóru, zatytułowany Życzenia.

8 lipca to zabawa dla wszystkich, którzy lubią odrobinę szaleństwa i dobrej muzyki. Na placu przed Centrum Kultury "Kłobuk" organizowany będziefestiwal "Splash of Colours". Święto kolorów to niepowtarzalne połączenie indyjskiego święta kolorów z imprezą przy najlepszej muzyce. Bedzie kolorowo, głośno i wesoło.