Powiat Działdowskipołożony jest na Pojezierzu Mazurskim w województwie warmińsko-mazurskim.

Działdowojest miastem powiatowym położonym na pograniczu Garbu Lubawskiego oraz Wzniesień Mławskich, nad rzeką Działdówką. Z ciekawszych zabytków miasta należy wymienić: gotyckikościół ewangelickiz XIV wieku przebudowany w XVII wieku i w latach 1927 – 1930, odrestaurowanyRatuszz 1796 roku. Zachowało się też około 30domówikamieniczek, głównie z XIX wieku.Ciekawostką historycznąjest fakt, że w lutym 1940 na terenie działdowskich koszar w centrum miasta, hitlerowcy zorganizowali obóz, który istniał do 1945 roku. Był to początkowo obóz przejściowy, a od maja 1940 przekształcono go w „wychowawczy obóz pracy” głównie dla więźniów politycznych. Głód, fatalne warunki sanitarne, bicie, mordercza gimnastyka, tortury i szykany powodowały ogromną śmiertelność. Zmarłych i pomordowanych grzebano w zbiorowych mogiłach na tzw. Górze Komornickiej wBiałutach.

Lidzbarkto malowniczo położone miasteczko nad Jeziorem Lidzbarskim, rzeką Wel oraz na terenie dwóch Parków Krajobrazowych. Miejscowość ta to wymarzone miejsce wypoczynku i rekreacji dla miłośników wędkowania, wycieczek pieszych, rowerowych i konnych. Miasto i Gmina leżą w południowo - zachodniej części województwa warmińsko - mazurskiego, naszlaku kajakowymrzeki Wel oraz nahistorycznym szlaku"Grunwaldzkim". Wśród walorów turystycznych okolic Lidzbarka dominują liczne lasy i jeziora. Ich położenie, urozmaicone brzegi, wysepki i zatoki przyciągają nie tyko turystów. Dla miłośników przyrody tereny Górznieńsko - Lidzbarskiego i Welskiego Parku Krajobrazowego zaskakują bogactwem natury, a przede wszystkim umożliwiają bezpośredni kontakt z rzadkimi, będącymi pod ochroną roślinami, z różnorodną zwierzyną i ptactwem.
Na terenie Górznieńsko - Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego zostały utworzonerezerwaty: "Ostrowy nad Brynicą", "Klonowo", "Jar Brynicy", "Szumny Zdrój", ”Czarny Bryńsk".

Welski Park Krajobrazowy
Miłośnicy przyrody mogą odwiedzić otwarte w 1998 roku Muzeum Przyrody oraz Muzeum Etnograficzne znajdujące się wJeleniu, które sukcesywnie zwiększa ilość interesujących eksponatów.
Cechą charakterystyczną jest zróżnicowana rzeźba terenu powstała w wyniku działalności lodowca i która tworzy przepiękne zakątki: jeziora z zatokami, półwyspami, wysokimi skarpami. Bagna i rozlewiska zajmują znaczną część parku. Na tych terenach można spotkać ciekawe ptaki, a w lasach rodzime gatunki zwierząt. W Parku znajdują sięrezerwaty: Ostrów Tarczyński, Bagno Kozina, Jezioro Neliwa oraz Rezerwat Piekiełko.

Gmina Płośnicapołożona jest w powiecie działdowskim. Region należy do obszaru Zielonych Płuc Polski. Część obszaru połączona jest z chronionym pięknem krajobrazu i stanowi otulinę Welskiego i Górznieńskiego Parku Krajobrazowego.

Miłośnicy przyrody, ciszy i spokoju mogą wybrać się na wypoczynek w okoliceTurzy MałejorazGródek. Do ciekawszych zabytków gminy warto zaliczyć:kościółparafialny p.w. św Barbary wPłośnicy,kościółp.w. Przemienienia Pańskiego wPrzełękui drewniany kościół wNiechłoninie, kościół św. Mikołaja wWielkim Łęckuorazpałace dworskiewTurzy Małejoraz wGródkachiRutkowicachz początku XX wieku.

Gmina Rybnojest położona w powiecie dziadowskim wśród mazurskich jezior. Dzięki swoim walorom takimi jak przyroda oraz atrakcje turystyczne region ten jest chętnie odwiedzany przez turystów. Wśród zabytków do tych najbardziej interesujących zaliczyć można: zabytkowykościółśw. Barbary wRumianie, którego początki sięgają XVI wieku. W 1714 roku zbudowano nową, drewnianą świątynię opierając się na stylu barokowym. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Warto zwrócić uwagę na wystrój wnętrza, a w szczególności na ołtarze: późnorenesansowy św. Krzyża, barokowy oraz główny z XVIII wieku. Organy pochodzą natomiast z 1909 roku. Obok kościoła znajduje się budynek plebanii z początku XX wieku. Teren wokół świątyni otoczony jest starymi lipami, które sąpomnikami przyrody. Najbardziej okazała z nich ma 423 cm obwodu.