SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ 

W  Rodelach znajduje się eklektyczny pałac wybudowany został w latach 1859-1861.

 

Rodele to wieś położona w powiecie kętrzyńskim w gminie Barciany. Jest to trasa Kętrzyn-Barciany.

 

Pałac wzniesiony został na rzucie prostokąta, jako budowla dwupoziomowa. Na osi wzdłużnej pałacu od strony frontowej i parku znajdują się dwa ryzality. Do reprezentacyjnego wejścia pałacu prowadzi wysoki podjazd. Z podjazdu przejście do pałacu przez podcień arkadawy pod rozległym tarasem. Duży tars znajduje się także od strony parku. Pałac przykryty jest dachem dwuspadowym. Na narożach dachu i ryzalitów umieszczone są oktogonalne sterczyny zakończone ozdobnymi detalami architektonicznymi.

Park wokół pałacu urządzony został w drugiej połowie XIX wieku. Na terenie parku krajobrazowego usytuowano dwa stawy i cmentarz rodowy.

 


Majątek Rodele należał do junkierskiej rodziny hrabiów von Schwerinów. W 1859 r. dostał się  on w prezencie ślubnym młodej parze - Adeli von Schwerin i Wernerowi von Alvensleben. Młodzi Alvenslebenowie w ciągu dwóch lat wystawili tutaj wyjątkowo piękny pałac (1859-1861).

Przed II wojną światową pałac należał do rodziny Alvenslebenów. Na cmenatrzu rodowym pochowany jest ostatni z rodu - Ferdinand, zmarły w 1943 r. od ran odniesionych na froncie. Po roku 1945 pałac użytkowany był przez PGR. Znajdowały się w nim biura i mieszkania pracownicze. W okresie użytkowania pałacu przez PGR przeprowadzono jego gruntowny remont.

 

 

 

Brak.

 

Pałac wraz z parkiem od roku 2001 jest własnością prywatną. Nie można go zwiedzać.

 

Mrągowo

Zamek w Barcianach

Wiatrak w Starej Różance

 

Mrągowo