SPIS TREŚCI

 

ARTYKUŁ

Nazwa Półwyspu i Zatoki Modliszek pochodzi od występujących tutaj rzadkich w Polsce owadów. Modliszki swoją nazwę zawdzięczają pozie, przypominającej osobę ze złożonymi do modlitwy rękoma. 

 

Półwysep i Zatoka Modliszek znajdują się na jeziorze Tałty (w części należącej do powiatu mrągowskiego).

 

Modliszki są drapieżne, czasem występuje kanibalizm. Nie jest jednak prawdą popularny mit,zgodnie z którym każda kopulacja kończy się zjedzeniem samca przez samicę. Takie zdarzeniezachodzi tylko w 5 do 30% przypadków. Aby do tego doszło, musi zajść kilka czynników jednocześnie: w otoczeniu musi być mało pożywienia, samiec musi podchodzić do samicy od przodu, a nie od tyłu, a sezon godowy musi się już kończyć. Płeć modliszek rozpoznaje się po segmentach na odwłoku. Samiec ma ich zawsze 8, a samica 6.

Półwysep Modliszek, z kąpieliskiem, to wygodne miejsce do postoju dla żeglarzy, choć dość płytkie.

 

Aby dostać sie na Póływsep, sprawdźwypożyczalnie sprzętu turystycznegoi oferty z działużeglarstwo.

 

Niedaleko znajdują się Mikołajki – stolica polskiego żeglarstwa. Perła Mazur, Wenecja Północy, Miasto Pod berłem Króla Sielaw – to inne nazwyMikołajek. Miasto jest położone w przesmyku jezior: Mikołajskie i Tałty na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To węzeł dróg żeglownych dla kierunków z Giżycka, Rucianego-Nidy, Pisza i Rynu. W sezonie letnim Mikołajki przeobrażają się w gwarne centrum turystyczne z rozbrzmiewającą muzyką szantową. To raj dla wodniaków, żeglarzy i ludzi pragnących aktywnie wypoczywać na jeziorach wśród urokliwych krajobrazów.

Warto skorzystać także z propozycji rejsu poWielkich Jeziorach Mazurskich.

 

Mikołajki

Tałty

Stare Sady

Jora Wielka

Mrągowo