„Poznaj swoją tożsamość. Dziedzictwo kulturowe – drogą do przeciwdziałania przyczynom przestępczości” – zaproszenie na konferencję organizowaną przez Fundację DAJNA 14 grudnia 2018 r. w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie.
 
Czym jest cyberprzemoc i cyberprzestępczość? Jak na nią reagować i aktywizować dzieci do odejścia od komputerów i telefonów w oparciu o regionalne dziedzictwo kulturowe? O tym, gdzie poszukiwać śladów przeszłości i jak zainteresować młodzież lokalną historią i archeologią rozmawiać będą specjaliści na organizowanej przez Fundację Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna konferencji „Poznaj swoją tożsamość. Dziedzictwo kulturowe – drogą do przeciwdziałania przyczynom przestępczości”.
 
Konferencja odbędzie się 14 grudnia 2018 r. w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie (ul. Warszawska 26, Mrągowo) w godzinach 10:00-16:00.
 
Konferencja podsumowuje projekt „Poznaj swoją tożsamość. Dziedzictwo kulturowe – drogą do przeciwdziałania przyczynom przestępczości”, który jest współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości i objęty honorowym patronatem przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie. Celem projektu, realizowanego od lipca 2018 roku, było pokazanie uczniom szkół województwa warmińsko-mazurskiego alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego poza „siecią” oraz uświadomienie dzieci i młodzieży, jak łatwo złamać prawo i skrzywdzić drugą osobę.
 
Konferencja ma charakter szkoleniowy i jest skierowana do nauczycieli, pedagogów, psychologów, kuratorów, a także rodziców i opiekunów oraz wszystkich osób zainteresowanych problematyką cyberprzemocy, cyberprzestępczości, a także dziedzictwa kulturowego. Podczas spotkania przewidziane są interaktywne warsztaty tematyczne dotyczące popularyzacji dziedzictwa kulturowego oraz przeciwdziałania przyczynom przemocy i przestępczości w sieci. Ich zadaniem jest wskazanie dorosłym, jak pomóc młodym radzić sobie z negatywnymi zjawiskami związanymi z komunikacją za pomocą komputera czy telefonu oraz jak aktywizować dzieci i młodzież do poszukiwania nowych zainteresowań i pasji, przy wskazaniu, że współczesny świat nie kończy się jedynie na internecie.

W trakcie konferencji ogłoszone zostaną również wyniki wojewódzkiego konkursu artystycznego „Nie hejtuję - w czasie podróżuję”, połączone z wręczeniem nagród zwycięzcom oraz wystawą prac laureatów. Celem konkursu jest promowanie i upowszechnianie wiedzy na temat lokalnego dziedzictwa kulturowego, zachęcanie dzieci i młodzieży szkolnej województwa warmińsko-mazurskiego do poznawania historii swoich „małych ojczyzn”. Konkurs przeznaczony jest dla publicznych oraz niepublicznych szkół i placówek oświatowych (szkół podstawowych, gimnazjów, techników i liceów).

Konkurs, organizowany przez Fundację Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna, trwa jeszcze do końca miesiąca, a prace konkursowe można wysyłać do 30 listopada 2018. Więcej informacji, na temat konkursu wraz z regulaminem znaleźć można na
stronie Fundacji Dajna oraz fanpage’u Fundacji na Facebooku.
 
Wszystkich zainteresowanych udziałem w konferencji „Poznaj swoją tożsamość. Dziedzictwo kulturowe – drogą do przeciwdziałania przyczynom przestępczości” zapraszamy do wysyłania zgłoszeń na adres: office@dajna.org.pl
 
Uczestnictwo jest bezpłatne, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, liczy się kolejność zgłoszeń. Więcej informacji o programie konferencji znajduje się na stronie Fundacji Dajna.

Zarząd Fundacji Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna
office@dajna.org.pl
Agnieszka Jaremek
Wiceprezes Zarządu

Fundacja Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna
02-494 Warszawa, ul. Pana Tadeusza 6/8
tel.: +48 501-591-820
e-mail: office@dajna.org.pl
http://www.dajna.org.pl/
KRS: 0000478660