SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ 

Chętni podwodnych wrażeń mogą zwiedzać mostek oraz część rufową stalowego dwunastometrowego dwumasztowca. Przednia kajuta ze względów bezpieczeństwa nie jest dostępna.

 

Wrak statku Arabella znajduje się na głebokości 33 metrów w północnej części głebin jeziora Mamry.

 

Tak historię Arabelli opisuje Mazurskie Centrum Nurkowe im. Andrzeja Balona Tarasiewicza:

"Do niedawna jeszcze pływał pod harcerską banderą jako "ARABELA". Wieść głosiła, że pierwotnie był to angielski kuter desantowy z czasów II wojny światowej. Po wojnie pływał jako "Sławomir". Przez wiele lat "SŁAWOMIR" pływał pod komendą ojca Balona, Pana Wiesława Tarasiewicza. To na "SŁAWOMIRZE" Balon jako kilkuletni chłopiec słuchał pierwszych opowieści o Mazurach, jeziorach, o wodzie. I chyba wtedy zbratał się z wodą na dobre. Kiedy dowiedział się że statek ma iść na żyletki, postanowił spełnić swoje marzenie o wraku w jednym z mazurskich jezior. I w ten sposób obecnie możemy przeżyć na nim kilka chwil grozy."

 


Statek pływał początkowo jako holownik, z czasem przystosowując się do nowej rzeczywistości, stał się jachtem żaglowym. Już kompletnie zardzewiały został przekazany nurkom z Giżycka. Ci, w 1993 roku, zatopili Arabellę w wodach jeziora Mamry.

 

 


Należy skontaktować się z organizatorem.

 

Mazurskie Centrum Nurkowe
Piotr Krzewiński
ul. Pionierska 18/7
11-500 Giżycko
tel. kom. 501 570 162
e-mail:  
mazurskiecn@tlen.pl
www.mcn.mazury.pl

 

Mrągowo

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

 

Mrągowo